U.S. Steel Košice: Postup predsedu kraja je neférový a urážajúci

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
U.S. Steel Košice: Postup predsedu kraja je neférový a urážajúci

Ilustračné foto – TASR

Podľa vyjadrenia Rastislava Trnku, dočasným vstupom do podniku chce Košický samosprávny kraj predísť následkom negatívneho vývoja v závode, najmä prepúšťaniu ďalších zamestnancov.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Košické oceliarne U. S. Steel sa v utorok ostro ohradili voči vyjadreniu predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislava Trnku o ponuke KSK na odkúpenie tejto továrne za jedno euro.

Vedenie spoločnosti nazvalo medializované vyjadrenie Trnku za neprofesionálne a vyjadrilo nad ním mimoriadne znepokojenie, zároveň potvrdilo, že 'fabrika' nie je na predaj.

"Postup pána predsedu Košického samosprávneho kraja hodnotíme ako neférový a urážajúci tak manažment U. S. Steel Košice, ako aj všetkých jej zamestnancov. Chceme uistiť našich zamestnancov i verejnosť, že U. S. Steel Košice sa bude naďalej zameriavať na svoju podnikateľskú stratégiu, každodenný bezpečný výkon práce, ochranu nášho životného prostredia a na výrobu vysoko kvalitnej ocele pre našich zákazníkov," uvádza sa v stanovisku vedenia spoločnosti, ktoré TASR poskytla manažérka pre vonkajšie vzťahy podniku Ľubomíra Šoltésová.

Podľa vyjadrenia Trnku z pondelka, dočasným vstupom do podniku chce KSK predísť následkom negatívneho vývoja v závode, najmä prepúšťaniu ďalších zamestnancov.

"Vzhľadom na predchádzajúcu diskusiu o investičnom dlhu a ekonomických problémoch, s ktorými U. S. Steel bojuje, sme vedeniu spoločnosti ponúkli pomocnú ruku. Aby sme predišli následným problémom a uchránili zamestnanosť v kraji, zatiaľ neoficiálne sme ponúkli odkúpenie závodu U. S. Steel Košice za obdobných podmienok ako v srbskom Smedereve, kde prešli oceliarne do rúk verejného sektora za jeden dolár," uviedol Trnka. 

Ako dodal, košický manažment o predaji rozhodnúť nemôže, americké vedenie korporácie sa však bude touto ponukou zaoberať, keď bude doručená oficiálne.

Podľa stanoviska oceliarní vedenia spoločnosti akceptovalo požiadavku predsedu KSK o stretnutie, ktoré sa uskutočnilo v piatok 20. septembra. Na ňom sa diskutovalo o témach, týkajúcich sa aktuálnej situácie v oceliarskom sektore. Hutnícka továreň v Košiciach, tak ako ďalší výrobcovia oceliarskych výrobkov v EÚ, musí čeliť neférovej konkurencii dovozcov z tretích krajín mimo EÚ, ktoré nie sú zaťažené nákladmi vyplývajúcimi z environmentálnej legislatívy EÚ.

Zástupcovia manažmentu deklarovali, že aj napriek neľahkej situácii na európskom i celosvetovom trhu s oceľou je U. S. Steel Košice aj naďalej schopný plniť kvalitatívne požiadavky svojich zákazníkov, dodávať im výrobky včas a napredovať v rámci svojej stratégie.

"Chceli sme a chceme veriť, že obsah diskusie a informácie, poskytnuté vedením spoločnosti, dostatočne ozrejmili predstaviteľovi kraja a ďalším prítomným aktuálne neférové podmienky na trhu v EÚ. O to viac sme boli prekvapení, keď v závere nášho stretnutia pán predseda Trnka verbálne prezentoval svoju ponuku, ktorá nie je opodstatnená a nie je založená na žiadnom reálnom základe. Vedenie U. S. Steel Košice deklarovalo, že táto fabrika nie je na predaj a o to viac je ťažko pochopiteľné, prečo sa pán predseda Trnka rozhodol komunikovať s médiami o téme, ktorá je absolútne irelevantná," konštatuje sa v stanovisku.

Podľa názoru vedenia oceliarní išlo len o politickú taktiku na pritiahnutie pozornosti v médiách. "U. S. Steel Košice preferuje a uprednostňuje transparentný a férový prístup v rokovaniach a diskusiách so všetkými partnermi v oblasti podnikateľských aktivít, ako aj s predstaviteľmi štátu i lokálnych samospráv," vyhlásila spoločnosť.
 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo