Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
24. september 2019

Trump vybral na Boltonovo miesto O'Briena. Politiku to zrejme veľmi nezmení

Jastraba Johna Boltona nahradil Robert O’Brien. Posunie sa americká zahraničná politika?
Trump vybral na Boltonovo miesto O'Briena. Politiku to zrejme veľmi nezmení

Donald Trump a Robert O'Brien na snímke z 18. septembra 2019. Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump minulý týždeň vymenoval za svojho nového národného bezpečnostného poradcu Roberta O’Briena. Je výmena predzvesťou nových prúdov Trumpovej politiky alebo išlo v prípade prepustenia Boltona len o osobné spory?

O’Brien koncom 90. rokov pôsobil ako právnik v komisii Bezpečnostnej rady OSN, ktorá rozhodovala o nárokoch voči Iraku vzniknutých po jeho okupácii Kuvajtu z rokov 1990 až 1991. Pôsobil aj na vojenskej prokuratúre a justícii amerických záložných síl.

Počas vlády Georgea W. Busha bol poradcom Johna Boltona, veľvyslanca USA pri OSN. Viedol tiež oddelenie ministerstva zahraničných vecí, ktoré sa zameriavalo na budovanie právneho štátu v Afganistane, v čom pokračoval aj počas prvej vlády Baracka Obamu.

Bol tiež blízkym poradcom republikánskeho guvernéra Mitta Romneyho počas jeho dvoch kandidatúr na amerického prezidenta (v rokoch 2008 a 2012).

Počas prezidentských volieb v roku 2016 bol poradcom a podporovateľom republikánskych kandidátov Scotta Walkera a neskôr Teda Cruza, ktorí boli Trumpovými odporcami.

V roku 2016 mu vyšla kniha While America Slept (Kým Amerika spala). Nie je to hĺbková analýza, ale výber O’Brienových esejí, v ktorých predovšetkým kritizoval zahraničnú politiku prezidenta Obamu. Umiernenejšia politika (oproti Bushovi) podľa neho „posilňovala amerických nepriateľov a znechucovala spojencov“. V knihe sa okrem iného zaoberal narastajúcim vplyvom Číny, kritizoval Obamu za podporu Moslimského bratstva v Egypte, tiež za slabú podporu umiernenej časti sýrskej opozície. Predhovor ku knihe napísal komentátor Hugh Hewitt, podporovateľ Johna Boltona. Kariérny diplomat Bart Marcois o nej vtedy napísal, že predurčí trendy, ktorými sa bude riadiť Trumpova zahraničná politika.

Radi čítate Postoj?

Bez vás by sme Postoj nemohli tvoriť.

Pridajte sa k našim podporovateľom na podpora.postoj.sk

V posledných rokoch pôsobil O’Brien ako špeciálny poverenec prezidenta USA pre záležitosti rukojemníkov. Podľa Curta Millsa, prispievateľa pre The American Conservative, tým, že O’Brien pracoval na ministerstve zahraničných vecí, je jeho vymenovanie znakom upevnenia si pozície Mikea Pompea, ministra zahraničných vecí a bývalého šéfa CIA.

Inzercia

Curt Mills v The American Conservative: „Tým, že Trump vymenoval Boltonovho žiaka, ukázal, že úspešná spolupráca s ním je o osobných veciach, nie o politických názoroch.“ Zdieľať

„Pompeo, ktorý počas prezidentskej kampane pred tromi rokmi nemal s Trumpom takmer nič spoločné, dnes stojí na špici americkej zahraničnej politiky ako postava v Kissingerovom štýle a ako zďaleka najvplyvnejší prezidentov poradca, možno s výnimkou členov jeho rodiny,“ napísal Mills.

Mills tiež zdôrazňuje, že týmto vymenovaním nedochádza k žiadnej výraznej zmene americkej politiky, čo sa dá vidieť aj z pôsobenia O’Briena ako Boltonovho poradcu. Podľa Millsovho zdroja je O’Brien v skutočnosti „malý Bolton“. Jeho dlhodobá spolupráca s Mittom Romneym tiež ukazuje na prepojenie s neokonzervatívnou časťou republikánskej strany.

„Tým, že Trump vymenoval Boltonovho žiaka, ukázal, že úspešná spolupráca s ním je o osobných veciach, nie o politických názoroch,“ napísal Mills.

Magazín National Review, ktorý má bližšie k neokonzervatívcom, Trumpov výber pochválil v článkoch od Jima Talenta a Ramesha Ponurrua. Podľa Talenta je O’Brien skvelý výber, ktorý síce nemá také zahraničnopolitické skúsenosti ako iní národnobezpečnostní poradcovia, ale vie sa učiť za pochodu a nebude mu robiť problém tvrdý prístup pri vyjednávaní s inými mocnosťami.

Ponurru poukázal na sklamanie niektorých autorov presadzujúcich umiernenú zahraničnú politiku z The American Conservative a napísal: „Možno je načase, aby si principiálni anti-intervencionisti priznali, že Trump nechce to isté, čo oni.“

Hodí sa k tomu dodať, že Trump vyhral voľby aj práve vďaka kritike amerických vojen a pre svoj vtedajší „anti-intervencionizmus“. O’Brienovou nomináciou naďalej potvrdil, že sa od tohto svojho smeru vzdialil.

Na konci článku vás ešte poprosím o jednu vec:

Ak radi čítate moje články na Postoji, staňte sa, prosím, členom klubu podporovateľov Postoja. 

  

Vašich 5 eur mesačne výrazne pomôže k vzniku ďalších našich článkov.
Ďakujem. Lukáš Obšitník

Viac o podpore nájdete na podpora.postoj.sk

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame