Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. jún 2015

Biskupský hostinec v Nitre po rokoch opäť slúži verejnosti

Historická budova bývalého biskupského hostinca v nitrianskom parku na Sihoti je po rokoch od dnešného dňa opäť sprístupnená verejnosti. Vo vynovenom objekte hostinca sa nachádza kaviareň s cukrárňou a letnou terasou, nechýba ani jednoduché občerstvenie. Sprístupneniu objektu predchádzala rozsiahla...

Historická budova bývalého biskupského hostinca v nitrianskom parku na Sihoti je po rokoch od dnešného dňa opäť sprístupnená verejnosti.

Vo vynovenom objekte hostinca sa nachádza kaviareň s cukrárňou a letnou terasou, nechýba ani jednoduché občerstvenie.

Sprístupneniu objektu predchádzala rozsiahla rekonštrukcia, ktorú nový majiteľ začal koncom roka 2013. Plány má aj so susednou budovou vodárne, ktorú odkúpil a v ktorej plánuje zriadiť galériu.

Biskupský hostinec dal postaviť po cholerovej epidémii v roku 1831 biskup Jozef Wurum. Biskupstvo zriadilo v klasicistickom objekte výletný hostinec a vaňové kúpele, ktoré prenajímalo. Neskôr bola v budove situovaná kaviareň, obľúbené miesto oddychu Nitranov.

Biskupský hostinec bol známy ako miesto majálesov, promenádnych koncertov aj politických zhromaždení. V roku 1925 biskupstvo predalo budovu mestu.

Kaviareň fungovala do roku 1945, neskôr bol objekt využívaný na rôzne účely, napríklad ako sklad či sídlo Okresnej správy cestovného ruchu. Tá ho v roku 1990 predala podnikateľovi Gabrielovi Scottovi, ktorý tu chcel postaviť penzión. Nedohodol sa však s mestom a po súdnych sporoch budovu, v ktorej v posledných rokoch prespávali bezdomovci, v roku 2013 predal.

Nový majiteľ sa rozhodol pre rekonštrukciu. Potrebná bola oprava strechy, odvlhčenie objektu a najmä rekonštrukcia zdevastovaného interiéru. V dobrom stave sa zachoval len erb osadený nad vstupom do budovy, vytesaný z kameňa.  

TASR

Inzercia

Odporúčame

Islamský štát chce kostol zmeniť na mešitu

Islamský štát chce kostol zmeniť na mešitu

Islamisti urobili z kostola sv. Efréma v Mosule najprv sídlo štátnej rady a teraz ho chcú premeniť na mešitu. Kostol svätého Efréma v irackom Mosule, ktorý patrí Sýrskej ortodoxnej cirkvi, má byť premenený na mešitu. S odvolaním sa na miestne zdroje o tom informovala agentúra Fides. K téme Islamský ...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.