Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
19. jún 2015

Mudžahedín: Chýba mi žena

Volá sa DžunduLáh, má 19 a pochádza z Ruska. Na ruskej sociálnej sieti Vkontakte má vyše dvoch tisícok priateľov a sťažuje sa im: nám mudžahedínom, bojujúcim za Islamský štát, chýbajú ženy. Jeho príbeh opísala Joanna Paraszczuková, ktorá píše blog Pod čiernou zástavou, venovaný Islamskému štátu. Dž...

Mudžahedín: Chýba mi žena

Volá sa DžunduLáh, má 19 a pochádza z Ruska. Na ruskej sociálnej sieti Vkontakte má vyše dvoch tisícok priateľov a sťažuje sa im: nám mudžahedínom, bojujúcim za Islamský štát, chýbajú ženy. Jeho príbeh opísala Joanna Paraszczuková, ktorá píše blog Pod čiernou zástavou, venovaný Islamskému štátu.

DžunduLáh je strašne sklamaný, celý zúfalý píše: „Kde sú tie sestry, ktoré sa chceli vydať za mudžahedínov, alebo zostalo iba pri slovách vo vašich ústach? Toľko bratov je slobodných a vy idete na všelijakých fičúrov.“

"Kde sú tie sestry, ktoré sa chceli vydať za mudžahedínov, alebo zostalo iba pri slovách vo vašich ústach?"

Ako sa DžunduLáh posťažoval na svojom konte na inej stránke ask.fm, kde mu medzitým už konto zrušili, ruskojazyčným teroristom chýbajú ruskojazyčné dievčatá. Akékoľvek. Panenské hurisky, prisľúbené Mohamedom v Koráne, sú ďaleko. A s Arabkami v Sýrii a Iraku sa im veľmi ženiť nechce.

Podľa zdrojov, ktoré cituje Paraszczuková, inak spolupracovníčka ruskej redakcie Rádia slobodná Európa, trápi podobný problém mnohých čečenských a ruskojazyčných bojovníkov ISIS.

Islamistický bojovník Džunduláh (na fotografii vpravo) sa sťažuje, že mu chýbajú dievčatá z Ruska.

Inzercia

Abu Umar, čečenský vodca kaukazskej jednotky Katibat al-Aksá v radoch ISIS, sa pred pár mesiacmi sťažoval na to isté: čečenské ženy iba predstierajú, že podporujú ISIS. Nemali by sa s nami zahrávať, pohrozil, lebo sa začneme ženiť so sýrskymi ženami.

Našla sa však aj výnimka. Žena, ktorá si hovorí Um Šahída, tvrdí, že je povinnosťou moslimských žien vydať sa za mudžahedínov. Napísala Výzvu sestrám v krajoch kalifátu a sestrám v krajoch neveriacich, kde píše: “Sestry, mám pre vás odkaz! Prečo sa nechcete vydať za mudžahedínov? Aký máte problém? Čoho sa bojíte? … Stávajú sa našimi martýrmi, to preto si ich nechcete vziať?”

Jej výzvu podporili ďalší radikáli, od nemeckého Berlína po ruský Dagestan. A zdá sa, že nie úplne bez efektu. Devätnásťročná ruská študentka Varvara Karaulová bola krátko nato spolu s ďalšími zadržaná pri pokuse o nelegálny prechod turecko-sýrskej hranice.

Lenže problém je väčší, omnoho väčší. Až sa chvíľami zdá, akoby dievčatá s ruským pasom dali skôr na slová antickej Lýsistraty, ktorá v Aristofanovej slávnej komédii zjednotila ženy, aby “svojimi zbraňami” zabránili mužom vo vojne.

Jaroslav Daniška
Autor je redaktor časopisu .týždeň.

Foto: sodahead.com, rferl.org

Odporúčame

Ako pochopiť Tsiprasa (komentár Jaroslava Danišku)

Ako pochopiť Tsiprasa (komentár Jaroslava Danišku)

Grécky premiér Alexis Tsipras bojuje o viac, ako je euro v gréckych peňaženkách, dohoda s Troikou či nebodaj dopad krízy na zvyšok eurozóny. Ministri financií eurozóny dnes rokujú v Luxemburgu, na rokovaní sa zúčastní aj grécky premiér Tsipras. Všetky veľké európske denníky už niekoľko dní píšu o p...