Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. 09. 2019, 10:00

V prípade lustrácií novinárov zatkli funkcionárov NAKA Vorobjova a Mihálika

V prípade lustrácií novinárov zatkli funkcionárov NAKA Vorobjova a Mihálika

Foto: TASR/Jakub Kotian

Policajná inšpekcia zadržala troch policajtov podozrivých z nezákonných lustrácií.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Inšpekcia ministerstva vnútra zatkla bývalého riaditeľa Spravodajskej jednotky finančnej polície Pavla Vorobjova a terajšieho zástupcu riaditeľa Národnej finančnej jednotky Milana Mihálika.

Informuje o tom Denník N, ktorému to potvrdili zdroje z prostredia polície. Informáciu ako prvý priniesol portál nastope.sk. Podľa informácií Denníka N bol zadržaný aj tretí policajt z odboru podpory riadenia Michal Zubčák.

Pavol Vorobjov je podozrivý, že pre Norberta Bödöra a Mariana Kočnera lustroval novinárov a prokurátorov. Zo spolupráce s nimi je podozrivý aj Mihálik, ktorého fotografiu s Bödörom pred rokmi poskytol médiám a politikom anonym. Ako pripomína Denník N, Vorobjov najprv tvrdil, že lustrácie robil pre policajného prezidenta Tibora Gašpara, ale potom náhle zmenil výpoveď. Inšpekcia plánovala ich vzájomnú konfrontáciu.

Portál nastope.sk uvádza, že dôvodom zadržania majú byť nezákonné lustrácie novinárov, medzi ktorými mal byť aj zavraždený Ján Kuciak.

Ministerstvo vnútra dopoludnia potvrdilo, že policajná inšpekcia zatkla troch ľudí pre podozrenie z neoprávnených lustrácií Jána Kuciaka a ďalších novinárov. 

„V súvislosti s vyšetrovaním takzvaných lustrácií dnes príslušníci Úradu inšpekčnej služby zadržali tri osoby. V súčasnosti vykonáva vyšetrovateľ úradu všetky potrebné procesné úkony. Vzhľadom na túto skutočnosť a s cieľom zabrániť zmareniu prebiehajúceho vyšetrovania nie je v tejto chvíli možné poskytnúť žiadne ďalšie informácie,“ uviedli z rezortu vnútra.

„K dnešným úkonom polície, respektíve k ich opodstatnenosti, sa neviem vyjadriť, nakoľko nemám informácie z vyšetrovania tohto prípadu. Z dnes medializovaných informácií som sa však dozvedel, že policajt Vorobjov mal v konaní zmeniť výpoveď a potvrdiť tak moje stanovisko zo začiatku roka, že žiadny pokyn na lustráciu som mu nedal,“ reagoval bývalý policajný prezident Tibor Gašpar.

V kauze lustrácie Kuciaka a ďalších novinárov začal vyšetrovateľ trestné stíhanie ešte v apríli tohto roku pre prečin zneužívania právomocí verejného činiteľa a prečin neoprávneného nakladania s osobnými údajmi.

Bývalý policajný prezident Gašpar začiatkom marca vypovedal na Národnej kriminálnej agentúre. Predmetom výsluchu mali byť tvrdenia Vorobjova, že v roku 2017 mal dať pokyn na lustrovanie Kuciaka. Vorobjovove tvrdenia označil za nepravdivé. Podľa Gašpara lustrácia súvisela s kauzou Rybanič.

Poslanec opozičnej SaS Jozef Rajtár vtedy podal trestné oznámenie s odôvodnením, že Gašpar alebo Vorobjov pravdepodobne pri výpovediach zavádzali o lustrovaní novinárov. Tvrdí, že vo výpovedi Gašpara nesedia dátumy, pretože vyšetrovanie kauzy Rybanič sa skončilo skôr, ako došlo k lustráciám.
 

 

Odporúčame