Beloch so zbraňou zabil v americkom černošskom kostole deväť ľudí

Terorista si najprv v kostole sadol, potom spustil streľbu na modliacich sa.

V stredu večer sa v afroamerickom metodistickom kostole v Charlestone odohrala tragédia. Počas večerného modlitebného stretnutia spustil ozbrojenec paľbu na zhromaždených ľudí a zabil deviatich z nich, ďalší človek je zranený.

Polícia označila útok na historický kostol Emanuel African Methodist Episcopal Church v centre Charlestonu v Južnej Karolíne na východe USA za "zločin z nenávisti". Ide o jeden z najhorších útokov na miesta uctievania za dlhé roky, píše americký denník Washington Post.      

Podľa polície išlo o hladko oholeného belocha medzi dvadsiatkou a tridsiatkou so svetlými vlasmi a drobnejšou postavou, oblečeného v sivom tričku a džínsoch. Zrejme išlo o osamelého strelca.

Starosta Charlestonu Joseph Riley sa vyjadril, že ide o najnetolerantnejšiu a najneuveriteľnejšiu vec, že existuje človek, ktorý dokáže prísť do kostola a postrieľať ľudí, ktorí sa tam zišli preto, aby sa modlili a oslavovali Boha. Jediný dôvod, ktorý ho k tomu mohol viesť, je podľa neho nenávisť.  

Čin sa stal zhruba o deviatej večer, jedna zo svedkýň polícii potvrdila, že strelec si najprv v kostole sadol a chvíľu sledoval stretnutie. Potom spustil paľbu. Osem ľudí zomrelo na mieste, deviaty v nemocnici. Ľudia sa podľa Washington Post celú noc zhromažďovali v okolí kostola, vytvárali modlitebné skupinky a dodávali si odvahu. 

Afroamerická metodistická biskupská cirkev Emanuel (Emanuel African Methodist Episcopal Church) bola jedna z prvých cirkví, ktorú založili černosi v USA, vznikla už v roku 1815. Charleston a celá Južná Karolína boli v minulých mesiacoch miestami protestov černošského obyvateľstva voči policajnému násiliu, na ktoré sa sťažovali. 

Peter Kremský

Ilustračné foto - TASR/AP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo