Rakúski ľudovci budú po voľbách rokovať so všetkými stranami

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rakúski ľudovci budú po voľbách rokovať so všetkými stranami

Bývalý rakúsky kancelár a líder ÖVP Sebastian Kurz. Foto: TASR/AP

Očakáva sa, že prezident poverí zostavením vlády Kurza začiatkom budúceho týždňa.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Konzervatívna Rakúska ľudová strana (ÖVP) na čele s bývalým kancelárom Sebastianom Kurzom, ktorá bola jasne najúspešnejšia v predčasných parlamentných voľbách, ohlásila v utorok koaličné rokovania so všetkými relevantnými subjektmi. Podľa vyhlásenia straníckeho generálneho tajomníka Karla Nehammera ľudovci z rokovaní "nikoho nevylučujú" a "všetkých k nim prizývajú", uviedla tlačová agentúra APA.

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen sa v stredu a vo štvrtok stretne so šéfmi piatich politických strán, ktoré v nedeľňajších voľbách získali zastúpenie v parlamente. Očakáva sa, že začiatkom budúceho týždňa poverí zostavením vlády Kurza.

Nehammer po utorkovom zasadnutí predsedníctva ÖVP povedal, že rokovania s potenciálnymi koaličnými partnermi budú prebiehať v poradí podľa ich sily. Nedal pritom najavo žiadne preferencie.

ÖVP podľa Nehammera nevynechá ani sondážne rokovania s pravicovo-populistickou Slobodnou stranou Rakúska (FPÖ), s ktorou do mája spoločne vládla. Nič na tom nemení ani to, že FPÖ už avizovala zotrvanie v opozícii.

Nehammer nechcel komentovať v utorok ohlásený odchod bývalého šéfa FPÖ a vicekancelára Heinza-Christiana Stracheho z politiky, ktorý je podľa neho vecou slobodných a ľudovci ho len "berú na vedomie". Takisto odmietol špekulovať o možnom trvaní procesu zostavovania novej vlády. Rakúski Zelení však medzitým uviedli, že v krajnom prípade sa môže rokovať až do budúcoročnej Veľkej noci.

Nehammer znova vyzdvihol "historický výsledok" ÖVP v predčasných voľbách a zdôraznil, že tí, ktorí zbavili Kurza kancelárskej funkcie prostredníctvom hlasovania o nedôvere v parlamente, sú teraz porazenými. Za vyslovenie nedôvery Kurzovi v máji hlasovali poslanci Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ), ako aj FPÖ a ľavicovo-populistická strana Jetzt.

Predčasné parlamentné voľby sa v Rakúsku uskutočnili v dôsledku májového rozpadu koaličnej vlády FPÖ a ÖVP na čele s Kurzom, vyvolaného zverejnením kompromitujúceho videozáznamu, ktorý bol tajne nakrútený na španielskom ostrove Ibiza. Na ňom je zachytený dnes už bývalý predseda FPÖ Strache, ako pred voľbami z roku 2017 diskutuje o možných nelegálnych daroch pre svoju stranu.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo