Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
02. október 2019

Justinovi hrozí porážka

Ako sa z progresívnej ikony západného sveta stal symbol politického pokrytectva.
Justinovi hrozí porážka

Kanadský premiér a vodca Liberálnej strany Justin Trudeau. FOTO TASR/AP

Pred štyrmi rokmi sa lídrovi kanadskej Liberálnej strany Justinovi Trudeauovi podarilo v parlamentných voľbách historické víťazstvo. Po zvolení Donalda Trumpa si americký časopis Rolling Stone s Trudeauom na titulke dokonca položil rečnícku otázku: „Prečo nemôže byť on náš prezident.“

Kanadského premiéra časopis označil za protipól voči novému americkému prezidentovi, za nádej slobodného sveta v období krízy liberálnej demokracie a politického establišmentu, za silný hlas v oblasti klimatických zmien, ale zároveň aj za mladého progresívneho lídra v otázkach rodovej rovnosti, práv komunity LGBTI či migrácie. A podobne ho dodnes vníma nemalá časť progresívcov po celom svete.

Na konci volebného obdobia, krátko pred parlamentnými voľbami na konci októbra, však možno nájsť viacero protichodných krokov jeho vlády, ktoré narúšajú Trudeauov silný marketingový obraz pokrokového lídra.

Trudeauovi kostlivci s čiernou tvárou

Kanada má necelé tri týždne do volieb a krajinou od začiatku kampane otriasa kauza premiéra Justina Trudeaua. Po tom, čo sa vynorilo niekoľko fotiek kanadského predsedu vlády s „čiernou tvárou“, sa stala Trudeauova „black face“ jednou z hlavných tém volieb.

Časopis Time v septembri uverejnil fotografiu z ročenky súkromnej školy West Point Gray Academy vo Vancouveri, kde Trudeau pred vstupom do politiky pracoval ako učiteľ. Fotografia pochádza z karnevalového večierka z roku 2001, ktorá sa niesla v štýle Arabskej noci. Vtedy ešte 29-ročný Trudeau prišiel prezlečený za Aladina. Súčasťou jeho kostýmu nebol len turban a rúcho, ale aj tmavý make-up, ktorým si natrel tvár, krk a ruky.

Fotografia zverejnená časopisom TIME, na ktorej Justin Trudeau stvárňuje Aladina s čiernym make-upom. Zdroj: TIME

Nešlo o jediný prípad. Po tom, čo sa prevalila prvá fotografia, kanadský premiér povedal, že to nebolo prvýkrát, čo si namaľoval tvár tmavými odtieňmi. Urobil to aj počas vystúpenia v talentovej show na strednej škole, kde prezlečený za černocha s afro účesom spieval verziu piesne Banana Boat od Harryho Belafonteho, v ktorej sa, mimochodom, spieva o ľuďoch na Jamajke nakladajúcich banány do člnov.

Tretím incidentom je krátke video, na ktorom má Trudeau okrem tváre, krku a rúk namaľované na čierno aj nohy a video končí s vyplazeným jazykom a zdvihnutými rukami. Po tomto zázname sa Trudeau novinárom priznal, že si ani nepamätá, koľkokrát použil pri nejakej príležitosti čierny či hnedý make-up.

Trudeau ďalej povedal, že je naštvaný a sklamaný sám zo seba. Zverejnené materiály ho prinútili, aby sa Kanaďanom ospravedlnil za svoje „hlúpe činy" a verejne prosil o odpustenie. Po treťom zverejnenom incidente však už hovoril o „obrovskej slepej škvrne“ vo svojom myslení.

„Mal som to vtedy vedieť lepšie, ale nevedel som a je mi to veľmi ľúto,“ uviedol kanadský premiér. „Musím uznať, že som s touto voľbou (používaným čierneho make-upu) sklamal veľa ľudí a stojím tu dnes, aby som nad tým premýšľal a požiadal o odpustenie."

Problematický symbol „black face“

Hoci sa predseda kanadských liberálov po zverejnení kompromitujúcich fotiek na dennej báze kaja, pre muža bojujúceho za rozmanitosť, multikulturalizmus a prisťahovalectvo sú podobné audiovizuálne úlovky viac než nepríjemné. Nehovoriac o tom, že sa prezentuje ako bojovník proti rasizmu, ktorý nemá problém za podobné gestá odsúdiť kohokoľvek iného.

„Black face“ je totiž historicky spájaná s rasizmom. Ešte ako formu divadelného make-upu ho používali predovšetkým herci s bielou pleťou, aby tak ironizovali ľudí s tmavou pokožkou. Podobné zobrazenie si získalo popularitu v Spojených štátoch v 19. storočí a pomáhalo šíriť rasové stereotypy. Tento symbol sa tak vníma negatívne ako urážka a neúcta voči ľuďom tmavej pleti, no je tiež spájaný s vykorisťovaním Afroameričanov a ponižovaním ich kultúry.

Kanadský premiér Justin Trudeau v kostýme Aladina. Zdroj: FOTO TASR/AP

I keď to Trudeau v danom čase podľa vlastných slov nepovažoval za rasistické, po zverejnení priznal, že išlo o rasizmus. Dôvodom jeho nevedomosti malo byť práve to, že pochádza z privilegovaných vrstiev (jeho otec bol v minulosti tiež dlhoročným kanadským premiérom), kvôli čomu podľa vlastných slov nemal možnosť stretnúť sa s ľuďmi žijúcimi s podobnou diskrimináciou na základe farby pleti, pôvodu, jazyka či náboženstva.

Samozrejme, Trudeaua sotva možno považovať za tajného rasistu, za svojej vlády umiestnil na desaťdolárovú bankovku Violu Desmondovú, aktivistku za občianske práva černochov, ktorá v roku 1944 odmietla opustiť miesto v kine určené výlučne pre belochov.

Táto epizóda je však pre Trudeaua značne trápna aj preto, že minulý január prinútil k rezignácii Karen Wangovú, emigrantku z pevninskej Číny, ktorá kandidovala za Liberálnu stranu na predmestí Vancouveru v Britskej Kolumbii. Čelila totiž obvineniu z rasizmu len za to, že jedna z jej dobrovoľníčok napísala správu, v ktorej vyjadrila potrebu získať hlasy Číňanov, aby tak porazila kandidáta strany Nových demokratov indického pôvodu, dnes ich vodcu Jagmeeta Singha. Toho sa však spomínaná správa nedotkla.

Trudeau, ktorý podobnými zbraňami a podozreniami z rasizmu útočil na svojich oponentov, vtedy Wangovú vyzval, aby ukončila svoju politickú kariéru. Dnes sa tak táto zbraň otočila proti nemu.

Radi čítate Postoj?

Bez vás by sme Postoj nemohli tvoriť.

Pridajte sa k našim podporovateľom na podpora.postoj.sk

Pre Trudeaua je táto kauza pred blížiacimi sa voľbami veľkým problémom a hrá do karát jeho súperov. Podľa prieskumov verejnej mienky sa na jeho liberálnu stranu už doťahujú konzervatívci a s Trudeauom je nespokojných vyše 60 percent opýtaných.

Kritikou tak v predvolebnom súboji nešetril líder konzervatívcov Andrew Scheer, podľa ktorého sa Trudeau ukázal ako človek s nedostatočným úsudkom, ktorý nedokáže vládnuť Kanade. Nosenie tmavého make-upu označil Scheer za akt otvoreného výsmechu a rasizmu.

„Bolo to rovnako rasistické v roku 2001, ako je to v roku 2019,“ povedal Scheer. Do Trudeaua sa rovnako obul aj vodca ľavicových Nových demokratov Singh, ktorý je etnický sikh a s diskrimináciou má osobné skúsenosti.

Inzercia

Strata bezchybného imidžu

Hoci Justina Trudeaua obdivujú liberáli z celého sveta, jeho meno sa spája aj s inými kauzami či kontroverznými krokmi, ktorými si rozhneval svoju progresívnu základňu.

Trudeau sa napríklad otvorene prihlásil k podpore utečeneckých komunít, o čom svedčí aj fakt, že Kanada počas jeho mandátu prijala viac utečencov ako Spojené štáty v rovnakom období. Tento rok v apríli však predstavil návrh zákona, ktorý migrantom sťažuje prístup do Kanady.

Svoj mediálny obraz si budoval aj na podaní pomocnej ruky sýrskym utečencom, ktorých osobne vítal po príchode do krajiny, súčasne však podporoval nálety v Sýrii, čím prispieval k vytváraniu migračnej krízy. Nehovoriac o tom, že nezrušil kontroverznú dohodu so zbraňami so Saudskou Arábiou.

Ako biely muž narodený v privilegovanej politickej dynastii sa snažil Trudeau vyvážiť svoje postavenie zastupovaním práv menšín a maximálne transparentným správaním. Otázky týkajúce sa rasy, životného prostredia, sexuality a pohlavia sa v jeho prejavoch a kampaniach stále vyskytujú na popredných miestach.

Vo funkcii hrdo vyhlásil, že je feministkou, a v mene kanadskej vlády sa ospravedlnil za to, ako v minulosti zaobchádzala s pôvodnými obyvateľmi a ľuďmi z komunity LGBTI. Vytvoril tiež prvý rodovo rovný kabinet, do ktorého nominoval aj členov z etnických menšín.

Drvivú väčšinu vyššie spomenutých princípov však poprel pri jednom z najväčších škandálov v kanadskej politickej histórii. Obvinenie z korupcie a Trudeauovho neprimeraného nátlaku na bývalú generálnu prokurátorku so zámerom uzavrieť dohodu medzi štátom a quebeckou stavebnou spoločnosťou SNC-Lavalin, ktorá čelila obvineniam z podplácania líbyjského režimu Muammara Kaddáfího, výrazne otriaslo jeho vládou aj preferenciami liberálov.

Kabinet kvôli škandálu na základe nedôvery k Trudeauovi opustili dve ministerky, ktoré boli neskôr vylúčené aj z Liberálnej strany. Z toho jedna bola vôbec prvá ministerka s domorodými koreňmi, ktorá uviedla, že Trudeauova vláda ma „nepopierateľné prvky mizogýnie“.

Greenwashing

Domorodé obyvateľstvo, mladých voličov či environmentalistov si však kanadský premiér pohneval aj pri ďalšej veľkej kauze svojej vlády, ktorá je spojená s kúpou a rozširovaným ropovodu Trans Mountain z Alberty do Britskej Kolumbie. Kanadský premiér bol kritizovaný za to, ako zaobchádzal s domorodými obyvateľmi, ktorí sú proti jeho stavbe. Nehovoriac o tom, že v jeden deň jeho poslanci schválili návrh na vyhlásenie klimatickej núdze a na druhý deň liberálna vláda schválila kontroverzný projekt rozširovania ropovodu.

Premiér Justin Trudeau počas stretnutia so švédskou environmentálnou aktivistkou Grétou Thunbergovou v Montreale. FOTO TASR/AP

Kanada tiež nie je na dobrej ceste, aby splnila svoj cieľ z Parížskej klimatickej dohody znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2030 o 30 percent pod úroveň roku 2005. Kanada je zároveň jedným z najväčších producentov a vývozcov ropy na svete a hoci ide o krajinu s 37 miliónmi obyvateľov, patrí medzi desať najväčších svetových producentov skleníkových plynov a je tiež jedným z najväčších svetových producentov emisií na obyvateľa.

Napriek tomu nemal Trudeau problém zúčastniť sa spolu so švédskou aktivistkou Grétou Thunbergovou na nedávnom klimatickom proteste v Montreali. Keď pochodoval s davom, skupina mladých protestujúcich naňho skandovala „a čo ropovod?“. Samozrejme, Trudeau sa na tento typ kritiky usiluje reagovať tým, že vo volebnom programe sa prihlásil k plánu dane z uhlíka, ako aj k ambicióznym medzinárodným cieľom znížiť emisie skleníkových plynov. Trudeau tiež uviedol, že ak budú liberáli znovu zvolení, jeho vláda vysadí do boja proti klimatickým zmenám dve miliardy stromov.

Môže Trudeau ešte vyhrať?

Justina Trudeaua niektorí nazývajú aj Instagramový predseda vlády (na danej sociálnej sieti má viac ako tri milióny followerov). Rád rozdáva „selfíčka“, zdieľa fotky, na ktorých má farebné štýlové ponožky či sa pochváli tým, ako cvičí jogu.

Napriek tomu stráca najmä mladých voličov, u ktorých rezonuje téma klimatickej zmeny. V roku 2015 to boli čiastočne oni, vďaka komu vyhral voľby. Analytici však predpokladajú, že aj kvôli posledným škandálom liberálov sa môžu presunúť k inej ľavicovej strane, ako sú Zelení alebo Nová demokratická strana.


Predseda Liberálnej strany a kanadský premiér Justin Trudeau počas fotenia sa s fanúšikmi. Zdroj: FOTO TASR/AP

Vo voľbách v roku 2015 sa Trudeau predstavoval ako niekto, kto bude robiť novú politiku, čo dnes už po štvorročnej skúsenosti neplatí. Priťahoval tiež mileniálov okrem iného sľubom legalizovať marihuanu aj na rekreačné účely, čo už urobil.

Pokles podpory mládeže je však obzvlášť dôležitý, pretože Liberáli a Konzervatívci si preferenčne dýchajú na krk. Kvôli kanadskému väčšinovému volebnému systému má však Trudeau v prepočte na zisk kresiel stále výhodu.

Výsledok volieb bude nakoniec závisieť najmä od voličov v najľudnatejších provinciách v Quebecu a Ontáriu, kde je podpora liberálov vyššia ako vo zvyšných častiach krajiny. Zároveň ide o kraje, ktoré majú spolu väčšinu kresiel v Dolnej snemovni (199 z 338).

Trudeau je energický bojovník a ešte nič nemá celkom stratené. Ak sa do volieb nič zásadné nestane, výsledok bude tesný.

No už teraz je jasné, že Trudeau stratil svoju povesť transparentného a bezúhonného lídra progresívneho sveta a ak kanadskí liberáli vyhrajú voľby, tak sa to už nestane najmä vďaka nemu, ale tak trochu i napriek nemu.

Na konci článku vás ešte poprosím o jednu vec:

Ak radi čítate moje články na Postoji, staňte sa, prosím, členom klubu podporovateľov Postoja. 

  

Vašich 5 eur mesačne výrazne pomôže k vzniku ďalších našich článkov.
Ďakujem. Lukáš Kekelák

Viac o podpore nájdete na podpora.postoj.sk

 

Odporúčame