Rakúšania navrhli odložiť splácanie gréckych dlhov

Napätie stúpa, sporitelia za deň vybrali z bánk zhruba 400 miliónov eur.

Rakúsky kancelár Werner Faymann navrhuje, aby Grécko dostalo odklad splácania dlhov na päť rokov. Malo by to pomôcť odvrátiť bankrot krajiny a jej odchod z eurozóny.

Grécko by v prípade odkladu malo dostať prísne podmienky, ktoré musí dodržiavať, povedal Faymann včera rakúskemu denníku Österreich. Balíček by mal podľa neho obsahovať úsporné opatrenia a reformy, mal by však umožňovať investície.

Rakúsky predseda vlády po dohovore so šéfom Európskej komisie Jean-Claude Junckerom cestuje do Atén, kde sa má zajtra stretnúť s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom. Záchranná akcia prišla po tom, čo sa v nedeľu bezvýsledne skončili rokovania Grékov s ich veriteľmi.

Zástupcovia Medzinárodného menového fondu vtedy odišli z Bruselu, pretože grécka vláda sa odmietla pustiť do ďalších reforiem. Dohodou podmieňujú MMF, Európska komisia a Európska centrálna banka poskytnutie nového, vyše sedemmiliardového preklenovacieho úveru. Bez neho má Grécko hotovosť zrejme už len do konca júna a potom skončí v bankrote.

Vo štvrtok sa mali v Bruseli uskutočniť ďalšie rokovanie ministrov financií eurozóny, na ktorom mal grécky zástupca Yanis Varoufakis predložiť ďalšie návrhy reforiem. Podľa jeho slov však žiadne neprinesie.

„Euroskupina nie je priestor, kde by som prezentoval postoje a návrhy, ktoré ešte nemáme prerokované na nižšej úrovni,“ povedal nemeckému denníku Bild. Zároveň pozval premiérku Angelu Merkelovú do Grécka, kde by mala predniesť „prejav nádeje“.

Podľa premiéra Tsiprasa sa rokovania zablokovali pre nejednotnosť MMF a eurozóny, pretože kým MMF navrhuje nielen úsporné opatrenia, ale aj reštrukturalizáciu dlhov, Brusel je za opatrenia, ale proti reštrukturalizácii.

Jeho vláda je vraj otvorená dohode, nemôže sa však poddať požiadavkám veriteľov, ktorí chcú ďalšie úspory. „My sme dostali od gréckeho ľudu poverenie ukončiť úspornú politiku,“ tvrdí Tsipras. „Aby sme to dosiahli, musíme dospieť k dohode, ktorá prerozdelí záťaž tak, aby nebola na zamestnancoch a dôchodcoch.“ Doplnil, že veritelia chcú Grécko pokoriť a pri rokovaniach iba ukázať svoju moc.

V nedeľu by sa preto malo podľa rakúskeho denníka Wirtschaftsblatt uskutočniť krízové stretnutie predsedov vlád krajín eurozóny, na ktorom sa má dohodnúť postup v prípade odchodu Grécka zo spoločnej meny.

Grécki občania na patovú situáciu reagujú zvýšeným výberom hotovosti, len v pondelok podľa agentúry Reuters vybrali zhruba 400 miliónov eur, dvojnásobok bežného objemu z minulého týždňa. Od začiatku roka sa objem vkladov znížil o desiatky miliárd.

Už v minulých rokoch bola krajina na prahu kolapsu bánk, keď klienti v obavách o jej osud vyberali z bánk hotovosť. Jej výpadku sa vtedy podarilo zabrániť iba rýchlym dovozom miliárd eur vojenskými lietadlami z Ríma alebo Viedne, informuje nemecký portál Spiegel Online.

Peter Kremský

Ilustračné foto - TASR/AP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo