Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. 09. 2019, 14:37

Sulík: Na kandidátku nedám skupinu okolo Galka a Rajtára

Sulík: Na kandidátku nedám skupinu okolo Galka a Rajtára

Archívna foto: TASR – Ján Krošlák

Rajtár a Blahová sú prekvapení, že ich Sulík vyzval na odchod zo strany.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Predseda strany Sloboda a solidarita Richard Sulík nenavrhne kongresu na kandidačnej listine ľudí zo skupiny okolo podpredsedu strany Ľubomíra Galka a poslanca Jozefa Rajtára. 

„Ľudia, ktorí spochybňujú najvyšší orgán strany a predstavujú riziko stability po voľbách, nebudú na mojej kandidátke,“ povedal Sulík s tým, že ju predstaví v pondelok.

Kandidačnú listinu bude schvaľovať nominačný kongres 5. októbra v Jasnej. Sulík ho zvolal na základe žiadosti štvrtiny členov.

Podľa vlastných slov nechce riskovať, že členovia strany, ktorí teraz odmietajú závery kongresu, opustia po voľbách stranu. „Poslanecký klub musí byť po voľbách stabilný,“ vyhlásil s tým, že niektorí stranu opustia, pričom ich vyzval k vyvodeniu osobnej zodpovednosti.

K téme: 
Prečo zlomil Sulík nad Galkom palicu Zdieľať

Sulík podľa svojich slov nechce mať na kandidátke ľudí, ktorí spochybňovali zvolanie septembrového mimoriadneho kongresu, na ktorom si šéf SaS nechal potvrdiť svoju pozíciu. Zvolanie kongresu, ako aj jeho výsledky odmietli prijať okrem Galka a Rajtára aj podpredsedníčka SaS Jana Kiššová alebo predsedníčka poslaneckého klubu strany Natália Blahová. Tí následne založili v rámci strany platformu s názvom Demokratické jadro.

Šéf SaS zopakoval, že na kandidátke budú len takí ľudia, za ktorých dá „ruku do ohňa“ a na ktorých sa vie stopercentne spoľahnúť, že po voľbách bude poslanecký klub stabilný. „Za toto ručím, toto sú tie kritériá, podľa ktorých budem zostavovať kandidátku,“ povedal Sulík.

Sulík tiež povedal, že ho mrzí, že Kiššová odmieta byť na jeho návrhu kandidátky, ponúkal jej tretie miesto. Svoj návrh povedie on, na druhé miesto zaradí europoslankyňu Luciu Ďuriš Nicholsonovú. 

Rajtár a Blahová sú prekvapení, že ich Sulík vyzval na odchod

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová a poslanec Jozef Rajtár sú prekvapení, že ich predseda Richard Sulík vyzval na odchod zo strany. Obaja sú predstaviteľmi platformy Demokratické jadro SaS.

„Osobne sme veľmi smutní z toho, čoho sme svedkami, pretože sme si nikdy nepredstavovali, že práca, ktorú sme pre SaS doteraz robili, sa skončí raz tým, že predseda bude vyzývať hodnotných členov strany k tomu, aby zo strany odišli. To sme si nezaslúžili. Sú to ľudia, ktorí sú nositeľmi programu, ktorým sa on teraz hrdí,“ povedala v reakcii na Sulíkovo oznámenie Blahová. Pripomenula, že odchodom ľudí, ktorí sú súčasťou platformy, by strana prišla o celý svoj program. O výzve na odchod musia podľa Blahovej ešte podiskutovať. „Toto nám ani v najhoršom sne nenapadlo,“ doplnila.

„Boli sme prekvapení, že Richard Sulík označil našu platformu za neprijateľnú a dokonca nás vyzval na odchod,“ doplnil Rajtár s tým, že zvolaním septembrového mimoriadneho kongresu Sulík nedal prípadným kandidátom možnosť pripraviť sa v dostatočnom čase na post predsedu strany.

Kroky Sulíka podľa Rajtára a Blahovej idú proti cieľom zostaviť dobrú, stabilnú vládu zo súčasnej opozície. „Nezodpovedné konanie nášho predsedu bude mať pravdepodobne následky na zostavovanie budúcej vládnej koalície,“ povedala Blahová.

Sulík zároveň povedal, že podpredsedníčka SaS Jana Kiššová odmieta jeho ponuku byť na treťom mieste kandidátky. „Na kandidátke, na ktorej nemajú byť naši najväčší bojovníci proti mafii, byť nechcem. Neviem, ako by sme vysvetľovali náš úprimný záujem bojovať za spravodlivú krajinu bez oligarchov, keď tých najuveriteľnejších bojovníkov sa predseda zbavil,“ reagovala Kiššová pre TASR.

Pod deklaráciou Demokratického jadra je podpísaných 26 predstaviteľov strany. Tých podľa Blahovej Sulík vyzval na odchod. Okrem Kiššovej, Galka, Blahovej a Rajtára ju podpísali aj poslanci NR SR Vladimír Sloboda, Radoslav Pavelka či Renáta Kaščáková.

Rajtár tiež doplnil, že od iných politických subjektov ponuky nedostávajú, keďže sú členmi SaS. Blahová sa na mimoriadnom kongrese, na ktorom sa má schvaľovať kandidátka, plánuje zúčastniť.

Odporúčame