Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
01. október 2019

V čom je najväčší háčik brexitu

Ak chceme pochopiť, prečo sa mnohí obávajú odchodu Británie z EÚ a prečo je neustále reč o írskej poistke, treba sa vrátiť do histórie.
V čom je najväčší háčik brexitu

Demonštranti na hraniciach na írskom ostrove, obávajú sa, že odchod Británie z EÚ ohrozí mierovú dohodu, 30. marca 2019 v Carrickcarnone. FOTO TASR/AP

Pri sledovaní správ o brexite sa nedá vyhnúť slovnému spojeniu írska poistka. Často počujeme, že je to práve tento inštitút, ktorý bráni schváleniu brexitovej dohody. Raz sa tak má nadobro zrušiť, potom zase EÚ či Írsko trvajú na tom, že írska poistka je neoddeliteľnou časťou dohody o brexite. Prečo je tento inštitút taký dôležitý a prečo otázka, ktorá sa týka len malej časti britského územia, určuje priebeh brexitových rokovaní?

Kedy sa začali troubles

Najskôr exkurz do histórie. Dejiny Írska a Anglicka sú prepletené už oddávna a vzťah týchto krajín nebol úplne ideálny. Silnejšie Anglicko čoraz viac zasahovalo do diania na susednom ostrove a v roku 1542 z jeho iniciatívy vzniklo klientske Írske kráľovstvo. V 16. a 17. storočí bolo na britských ostrovoch plno mocenských a náboženských konfliktov. Do toho zapadla aj situácia v Írsku.

Íri na rozdiel od susedného ostrova totiž nepresedlali na protestantskú vieru a tak do ich konfliktov s Anglickom čoraz väčšmi zasahoval aj náboženský rozmer. Po viacerých vojenských prehrách írskej strany sa okolo roku 1607 začala emigrácia katolíckej šľachty do kontinentálnej Európy. V reakcii na to sa začalo násilné zaberanie takto opustenej zeme na severe Írska kolonizátormi zo Škótska a Anglicka. Išlo výhradne o protestantov, keďže jedným z cieľov tohto kroku bolo znížiť katolícku dominanciu v Írsku.

Nasledujúce desaťročia priniesli viacero konfliktov, ktoré ukončila až bitka pri Boyne, kde írske vojská bojujúce spolu so zosadeným monarchom a katolíkom Jakubom II. z rodu Stuartovcov podľahli vojskám nového kráľa britských ostrovov Viliama Oranžského. Týmto sa potvrdila anglická dominancia a Írsko sa onedlho začlenilo do novovzniknutého štátneho útvaru Spojeného kráľovstva.

Dominantným náboženstvom Írska ostal aj napriek represiám katolicizmus, ale sever ostrova zvaný Ulster sa stal baštou protestantizmu. Situáciou otriasol až rok 1922, keď došlo k vzniku nezávislého írskeho štátu. Ten sa sformoval po dlhoročných konfliktoch s Britániou a len pod podmienkou, že protestantský sever ostane súčasťou Spojeného kráľovstva. To prinieslo občiansku vojnu v samotnom Írsku, ako aj nepokoje na severe ostrova. Tie časom ustali, aby napokon nanovo vypukli v roku 1969.

Odvtedy sa datuje obdobie známe ako „troubles“ (problémy). Počas nasledujúcich tridsiatich rokov sa stalo Severné Írsko miestom krvavých konfliktov, teroristických útokov a občianskych nepokojov. Zapojili sa do nich republikánski ozbrojenci na čele s IRA, paramilitantné skupiny protestantov, ako aj britská armáda. Konflikt viedol k tisíckam mŕtvych a desiatim tisíckam zranených. Po dlhých rokoch došlo z iniciatívy viacerých strán k mierovému procesu, ktorý zavŕšil podpis Veľkopiatkovej dohody v roku 1999. Dohoda bola uzavretá medzi znepriatelenými stranami a Spojeným kráľovstvom. Do jej prípravy aj do jej uzavretia sa však aktívne zapájali aj USA a EÚ. Z dnešného pohľadu sa tak ako veľmi dôležité javia ustanovenia dohody, ktoré hovoria o Británii a Írsku ako o partneroch v rámci EÚ.

Je preto zarážajúce, že priaznivci brexitu nebrali ohľad na potenciálne problémy v Severnom Írsku počas kampane za odchod z Únie. V referendovej kampani prevládol optimizmus či naivita ignorujúca budúce problémy. Postreferendové rokovania už na ne plne poukázali. Mayovej vláda nemala realistické riešenie pre problém Severného Írska, to prišlo až počas rokovaní s EÚ a vznikol tak inštitút írskej poistky.

Čo obsahuje magická poistka

Hlavným cieľom poistky je nestratiť výdobytky mierového procesu, a to aj vďaka tomu, že írske hranice ostanú otvorené bez ohľadu na výsledok brexitových rokovaní. Samotný inštitút je súčasťou dohody, ktorú s Bruselom vyrokovala Mayovej vláda. Podľa jej ustanovení má po vystúpení Veľkej Británie z EÚ plynúť prechodné obdobie, počas ktorého sa majú do detailu vyrokovať budúce obchodné vzťahy oboch subjektov. Počas tohto obdobia, ktoré sa musí skončiť najneskôr v decembri roku 2022, bude Británia stále súčasťou jednotného trhu EÚ, ako aj colnej únie.

V prípade, ak do tohto dátumu nedôjde k uzatvoreniu takej dohody, ktorá by zaručovala otvorenú hranicu na ostrove, tak by do hry vstupovala írska poistka. Podľa jej ustanovení by celé územie Spojeného kráľovstva muselo ostať v jednotnom colnom území EÚ.

Inzercia

Severné Írsko by bolo viazané ešte extra pravidlami, ktoré by zaručovali rovnaký colný, ale aj obchodný režim s územím Írska (EÚ), a teda zachovanie otvorenej hranice. Na vyváženie tohto pravidla by tak bolo nevyhnutné zaviesť istú formu colných kontrol medzi Severným Írskom a zvyškom Spojeného kráľovstva. Už len pri čítaní týchto ustanovení je jasné, prečo prekážajú takej veľkej časti britských poslancov.

Tie zásadné problémy sú dva. Po prvé, ak vidíme, ako „hladko“ prebiehali doterajšie rokovania s EÚ, je potrebné rátať s možnosťou, že komplexnú obchodnú dohodu sa nepodarí uzatvoriť ani do roku 2022, v dôsledku čoho ostane Veľká Británia uzamknutá v jednotnom colnom trhu EÚ. To je v úplnom protiklade s proklamovaným cieľom brexiterov, a to plne nezávislou obchodnou politikou Spojeného kráľovstva. Euroskeptici tak írsku poistku vidia ako pascu, ktorá zabráni oslobodeniu od regulácií Bruselu.

Druhý problém spôsobuje bolehlav najmä unionistom. Zavedením odlišného colného a obchodného režimu v Severnom Írsku by došlo k zavedeniu morskej hranice medzi ostrovmi Spojeného kráľovstva. Podľa kritikov tohto kroku je neakceptovateľné, aby boli štátu nanútené rozličné tarify a clá pre jeho rôzne územia. Obávajú sa, že Severné Írsko sa začne centrálnej moci vzďaľovať ešte viac. O vernosť protestantských Britov sa obávať nemusia, väčšina z nich sú stále presvedčení lojalisti. Problémom je skôr demografia, keď postupom času začínajú protestanti strácať dominanciu v Ulsteri na úkor katolíckej (republikánskej) populácie, ktorá rastie rýchlejšie.

Čakanie na alternatívu

Problém kritikov írskej poistky je najmä v tom, že dosiaľ neprišli s realistickou alternatívou, ako zachovať otvorenú hranicu na írskom ostrove. Na zachovaní tohto stavu majú záujem nielen EÚ, ale aj USA. Americký kongres už niekoľkokrát naznačil, že ak brexit spôsobí narušenie Veľkopiatkovej mierovej dohody, tak zablokuje schválenie obchodnej dohody so Spojeným kráľovstvom. Tu treba pamätať najmä na to, že následkom emigračných vĺn z územia Írska žije dnes v USA pomerne silná loby potomkov tejto krajiny, ktorá sa aktívne zapájala aj do mierového procesu.

Vláda Borisa Johnsona tak zvažuje viacero alternatív, ako ponechať otvorené hranice s Írskom. V poslednom čase sa skloňuje najmä takzvaný plán Smart hranice 2.0, ktorý počíta s doteraz nevídaným zapojením moderných technológií, najmä skenerov a kamier, ktoré majú umožniť kontrolu cezhraničného pohybu aj bez zavedenia fyzických kontrol. Slabinou tohto plánu je, že takto spravovaná hranica neexistuje nikde inde na svete a stála by značné finančné náklady. Pevninská írska hranica dosahuje dĺžku 499 km, čiže jej kontrola nie je práve najľahšia.

Netreba zabúdať ani na to, že už od vzniku tejto hranice na nej existoval pomerne značný problém s pašeráctvom, ktorý v obmedzenej mierne funguje dodnes. A kým sa dnes pašujú už len neokolkované cigarety či poľnohospodárska nafta, tak po zavedení rozličných colných režimov môže pašeráctvo chytiť druhý dych.

Konflikt v Severnom Írsku bol pridlho biľagom na medzinárodnej reputácii Spojeného kráľovstva. Dnes asi nikto nespochybňuje, že mierový proces, ktorý zavŕšila Veľkopiatková dohoda, bol úspechom. Dohoda síce nevyriešila všetky problémy Severného Írska, ale priniesla možnosť zmeny. Brexitová kampaň akoby tento problém úplne ignorovala a riešiť ho začala až pod tlakom okolností.

Bolo by teda vhodné, keby akurát Boris Johnson a jeho administratíva, ktorá z veľkej časti stála za ideou brexitu, našli rozumné riešenie.

Odporúčame