Kvóty migrantov sú mŕtve, zoberieme ich dobrovoľne

Stredo- a východoeurópske krajiny si vedia predstaviť prerozdelenie prisťahovalcov "na dobrovoľnej báze", píše sa vo vyhlásení z rokovania ministrov vnútra.

Na rokovaní ministrov vnútra Európskej únie, ktoré sa dnes koná v Luxemburgu, sa podarilo dosiahnuť rozhodujúci prielom. Informuje o tom rakúska tlačová agentúra APA. Ministri sa síce nedokázali dohodnúť na záväzných kvótach a rozhodli sa od nich ustúpiť, rokuje sa však o rozdelení imigrantov na dobrovoľnej báze.

Oficiálne ešte výsledky rokovaní nikto nepotvrdil. Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere v spoločnom vyhlásení so svojím francúzskym a talianskym kolegom však vyzdvihli "veľmi konštruktívny prínos" stredo- a východoeurópskych krajín, ktoré si vedia predstaviť prerozdelenie prisťahovalcov "na dobrovoľnej báze", ako sa píše vo vyhlásení.

Európska komisia predtým vypracovala presný rozpis záväzného prerozdelenia 40-tisíc utečencov zo Sýrie a Eritrey, ktorí by mali mať právo na azyl v EÚ, keďže v ich krajine zúri vojna. Ostatní imigranti z krajín, kde vojna nie je, môžu byť odsunutí do krajiny pôvodu. "Minulosť ukázala, aké úspešné sú dobrovoľné systémy," komentovala návrhy stredoeurópskych krajín ešte v pondelok hovorkyňa EK podľa rakúskeho denníka Wirtschaftsblatt

Situácia migrantov v Taliansku a Grécku sa medzičasom dramatizuje, len tento rok ich na juh Európy prišlo stotisíc a pripravené sú ďalšie milióny. Tí, ktorí sa na starý kontinent dostali, zaplavili stanice v Miláne, Bolzane a iných  mestách v snahe dostať sa do Nemecka alebo Rakúska. Niekoľko stoviek prisťahovalcov táborilo na skalách talianskeho pohraničného mestečka Ventimiglia, pretože ich policajti odmietli vpustiť do Francúzska.

Tisíce sú ich aj na gréckych ostrovoch Kos alebo Lesbos, ďalší sa usilujú prepašovať sa v útrobách kamiónov z francúzskeho Calais do Veľkej Británie alebo z Rakúska do Holandska pomocou falošných leteniek. Talianski politici vyhlásili, že ak im Európa nepomôže, majú aj plán B - udeliť imigrantom dočasné schengenské víza, ktoré by im umožnili voľný pohyb po celej EÚ. 

Rakúsko medzičasom ohlásilo pozastavenie prijímania azylových žiadostí, čo má byť podľa ministerky vnútra Johanny Mikl-Leitnerovej varovným signálom pre ostatné krajiny spoločenstva. Tie si podľa nej v otázke prijímania azylantov "zložili ruky do lona" a nerobia pre nich nič. "V Rakúsku to už takto ďalej nejde," myslí si ministerka. 

Peter Kremský

Ilustračné foto - TASR/IP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo