Audit biskupov na Katolíckej univerzite našiel zlyhania

Na Katolíckej univerzite v Ružomberku boli manažérske zlyhania a neefektívne sa hospodárilo, hovorí Konferencia biskupov Slovenska po audite na univerzite.

„V období rokov 2010 - 2013 došlo vo vedení KU, Pedagogickej fakulty a Filozofickej fakulty, k závažným manažérskym zlyhaniam, neefektívnemu hospodáreniu a konaniu v rozpore s dobrými mravmi,“ konštatuje KBS v stanovisku k výsledkom auditu firmy KPMG.

Previerku na univerzite nariadila z podnetu rektora Jozefa Jaraba práve Konferencia biskupov Slovenska ako zriaďovateľ školy. Audit mal preveriť situáciu univerzity vo vybraných oblastiach za roky 2010 - 2013.

Biskupi požiadali rektora, aby od 1. júla 2015 pozastavil vyplácanie mimoriadnych odmien na celej univerzite až do schválenia nových pravidiel odmeňovania. Univerzita má tiež ukončiť spoluprácu s Fondom Ladislava Pyrkera a taktiež s fondom predchádzajúceho rektora Tadeusza Zasepu.

K téme:
Bývalý rektor Zasepa chce vidieť audit o Katolíckej univerzite, poskytne mu ho KBS

Zdieľať

KBS ďalej schválila plán opatrení, ktorý vypracovali spolu s vedením Katolíckej univerzity. Obsahuje bezodkladné ako aj systémové opatrenia v rôznych oblastiach, ktoré má rektor v spolupráci s KBS a Správnou radou KU realizovať v stanovenom harmograme.

Audit robil aj Zasepa

Na mnohé pochybenia na Katolíckej univerzite prišli už vnútorné kontroly, ktoré nariadil v rokoch 2012 - 2013 predchádzajúci rektor Tadeusz Zasepa. Ten dal podobne spraviť aj externý audit, ktorý preveroval činnosť na Pedagogickej fakulte. Tento audit výsledky Zasepových kontrol vtedy potvrdil.

Jeden zo zistených problémov bol aj spomínaný Fond Ladislava Pyrkera, cez ktorý sa z vnútorných zdrojov Pedagogickej fakulty malo mimo jej rozpočet odčerpať niekoľko stotisíc eur.

K téme:
O čo ide na Katolíckej univerzite

Zdieľať

Zasepa následne nariadil viaceré zmeny v správe školy, prepustil niekoľko zamestnancov zodpovedných za zistené pochybenia a podal trestné oznámenie na neznámu osobu pre podozrenie zo sprenevery. Ďalšie kontroly Zasepu poukázali na vysoké odmeny na Filozofickej fakulte.

Rektora Zasepu sa však na prelome rokov 2013 a 2014 dvakrát pokúsil odvolať Akademický senát KU. Odvolanie rektora musí podľa štatútu univerzity schváliť zástupca jej zriaďovateľa (KBS), ktorým je košický arcibiskup Bernard Bober. Ten však s odvolaním ani raz nesúhlasil, naopak nariadil Akademickému senátu spolupracovať s rektorom a dodržiavať jeho pokyny. Zasepa nakoniec k 31. máju 2014 po tlakoch sám z funkcie odstúpil.

V júni 2014 zvolil senát nového rektora Jozefa Jaraba. 

Rektor KU Jozef Jarab (vpravo) na tlačovej besede po zasadnutí KBS na Donovaloch

Jarab očakáva demisiu dekanov

Predseda KBS Stanislav Zvolenský dnes priznal, že súčasný audit potvrdil niektoré zistenia Zasepu. „Rektor Zasepa, ktorý upozornil na ťažkosti na Pedagogickej alebo Filozofickej fakulte, mal v tomto zmysle tiež pravdu, lebo audit potvrdil, že ťažkosti a pochybenia boli pravdivé,“ uviedol Zvolenský.

Škody, ktoré vznikli, sú podľa arcibiskupa Zvolenského vnútornou záležitosťou univerzity. „KBS nie je priamym poškodeným, nemáme nárok na vymáhanie škody,“ vravel na dnešnej tlačovej besede po zasadnutí KBS. 

Prečítajte si:
Doplňujúce stanovisko vedenia Katolíckej univerzity

Zdieľať

Arcibiskup Zvolenský nechcel konkretizovať, voči komu by mali byť vyvodené personálne dôsledky. „Všetko závisí od posúdenia súčasnými predstaviteľmi univerzity, v akom rozsahu,“ uviedol.

Rektor univerzity Jarab očakáva, že dekani spomínaných fakúlt sami rezignujú. „Ak nie, sú legislatívne možnosti. Sme však viazaní aj vysokoškolským zákonom,“ vyjadril sa. Dekana fakulty môže totiž odvolať len jej senát.

Jarab ešte výsledky auditu v ruke nemá. Keď si jeho závery naštuduje, oznámi konkrétne krízové opatrenia.

Lukáš Obšitník, Pavol Rábara
Foto: wikimedia.org, TKKBS/Peter Zimen

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo