Zasepa chce vidieť audit o Katolíckej univerzite, poskytne mu ho KBS

Bývalý rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku Tadeusz Zasepa chce vidieť závery auditu, ktorý dala vypracovať Konferencia biskupov Slovenska.

Podľa biskupov previerka odhalila manažérske zlyhania a neefektívne hospodárenie na dvoch fakultách a vo vedení univerzity. Zasepa sa k správe vyjadrí pod podmienkou, že mu poskytnú výsledky auditu, ktorý bude podpísaný audítorskou komisiou, zástupcami KBS a štatutárom univerzity.

Bývalý rektor očakáva, že mu audit ukážu. „Inak to budem vnímať ako pokračovanie v intrigách a podvodoch,“ vyjadril sa Zasepa pre Postoy.sk.

Audit nariadila KBS ako zriaďovateľ školy z podnetu súčasného rektora Jozefa Jaraba. Spoločnosť KPMG preverovala obdobie rokov 2010 až 2013.

„Výsledky auditu ukázali, že v sledovanom období rokov 2010 - 2013, žiaľ, pochybili niektorí zamestnanci vo vrcholových pozíciách vedenia KU alebo niektorých fakúlt KU,“ píše v stanovisku rektor a vedenie univerzity.

K téme:
Audit biskupov na Katolíckej univerzite našiel zlyhania

Zdieľať

Pokiaľ ide o vyvodenie osobnej zodpovednosti, rektor Jarab chce zachovať postupnosť a počkať, kým sa zodpovedné osoby oboznámia s výsledkami auditu. „Bude ho zaujímať, akým spôsobom sami vyvodia dôsledky voči svojej osobe. Podľa toho bude ďalej postupovať,“ uvádza vyhlásenie.

Vedenie KU pripomína, že audit vykonala nezávislá firma s profesionálnou skúsenosťou. „Je tu záruka objektívnosti a nestrannosti, voči ktorej sa nedá namietať alebo ju spochybňovať,“ píše vedenie školy.

Na mnohé pochybenia na Katolíckej univerzite prišli už vnútorné kontroly, ktoré nariadil v rokoch 2012 a 2013 predchádzajúci rektor Zasepa. Ten dal tiež spraviť aj externý audit, ktorý preveroval činnosť na Pedagogickej fakulte. Tento audit výsledky Zasepových kontrol vtedy potvrdil. Ďalšie kontroly Zasepu poukázali na vysoké odmeny na Filozofickej fakulte.

Podľa vyjadrenia, ktoré nám poskytol prorektor František Trstenský, ani vedenie Katolíckej univerzity dnes audit ešte nemá k dispozícii. Bývalému rektorovi Zasepovi by ho mala poskytnúť Konferencia biskupov Slovenska. "Zriaďovateľ prisľúbil, že oboznámi aj bývalého pána rektora Zasepu s pochybeniami, ktoré zistila auditorská firma na rektoráte. Bude potrebné sa potom obrátiť na neho." 

Obe strany nám potvrdili, že k ukončeniu spolupráce medzi univerzitou a Fondom T. Zasepu došlo už skôr. Vedenie univerzity podobne zakročí aj voči Fondu Ladislava Pyrkera. "Z odporúčania KBS predpokladáme, že ide o také závažné zistenia, ktoré treba riešiť okamžitým skončením spolupráce."

Uvedené udalosti vedenie školy nepokladá za zlyhanie inštitúcie. "K naštrbenej povesti priviedlo univerzitu konanie niektorých jednotlivcov, ktorí povýšili vlastnú povesť, či možno obraz v spoločnosti, nad dobro univerzity."

-rp, lo-
Foto: TASR/Oliver Ondráš

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo