Vláda bude riešiť minimálnu mzdu aj bezpečnosť na športových podujatiach

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vláda bude riešiť minimálnu mzdu aj bezpečnosť na športových podujatiach

Rokovanie vlády. Foto - TASR/František Iván

Minimálna mzda by mala od budúceho roka vzrásť na 580 eur zo súčasnej úrovne 520 eur. V hodinovom vyjadrení pôjde o sumu 3,333 eura.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády, ktoré na rokovanie kabinetu v stredu predložil rezort práce.

Zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov sa na výške minimálneho zárobku ani tento rok nedohodli. Pri určovaní sumy minimálnej mzdy bolo podľa vyjadrení ministerstva rozhodujúce, aby bola zabezpečená zamestnancovi a jeho rodine dôstojná životnú úroveň. Oproti tomuto roku by tak podľa návrhu nariadenia vlády mala minimálna mzda vzrásť o 11,54 percenta, čo predstavuje zvýšenie o 60 eur mesačne.

Odborári naďalej trvali na razantnejšom raste minimálnej mzdy na 607,80 eura. Zamestnávatelia boli naďalej zásadne proti navrhovanej výške ministerstvom a presadzovali zvýšenie na 552,20 eura, výhrady malo aj Združenie miest a obcí Slovenska.

Pri prevencii a ochrane voči rizikovým javom v hľadisku športových zápasov by sa malo Slovensko riadiť pravidlami v Dohovore Rady Európy o integrovanom prístupe k ochrane, bezpečnosti a poskytovaniu služieb na futbalových zápasoch a iných športových podujatiach. Vláda bude rozhodovať o súhlase pristúpenia k tomuto dohovoru.

Tovary, služby či stavebné práce by sa mohli obstarávať s nižším negatívnym vplyvom na životné prostredie. Ráta s tým Koncepcia rozvoja a realizácie zeleného verejného obstarávania v SR, ktorú na rokovanie vlády predložilo ministerstvo životného prostredia a Úrad pre verejné obstarávanie. Obidve inštitúcie pripomínajú, že zelené verejné obstarávanie je pre štát strategickým nástrojom.

Vedúci Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR predložil na stredajšie rokovanie vlády desiatku návrhov nariadení vlády. Týkajú sa napríklad vybavenia námorných lodí, sprístupňovania meradiel na trhu, pyrotechnických výrobkov, rekreačných plavidiel a vodných skútrov či elektromagnetickej kompatibility. Vládny kabinet sa bude zaoberať aj návrhom akčného plánu rozvoja metrológie SR.
 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo