Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
30. 09. 2019, 13:29

Pohon na Trumpa môže poškodiť paradoxne hlavne Bidena

Demokrati pripravujú na Trumpa žalobu, ale ich zdôvodnenie nie je veľmi presvedčivé.
Pohon na Trumpa môže poškodiť paradoxne hlavne Bidena

Demonštranti požadujúci odvolanie prezidenta Donalda Trumpa z funkcie 26. septembra 2019. Foto: TASR/AP

Šéfka dolnej komory amerického Kongresu, demokratka Nancy Pelosiová minulý týždeň oznámila, že demokrati pripravia ústavnú žalobu na prezidenta Donalda Trumpa, teda tzv. impeachment. V prípade úspešného konca by došlo k Trumpovmu odvolaniu z úradu prezidenta.

Dôvodom má byť Trumpov telefonát s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským z 25. júla tohto roku, v ktorom mal Trump tlačiť na to, aby ukrajinské orgány začali vyšetrovať Huntera Bidena, syna Joea Bidena, popredného demokratického kandidáta na prezidenta, a teda Trumpovho najsilnejšieho politického súpera. Výmenou za to mali USA obnoviť vojenskú pomoc Ukrajine za niekoľko stoviek miliónov dolárov, teda podľa demokratov malo ísť o nedovolené vydieranie s cieľom poškodiť svojho politického súpera.

Čo si prezidenti povedali

Biely dom po tlaku minulú stredu zverejnil prepis tohto telefonátu. Prezidenti si v ňom vymenili viacero zdvorilostných fráz, Zelenský sa napríklad pochválil, že vo svojej kampani sa od Trumpa vo viacerých veciach inšpiroval. Trump Zelenskému povedal, že USA robia pre Ukrajinu omnoho viac ako západoeurópske štáty, konkrétne menoval Nemecko a Angelu Merkelovú, ktorá podľa neho o pomoci Ukrajine „iba rozpráva“. Zelenský mu prisvedčil a kritizoval tiež francúzskeho prezidenta Emanuela Macrona, ktorý spolu s Merkelovou sankcie proti Rusku vôbec nevymáhajú.

Trump vyslovenú ponuku „quid pro quo“ (niečo za niečo) v rozhovore so Zelenským v skutočnosti neuviedol. Zdieľať

Zelenský sa Trumpovi poďakoval aj za podporu v oblasti obrany a informoval ho, že Ukrajina plánuje zakúpiť od USA nové protitankové riadené strely typu Javelin. Trump podľa prepisu následne Zelenského požiadal o láskavosť, aby sa pozrel na udalosti okolo firmy Crowdstrike a na aspekty vyšetrovania Roberta Muellera, ktoré súviseli s Ukrajinou. Zelenský ho uisťoval, že sa obklopil len priateľmi Ameriky a že je pripravený spolupracovať s Rudym Giulianim, Trumpovým advokátom.

Trump potom povedal: „Výborne, pretože som počul, že ste mali výborného prokurátora, ktorý bol odvolaný, a to je naozaj neférové.“ Narážal tým na prokurátora Viktora Šokina, ktorý istý čas dozoroval vyšetrovanie ukrajinskej plynárenskej spoločnosti Burisma, v ktorej mal majetkový podiel aj Hunter Biden, syn Joea Bidena. Burisma bola podozrivá z prania špinavých peňazí. Šokin bol na nátlak zo zahraničia odvolaný. Po desiatich mesiacoch od Šokinovho odvolania bolo vyšetrovanie Burismy zastavené.

Trump k tomu doplnil: „Veľa sa hovorí o Bidenovom synovi, že Biden zastavil vyšetrovanie, a veľa ľudí by o tom chcelo zistiť viac. Bolo by výborné, ak by ste mohli čokoľvek spraviť spolu s generálnym prokurátorom [Williamom Barrom]. Biden sa chváli, že zastavil vyšetrovanie, takže ak by ste sa na to mohli pozrieť... Znie mi to hrozne.“

Zelenský ho informoval, že po víťazstve vo voľbách zaistí, aby sa budúcim prokurátorom stal v septembri jeho človek a ten sa pozrie na firmu, ktorú Trump spomínal. Trump ešte zdôraznil, aby Ukrajina spolupracovala s Giulianim a Barrom, vymenili si niekoľko zdvorilostných fráz a rozhovor ukončili.

Radi čítate Postoj?

Bez vás by sme Postoj nemohli tvoriť.

Pridajte sa k našim podporovateľom na podpora.postoj.sk

Šlo o vydieranie?

Je možné označiť komunikáciu ako dôkaz vydierania? Na to sú aj medzi konzervatívcami, napríklad v magazíne National Review kritickom k Trumpovi, rôzne názory. Podľa Davida Frencha tam dôkaz je, podľa Lukea Thomsona, Andrewa McCarthyho či šéfredaktora Richa Lowryho nie. Podľa Davida Larisona z The American Conservative áno, podľa Patricka Buchanana nie.

Trump vyslovenú ponuku „quid pro quo“ (niečo za niečo) v rozhovore v skutočnosti neuviedol. Aj demokrati argumentujú skôr nepriamymi indíciami, teda že USA pred uskutočnením rozhovoru zastavili Ukrajine pomoc vo výške 400 miliónov dolárov. Trump to zdôvodňoval najprv korupčným prostredím na Ukrajine, neskôr to podmieňoval pomocou Ukrajine aj od štátov západnej Európy, aby náklady neniesli iba USA.

Ťažko povedať, či budú môcť demokrati dokázať priamu súvislosť medzi telefonátom a obnovením pomoci USA, keď korupcia na Ukrajine aj neochota finančnej pomoci zo západnej Európy sú reálnymi skutočnosťami.

Hunter Biden, syn Joea Bidena, na snímke z roku 2012. Foto: TASR/AP

Biden na odvolanie ukrajinského prokurátora naozaj pritlačil

Pri celej kauze je dôležitý aj druhý aspekt rozhovoru: záležitosť okolo Joea Bidena. Ten sa totiž ako Obamov viceprezident do diania na Ukrajine zapájal a tým, že docielil odvolanie Šokina, sa naozaj pochválil. Stalo sa tak na konferencii mimovládnej organizácie Council on Foreign Relations 23. januára 2018, kde Biden povedal, že donútil ukrajinského prezidenta Porošenka a premiéra Jacenjuka odvolať prokurátora, inak im USA neposkytnú pomoc za miliardu dolárov. (Ako upozornil Buchanan, práve to bolo „niečo za niečo“.)

Server Politico pred pár dňami pripomenul, že meno Joea Bidena využívajú jeho najbližší príbuzní vo svojom podnikaní a on sa opakovane snaží dištancovať od toho, že by uplatňoval svoj politický vplyv v ich prospech. Zdieľať

Malo ísť o ich stretnutie pravdepodobne z decembra 2015. „Pozrel som sa na nich a povedal som: Odchádzam o šesť hodín. Ak prokurátor nebude prepustený, peniaze nedostanete. No, skurvy syn (son of a bitch). (Smiech.) Dostal padáka. Na jeho miesto dali vtedy niekoho solídneho.“

Pravdou je, že na odvolanie Šokina vtedy tlačili aj viaceré medzinárodné organizácie ako MMF, ktoré ho obviňovali z toho, že v skutočnosti brzdí protikorupčné reformy v krajine, a takto dnes obhajuje svoj zásah aj samotný Biden. Podľa Radio Free Europe Šokin paradoxne brzdil samotný proces vyšetrovania Burismy.

Naopak, podľa Petra Schweitzera, novinára a spolupracovníka Hooverovho inštitútu, ktorý napísal knihu o korupcii amerických elít, je otázka o korupčnom správaní Bidenovho syna (a tým aj o činnosti jeho otca) naozaj legitímna. Podľa neho sa Burisma snažila využívať Bidenovo meno na svoje očistenie a s jeho pomocou najala tím amerických právnikov na zakrytie svojich aktivít.

Bývalý viceprezident USA Joe Biden hovorí na konferencii 25. januára 2018 o tom, ako si za poskytnutie podpory v hodnote miliardy dolárov vymohol od prezidenta Porošenka a premiéra Jacenjuka prepustenie prokurátora Viktora Šokina (na videu približne od 52. minúty). 

Víťazom môže byť Warrenová

Aj server Politico pred pár dňami pripomenul, že meno Joea Bidena využívajú jeho najbližší príbuzní vo svojom podnikaní a on sa opakovane snaží dištancovať od toho, že by uplatňoval svoj politický vplyv v ich prospech.

Viacero komentátorov, napríklad Patrick Buchanan, preto prichádza k záveru, že začatie impeachmentu (aj pre istú vágnosť obvinenia) nakoniec môže poškodiť možno nie až tak samotného Trumpa, ako práve Bidena – tým, že sa upriami pozornosť na podnikanie jeho syna, prípadne ďalších jeho príbuzných a na možné ovplyvňovanie v ich prospech zo strany bývalého viceprezidenta. Či už sú podozrenia oprávnené, alebo nie, bude sa o nich diskutovať – a to hlavne medzi samotnými demokratmi.

Tým sa totiž začiatkom budúceho roku začínajú primárky, z ktorých vzíde kandidát ich strany na prezidenta USA. V celonárodných prieskumoch už Biden dlhšie stráca. Z niekdajšej 40-percentnej podpory (z mája tohto roku) klesol na aktuálnych 27,8 percenta, Kamala Harrisová klesla na 5 percent a Bernieho Sandersa so 17 percentami už pred niekoľkými týždňami predbehla Elisabeth Warrenová s aktuálne 21,3 percentami. Rozhodujúce budú primárky v jednotlivých štátoch. V prvej Iowe (február 2020) už pred Bidenom vedie Warrenová o 2,7 percenta, v New Hampshire (v ten istý mesiac) sa na neho doťahuje.

Trumpa budú mnohí konzervatívci brániť, hlavne preto, že obvinenie voči nemu nie je úplne presvedčivé. A keďže v Senáte, ktorý hlasuje o žalobe na prezidenta, majú väčšinu republikáni, je úspech samotného impeachmentu skôr nepravdepodobný.

Na konci článku vás ešte poprosím o jednu vec:

Ak radi čítate moje články na Postoji, staňte sa, prosím, členom klubu podporovateľov Postoja. 

  

Vašich 5 eur mesačne výrazne pomôže k vzniku ďalších našich článkov.
Ďakujem. Lukáš Obšitník

Viac o podpore nájdete na podpora.postoj.sk

 

Odporúčame