Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. október 2019, 22:36

Erdogan naznačil, že Turecko vytvorí bezpečnú zónu v Sýrii aj bez USA

Erdogan naznačil, že Turecko vytvorí bezpečnú zónu v Sýrii aj bez USA

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: TASR/AP

"V tomto štádiu nemáme inú možnosť, ako postupovať našou vlastnou cestou," povedal Erdogan.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v utorok vyhlásil, že jeho krajina stráca trpezlivosť, pokiaľ ide spoluprácu so Spojenými štátmi v úsilí vytvoriť bezpečnú zónu na severe Sýrie, kam by bolo možné z Turecka presídliť milióny utečencov. Naznačil tak, že Turecko bezprostredne chystá vlastnú operáciu, uviedla tlačová agentúra AFP.

Turecko a Spojené štáty, ktorí sú spojencami v NATO, sa v auguste dohodli na zriadení nárazníkovej zóny na severe Sýrie, aby zaistili, že sýrski kurdskí militanti nebudú pôsobiť v blízkosti hranice s Tureckom, a pomohli sýrskym utečencom vrátiť sa do vlasti. Erdogan opakovane pohrozil, že uskutoční v Sýrii jednostrannú operáciu proti kurdským Oddielom ľudovej obrany (YPG), podporovaným Spojenými štátmi, ak bude vznik nárazníkovej zóny meškať.

"V tomto štádiu nemáme inú možnosť, ako postupovať našou vlastnou cestou," povedal Erdogan v televíznom príhovore. "Vyskúšali sme už všetko, boli sme mimoriadne trpezliví. Nemôžeme si dovoliť stratiť čo len jediný deň," dodal.

Kurdské milície YPG ovládajú na severe Sýrie územie východne od rieky Eufrat. Pre Washington sú rozhodujúcim partnerom v boji proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS), podľa Ankary sú však "teroristickou" odnožou kurdských separatistov pôsobiacich na území Turecka.

Erdogan vyjadril nádej, že nárazníková zóna "zabije dve muchy jednou ranou", teda že okrem ochrany Turecka pred YPG poskytne aj útočisko dvom miliónom sýrskych utečencov.

Inzercia

Prezident v tejto súvislosti poukázal na "ekonomické, sociálne a kultúrne výzvy" spojené s pretrvávajúcou prítomnosťou 3,6 milióna sýrskych utečencov v Turecku. Západné krajiny obvinil, že úmyselne odmietajú prevziať časť tejto záťaže, aby Turecko "položili na kolená". "Pýtam sa vás: Je Turecko nejakou slabou krajinou, že by mohlo akceptovať takéto bremeno, vydierania a zlomyseľnú hru?" uzavrel.

Turecká armáda podnikla už dvakrát cezhraničné operácie v Sýrii, ktoré boli namierené proti YPG a IS, a to v rokoch 2016 a 2018.

Tlačová agentúra DPA uviedla, že Erdogan v utorok takisto zverejnil podrobnosti plánu na presídlenie dvoch miliónov Sýrčanov do spomínanej zóny. V prejave na pôde parlamentu v Ankare povedal, že jeden milión ma nájsť útočisko v 140 novopostavených obciach, ktoré majú vzniknúť "s medzinárodnou pomocou". Miesta týchto obcí už boli podľa neho stanovené. Financovanie chce Turecko zaistiť prostredníctvom medzinárodnej darcovskej konferencie, ktorú usporiada hneď po tom, ako dané územie "zbaví teroristických skupín".

Inštitút Nemeckého centra pre výskum integrácie a migrácie (DeZIM) zverejnil v pondelok štúdiu, v ktorej spochybnil spomínaný počet sýrskych utečencov v Turecku. Na základe údajov tureckého úradu pre migráciu, Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a "vedeckých odhadov" dospel k záveru, že namiesto oficiálne uvádzaných 3,6 milióna utečencov je "realistickejší" počet 2,7 až necelé tri milióny.

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami
pred 9 hodinami

Futbalisti Slovana Bratislava sa stali víťazmi Slovenského pohára. Vo finále si zverenci trénera Jána Kozáka ml. poradili s MFK Ružomberok 1:0 a získali prestížne double. O víťazstve „belasých“ rozhodla úspešná penalta slovinského útočníka Alena Ožbolta v 48. minúte. Slovan vyhral Slovenský pohár rekordný 16-krát a tento výsledok tiež rozhodol o tom, že sa budúci týždeň bude hrať ligová baráž o Európsku ligu UEFA. (TASR)

pred 10 hodinami

Vyše tri milióny Američanov mali doposiaľ pozitívny výsledok testu na koronavírus, oznámil americký viceprezident Mike Pence. "Doposiaľ sme otestovali viac ako 39 miliónov Američanov," povedal Pence novinárom a dodal, že z ochorenia sa v krajine vyliečilo už 1,3 milióna ľudí. Spojené štáty sú najviac zasiahnutou krajinou na svete, kde ochoreniu podľahlo už vyše 130-tisíc ľudí. (TASR)

pred 12 hodinami

Slovenské hádzanárky sa v prvej fáze európskej kvalifikácie MS 2021 stretnú v 1. skupine s Ukrajinou, Izraelom a Luxemburskom. Rozhodol o tom stredajší žreb v sídle Európskej hádzanárskej federácie vo Viedni. (TASR)