Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. október 2019, 19:15

Rakúski ľudovci budú po voľbách rokovať so všetkými stranami

Rakúski ľudovci budú po voľbách rokovať so všetkými stranami

Bývalý rakúsky kancelár a líder ÖVP Sebastian Kurz. Foto: TASR/AP

Očakáva sa, že prezident poverí zostavením vlády Kurza začiatkom budúceho týždňa.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Konzervatívna Rakúska ľudová strana (ÖVP) na čele s bývalým kancelárom Sebastianom Kurzom, ktorá bola jasne najúspešnejšia v predčasných parlamentných voľbách, ohlásila v utorok koaličné rokovania so všetkými relevantnými subjektmi. Podľa vyhlásenia straníckeho generálneho tajomníka Karla Nehammera ľudovci z rokovaní "nikoho nevylučujú" a "všetkých k nim prizývajú", uviedla tlačová agentúra APA.

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen sa v stredu a vo štvrtok stretne so šéfmi piatich politických strán, ktoré v nedeľňajších voľbách získali zastúpenie v parlamente. Očakáva sa, že začiatkom budúceho týždňa poverí zostavením vlády Kurza.

Nehammer po utorkovom zasadnutí predsedníctva ÖVP povedal, že rokovania s potenciálnymi koaličnými partnermi budú prebiehať v poradí podľa ich sily. Nedal pritom najavo žiadne preferencie.

ÖVP podľa Nehammera nevynechá ani sondážne rokovania s pravicovo-populistickou Slobodnou stranou Rakúska (FPÖ), s ktorou do mája spoločne vládla. Nič na tom nemení ani to, že FPÖ už avizovala zotrvanie v opozícii.

Nehammer nechcel komentovať v utorok ohlásený odchod bývalého šéfa FPÖ a vicekancelára Heinza-Christiana Stracheho z politiky, ktorý je podľa neho vecou slobodných a ľudovci ho len "berú na vedomie". Takisto odmietol špekulovať o možnom trvaní procesu zostavovania novej vlády. Rakúski Zelení však medzitým uviedli, že v krajnom prípade sa môže rokovať až do budúcoročnej Veľkej noci.

Nehammer znova vyzdvihol "historický výsledok" ÖVP v predčasných voľbách a zdôraznil, že tí, ktorí zbavili Kurza kancelárskej funkcie prostredníctvom hlasovania o nedôvere v parlamente, sú teraz porazenými. Za vyslovenie nedôvery Kurzovi v máji hlasovali poslanci Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ), ako aj FPÖ a ľavicovo-populistická strana Jetzt.

Predčasné parlamentné voľby sa v Rakúsku uskutočnili v dôsledku májového rozpadu koaličnej vlády FPÖ a ÖVP na čele s Kurzom, vyvolaného zverejnením kompromitujúceho videozáznamu, ktorý bol tajne nakrútený na španielskom ostrove Ibiza. Na ňom je zachytený dnes už bývalý predseda FPÖ Strache, ako pred voľbami z roku 2017 diskutuje o možných nelegálnych daroch pre svoju stranu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami
pred 9 hodinami

Futbalisti Slovana Bratislava sa stali víťazmi Slovenského pohára. Vo finále si zverenci trénera Jána Kozáka ml. poradili s MFK Ružomberok 1:0 a získali prestížne double. O víťazstve „belasých“ rozhodla úspešná penalta slovinského útočníka Alena Ožbolta v 48. minúte. Slovan vyhral Slovenský pohár rekordný 16-krát a tento výsledok tiež rozhodol o tom, že sa budúci týždeň bude hrať ligová baráž o Európsku ligu UEFA. (TASR)

pred 10 hodinami

Vyše tri milióny Američanov mali doposiaľ pozitívny výsledok testu na koronavírus, oznámil americký viceprezident Mike Pence. "Doposiaľ sme otestovali viac ako 39 miliónov Američanov," povedal Pence novinárom a dodal, že z ochorenia sa v krajine vyliečilo už 1,3 milióna ľudí. Spojené štáty sú najviac zasiahnutou krajinou na svete, kde ochoreniu podľahlo už vyše 130-tisíc ľudí. (TASR)

pred 12 hodinami

Slovenské hádzanárky sa v prvej fáze európskej kvalifikácie MS 2021 stretnú v 1. skupine s Ukrajinou, Izraelom a Luxemburskom. Rozhodol o tom stredajší žreb v sídle Európskej hádzanárskej federácie vo Viedni. (TASR)