Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
01. október 2019

Pozrite sa do budúcnosti a vyskúšajte si umelú inteligenciu

AI programy za vás poľahky napíšu esej.
Pozrite sa do budúcnosti a vyskúšajte si umelú inteligenciu

Ilustrácia z filmu AI, foto: flickr.com

Na jednej zo slovenských univerzít sa pred pár dňami uskutočnilo niečo ako školenie, kde si prednášajúci mohli vyskúšať program EssayBot, ktorý za vás napíše esej. Program zatiaľ funguje v angličtine, zadáte si názov práce, systém vám ponúka nadväzujúce odseky, vy si z nich vyberiete, esej tvoríte de facto čítaním ponúkaných možností a klikaním – vyberaním z nich.

Viete si zadať, koho chcete citovať, môžete tiež využiť funkciu, že vami rozpísanú vetu dopíše umelá inteligencia na druhej strane. Autori programu garantujú, že takto napísaná esej je originál, že prejde všetkými testami a softvérmi, ktoré kontrolujú plagiáty, navyše text môžete sami ďalej prispôsobovať, meniť. Na stránke nájdete pár odporúčaní od študentov, ktorí si program pochvaľujú.

Žeby sme sa dožili momentu, o ktorom hovorí známa anekdota, že keď naučíte písať opicu na písacom stroji, tak jedného dňa napíše Shakespearovu drámu, pretože ide len o jednu z možností, ako zoradiť písmená?

Brzdite, kultúra ešte stále nie je na lopatkách, skôr naopak. Tak ako neplatí matematická špekulácia s opicou, ani program EssayBot, využívajúci bota (robota) na písanie textu, nie je presne to, čo by pozorný prednášajúci ocenil najlepšou známkou. Iste, program vie ponúknuť pár využiteľných odsekov, ale stále sa trápi s pointou, najmä ak si dáte záležať na téme. Nemusí ísť pritom o okrajové a účelovo komplikované zadanie, ako to vyskúšal kolega Jozef Majchrák s témou nárečí na hornom Gemeri v prvej polovici 19. storočia. Čo vám budem hovoriť, čítanie bolo trápenie.

Aj iné témy nedopadnú zatiaľ najlepšie, stačí, ak tému postavíte kriticky k dogmám doby, napríklad na kritike utopických ideálov Grety Thunbergovej, bot-esejista sa hneď trápi. Lepšie obstojíte s témami kritizujúcimi Trumpa, Putina či textom o Tocquevillovi a americkej demokracii. Ale aj tu čitateľ zápasí s plynutím textu, je to, ako keď ktorýsi kritik raz zhodnotil dielo Hilaire Belloca – Belloc údajne nenapísal zlú vetu. Ale o všetkých jeho románoch to nemožno povedať.

Ak univerzitní učitelia nečítajú eseje poctivo a len letmo sa začítajú a kontrolujú prácu so zdrojmi, EssayBot sa osvedčí. Ak je ale zmyslom eseje donútiť študenta uvažovať a formulovať a potom sa nebodaj o jeho texte ešte porozprávať, EssayBot je stále nepoužiteľný.

Keď sme sa dnes popoludní s týmto programom hrali, muselo to Lukáša Krivošíka, najväčšieho progresofóba v redakcii, upokojiť, umelá inteligencia stále nemôže nahradiť autorov, ktorí sa živia písaním, napr. ani takých novinárov.

Inzercia

Na druhej strane, obavy nepustia: čím lepšie budú technológie AI, tým viac hrozí, že časť populácie bude napodobňovať zvuky ako i-á.

A možno je to ďalšia z radu príležitostí, ako obnoviť klasické humanitné vzdelanie aj s jeho limitmi – napríklad tým, že je určené iba menšine, nie masám.

Ak sa chcete zabaviť, kliknite si na EssayBot.com. Ale budúcnosť tam radšej nehľadajte, viac o nej stále vie napríklad spomínaný Shakespeare.

Na konci článku vás ešte poprosím o jednu vec:

Ak radi čítate moje články na Postoji, staňte sa, prosím, členom klubu podporovateľov Postoja. 

  

Vašich 5 eur mesačne výrazne pomôže k vzniku ďalších našich článkov.
Ďakujem. Jaroslav Daniška

Viac o podpore nájdete na podpora.postoj.sk

 

Odporúčame