Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. 10. 2019, 19:29

Ministerstvo životného prostredia presadzovalo nulovú kvótu na lov vlkov

Ministerstvo životného prostredia presadzovalo nulovú kvótu na lov vlkov

Minister životného prostredia SR László Sólymos (Most-Híd). FOTO TASR – Jaroslav Novák

Ministerstvo zastáva názor, že populácia vlka pomáha znižovať riziko šírenia afrického moru (AMO) medzi diviakmi.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR tvrdí, že v rámci pracovnej skupiny presadzovalo nulovú kvótu na lov vlkov. Naďalej zastáva názor, že populácia vlka pomáha znižovať riziko šírenia afrického moru (AMO) medzi diviakmi. Uviedol to hovorca envirezortu Tomáš Ferenčák v reakcii na otvorený list ekoaktivistov týkajúci sa vlka dravého a jeho vplyvu na šírenie AMO.

Kvótami na lov vlkov pre ďalší rok sa podľa ministerstva zaoberala pracovná skupina koncom minulého roka. "Ministerstvo životného prostredia a Štátna ochrana prírody (ŠOP) ako jediné dva subjekty zastúpené v pracovnej skupine presadzovali nulovú kvótu, práve aj z dôvodu možnosti šírenia AMO na Slovensku," priblížili.

V pracovnej skupine zriadenej Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR sú však aj ďalšie subjekty, pripomenul rezort. Menoval napríklad zástupcov neziskovej organizácie VLK, poľovníkov, predstavitelia okresných úradov, zástupcu agrorezortu či poľnohospodárov.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v reakcii požiadalo environmentálne organizácie tretieho sektora, aby v súvislosti so závažnou situáciou s africkým morom ošípaných (AMO) nešírili dezinformácie a nezneužívali situáciu.

Mimovládne organizácie žiadajú zastavenie lovu vlkov a nulovú kvótu pre jeho lov v nastávajúcej poľovnej sezóne. V utorok adresovalo 28 mimovládnych organizácií výzvu ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej (SNS) a ministrovi životného prostredia Lászlóovi Sólymosovi (Most-Híd). Urobili tak aj v súvislosti s africkým morom ošípaných (AMO) u diviakov.

Odporúčame