Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
17. jún 2015

Luxemburský arcibiskup Slovákom: Nemajte strach z utečencov

Obavy z kriminality a terorizmu nemôžu zmeniť náš postoj voči utečencom. Počas návštevy Slovenska to povedal luxemburský arcibiskup Jean-Claude Hollerich. „Keď po Pražskej jari utieklo veľa ľudí z Československa, určite bolo medzi nimi aj množstvo agentov Štátnej bezpečnosti. To však neznamenalo, že...

Luxemburský arcibiskup Slovákom: Nemajte strach z utečencov

Obavy z kriminality a terorizmu nemôžu zmeniť náš postoj voči utečencom. Počas návštevy Slovenska to povedal luxemburský arcibiskup Jean-Claude Hollerich.

„Keď po Pražskej jari utieklo veľa ľudí z Československa, určite bolo medzi nimi aj množstvo agentov Štátnej bezpečnosti. To však neznamenalo, že by ich krajiny odmietli,“ vyjadril sa predseda Konferencie komisií Iustitia et Pax Európy. Dodal, že prisťahovalcov treba prijímať aj naďalej, pretože sú to v prvom rade ľudia.

Migrácia by mala byť dobrovoľná

„Naším cieľom je klásť dôraz na ľudskosť a dôstojnosť človeka, aby sa zabránilo masívnym vlnám prisťahovalectva, a aby migrácia bola voľbou a nie núteným riešením,“ povedal Hollerich novinárom v utorok po stretnutí so slovenskou Radou KBS Iustitia et Pax. Riešenie tejto krízy arcibiskup vidí v aktívnejšej európskej politike, ktorá by sa tomuto problému mala venovať viac.

Hollerich však zároveň dodáva, že „riešenia treba hľadať aj v krajinách, odkiaľ prisťahovalci prichádzajú. Európska únia sa musí zamerať aj na rozvojovú pomoc, aby sa zabránilo pôvodným dôvodom, ktoré ich nútia opúšťať svoje krajiny.“ Podľa Hollericha je nutné riešiť aj otázku chudoby v Európe, pretože ľudia, ktorí sami žijú v chudobe, podľa neho len ťažko dokážu pochopiť prijímanie migrantov.

Nové kresťanské komunity v Európe

Arcibiskup zdôraznil, že napríklad v Luxembursku aktuálne žije 45 percent prisťahovalcov a spolunažívanie je pokojné.  „To, že niektoré krajiny nemajú záujem prijať ani dvesto či tristo prisťahovalcov, je pre nás nepochopiteľné,“ doplnil Stefan Lunte, generálny sekretár Iustitia et Pax Európa.

"Aj Západ nesie istú vinu, pretože sa často zamiešal do vnútorných záležitostí krajín, kde sú teraz konflikty.“
arcibiskup Hollerich

Zdieľať

Hollerich tiež vyzdvihol, že v Luxembursku fungujú dve nové kresťanské spoločenstvá - chaldejské, ktoré pozostáva zo sýrskych a irackých utečencov, a druhé eritrejské. „Obe sú veľkým prínosom pre luxemburskú spoločnosť,“ zhodnotil.

Inzercia

Západ v tom nie je nevinne

Predstavitelia organizácie Iustitia et Pax Európa so sídlom v Bruseli sa venovali aj konfliktom na Ukrajine a Blízkom východe. „Na Ukrajine bolo porušené medzinárodné právo. V tejto situácii je veľmi dôležité povedať pravdu a zdôrazňovať ju voči Ruskej federácii,“ reagoval Lunte. Podľa neho je dôležité, aby Európska únia túto pravdu jasne vyslovila s konsenzom členských krajín.

Dopĺňa tiež, že netreba zabúdať na túžbu Ukrajiny integrovať sa do Európskych štruktúr. „Za túto túžbu už zomrelo veľa ľudí a teraz je dôležité, aby aj EÚ neotáľala a priznala Ukrajine európsku budúcnosť,“ zdôraznil sekretár.

K téme:
Fico ešte môže z utečencov spraviť výhru

Zdieľať

„Myslím, že hlavne v súvislosti s ozbrojeným konfliktom na Blízkom východe, aj Západ nesie istú mieru viny tým, že sa často zamiešal do vnútorných záležitostí daných krajín,“ doplnil arcibiskup Hollerich. 

Arcibiskup Hollerich v utorok navštívil Bratislavu, kde sa stretol s Radou KBS Iustitia et Pax. Stretnutiu predchádzalo zasadanie exekutívneho výboru Iustitia et Pax v Prahe. Výbor na ňom prijal dokument, ktorý vydajú na budúci týždeň. Zaoberá sa európskou agendou pre migráciu a apeluje na vybudovanie spravodlivých hospodárskych štruktúr. 

Daniela Matejovičová

Foto: Pavol Rábara

Odporúčame

Kresťania v politike: Kostol nie je skleník

Kresťania v politike: Kostol nie je skleník

Prečo by sa mali kresťania starať do politiky, v akom stave sú kresťanské médiá a prečo nie je kostol skleníkom. Aj o tom sa hovorilo uplynulý víkend v Ružomberku na konferencii Slovensko 25. Na akciu prišlo asi tristo účastníkov a osobností z verejného života. Podujatie pripravilo Združenie kresťa...