Zákaz nabádať ženu k potratu. OĽaNO s Richardom Vašečkom predkladajú ďalší návrh

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zákaz nabádať ženu k potratu. OĽaNO s Richardom Vašečkom predkladajú ďalší návrh

Ilustračné foto – TASR/AP

Súčasťou novely je snaha zakázať lekárom a blízkym nabádať ženu k potratu, aj bod týkajúci sa vyplácania nemocenského pri utajenom pôrode.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Po tom, čo minulý týždeň neprešiel ani jeden zo štyroch návrhov týkajúci sa interrupcií, prichádza po návrhu SNS ďalšia novela zákona k tejto téme. Zároveň by sa dnes k téme ochrany života mali zísť politici a odborníci na stretnutí, ktoré zvolal predseda SNS Andrej Danko.

Poslanci hnutia OĽaNO Marek Krajčí, Eduard Heger a Gábor Grendel spoločne s poslancom Richardom Vašečkom (Kresťanská únia) dávajú na stôl návrh, ktorým chcú zakázať lekárom a blízkym nabádať ženu k potratu. Zároveň žiadajú zlepšiť text poučenia, ktorý je lekár povinný predložiť žiadateľke o potrat.

K téme:
Danko sa vysmial pochodu Zdieľať

„Žena stojaca pred takým vážnym rozhodnutím, akým je umelé prerušenie tehotenstva, je často v neistom psychickom rozpoložení náchylná podľahnúť tlaku okolia a názorom iných. Ustanovuje sa, že zdravotnícki pracovníci nemôžu nabádať ženu na zákrok umelého potratu, a to aj pod hrozbou podania sťažnosti na nich alebo podania podnetu na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, a tiež, že ak ju k tomu núti iná osoba (napr. otec dieťaťa), zdravotnícky pracovník je povinný poučiť ženu o práve nepodstúpiť umelé prerušenie tehotenstva,“ uvádzajú poslanci v dôvodovej správe.

Nemocenské pri utajenom pôrode

Okrem toho chcú zaviesť pre pracujúce ženy a študentky, ktoré sa rozhodli pre utajený pôrod, vyplácanie nemocenského, a to už od 21. týždňa tehotenstva. Ide o obdobie, keď sa na tehotnej žene dajú spozorovať prvé známky tehotenstva.

Tento bod bol aj súčasťou návrhu OĽaNO, ktorý minulý týždeň neprešiel v parlamente o jediný hlas. 

„Aj z poznatkov z praxe vieme, že v prípade utajeného pôrodu sa žena často dočasne presťahuje na iné miesto. Priznaním dávky ju ochránime pred stratou zamestnania či nepríjemnými, často až nevhodnými poznámkami kolegov či susedov,“ konštatujú predkladatelia novely.

Zároveň žiadajú, aby mal novorodenec v prípade utajeného pôrodu možnosť nadviazať osobný kontakt s budúcimi osvojiteľmi ihneď po pôrode a nečakať niekoľko týždňov, mesiacov či rokov na rozhodnutie o osvojení. „Ľudská náruč je v prvých hodinách dieťaťa najlepšou prevenciou voči syndrómu odvrhnutia, ktorým trpievajú deti, ktoré nemôžu byť po narodení u svojej biologickej matky,“ zdôvodňujú.

Danko zvoláva okrúhly stôl

Keďže poslanci nemôžu predkladať rovnaký alebo podobný návrh pol roka od toho, čo sa o ňom v parlamente hlasovalo, OĽaNO s Richardom Vašečkom chcú spomínané zmeny dosiahnuť cez zákon o sociálnom poistení, a nie cez zákon o umelom prerušení tehotenstva.

Rovnako postupovali poslankyne SNS Eva Smolíková, Magdaléna Kuciaňová a Eva Antošová, ktoré minulý týždeň prišli s návrhom o zdravotnej starostlivosti a zákone o reklame, ktorou chcú upraviť niektoré náležitosti týkajúce sa potratov.

V novele navrhujú, aby sa žene žiadajúcej o vykonanie potratu v rámci povinného poučenia poskytol obrazový záznam zo sonografického vyšetrenia. V súčasnom znení zákona si to žena môže iba vyžiadať.

V návrhu sa tiež zavádza povinnosť lekára zabezpečiť, aby žena počas vyšetrenia „mohla počuť tlkot srdca embrya alebo plodu“. Sonografické vyšetrenie aj výtlačok z obrazového záznamu majú byť bezplatné.

Poslankyne súčasne navrhujú, aby na Slovensku nebola povolená reklama na výkony umelého prerušenia tehotenstva – jednak v zákone o reklame, ale aj v etickom kódexe zdravotníckeho pracovníka, ktorý je súčasťou zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.

Predseda SNS Andrej Danko minulý týždeň oznámil, že SNS vyvinie vo veci ochrany nenarodených vlastnú legislatívnu aktivitu a že na stredu 2. októbra zvoláva v tejto veci okrúhly stôl, na ktorý pozýva zástupcov politických strán a odborných kruhov.

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo