Moslimskí lídri: Veriaci sú bratia

Vedúci predstavitelia islamu v Libanone odsúdili prenasledovanie kresťanov na Blízkom východe. Vyzývajú k náboženskej tolerancii.

„Nevšímajte si rozdiely medzi sebou. To neznamená, že nemôže prísť k nezhodám. Znamená to rešpektovanie iných na základe zásady viery, podľa ktorej sú veriaci bratia,“ vyzývajú vo vyhlásení islamskí vodcovia z Libanonu svojich stúpencov.

Rozdielnosť si zaslúži rešpekt

Vo vyhlásení, ktoré vydali na stretnutí v Bejrúte hlavní predstavitelia štyroch vetiev islamu v Libanone, zdôraznili svoju vieru v ľudskú dôstojnosť a rešpekt ľudských slobôd, predovšetkým náboženskej. Odmietajú tiež akýkoľvek nátlak v náboženstve, ako aj v mene náboženstva.

Koordinátor stretnutia Mohammad Sammak, ktorý je tiež spolupredsedajúcim Libanonského národného výboru pre islamsko-kresťanský dialóg, sa spolu s ďalšími moslimskými lídrami zhoduje, že „správna cesta pre vnútromoslimské a islamsko-kresťanské vzťahy zahŕňa spravodlivosť, umiernenosť, rešpektovanie rozmanitosti a odlišnosti medzi ľuďmi.“

Boje v mene náboženstva sú neprípustné

Lídri na stretnutí v Bejrúte podotkli, že Korán zakazuje zabíjanie moslima iným moslimom a odsúdili všetky formy extrémizmu. V mene náboženských, humanitárnych a národných princípov tiež odsúdili nábožensky motivované útoky proti východným kresťanom. "Útoky spáchané v mene islamu... sú útokom na islam," tvrdia libanonskí predstavitelia tohto náboženstva. Poznamenali tiež, že takéto činy len kazia imidž islamu, ktorý je podľa nich tolerantným náboženstvom.

Vodcovia preto vyzvali moslimov všetkých vetiev islamu v Libanone a v iných arabských a islamských krajinách, aby sa vyhli pomýleným a zavádzajúcim výkladom Koránu.

Daniela Matejovičová

Foto: Flickr.com

 

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo