Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
16. jún 2015

Matovič začína hru o premiéra (komentár Jaroslava Danišku)

Igor Matovič má na politike najradšej to, keď dokáže prekvapiť. Niekoľkokrát sa mu to podarilo, niekoľkokrát namiesto hlavičky klinca trafil vlastný prst. Práve začína hrať o najväčšiu vec vo svojej politickej kariére. igor1.jpg Matovič je z niekoľkých dôvodov jedine...

Matovič začína hru o premiéra (komentár Jaroslava Danišku)

Igor Matovič má na politike najradšej to, keď dokáže prekvapiť. Niekoľkokrát sa mu to podarilo, niekoľkokrát namiesto hlavičky klinca trafil vlastný prst. Práve začína hrať o najväčšiu vec vo svojej politickej kariére.

Matovič je z niekoľkých dôvodov jedinečný politik. Od zvyšku opozičných poslancov ho odlišuje niečo, čo mu každý „služobne starší“ politik musí závidieť: iskra v oku. Matovič ju má. A teda, politika ho baví, teší sa z nej, v kampaniach nestráca sily, ale čerpá novú energiu.

Matovič nie je človek, ktorý by sa tešil z ministerského bavoráku či z programovej konferencie. Na politike si užíva ulicu, vášne. Politika je pre neho malomestskou tržnicou, nie námestím ani kostolom. Preto si bez zaváhania nahral Procházku, preto hovoril pred voľbami v roku 2012 o detektore lži a preto urobí ľubovoľné salto, hoc aj deň pred voľbami či po voľbách.

Matovič však pozná aj svoje slabosti. Vo februári mu Focus nameral 6 percent, odvtedy to pomaly rastie, niekde na úroveň 7-8 percent, ale prekonať 8,5 percenta z minulých volieb bude ťažké. Najmä keď je tu ešte jedna slabá stránka: všeobecne panuje názor, že s Matovičom sa nedá vládnuť. Nedá sa s ním dohodnúť, Matovič totiž nerešpektuje pravidlá hry. Po voľbách išiel do opozície, ale svojho človeka – poslanca Petra Poláka – poslal do vlády ako splnomocnenca.

No a keďže má „ušporené“ (ako povedal Procházkovi na nahrávke), treba niečo vymyslieť. Čím viac to zamieša kartami, tým lepšie.

"Matovič môže byť – pri troche šťastia - reálny víťaz volieb. Potrebuje však ukázať, že sa s ním dá dohodnúť a že premiérom nebude on."

Zdieľať

A tak mu napadla veľká vec: urobiť koalíciu, ktorá vyhrá voľby. Teda, nie doslova, pravdaže. Voľby pohodlne vyhrá Smer, ale otázkou je, či bude mať dosť percent na zostavenie vlády a či ju bude mať s kým zostaviť. Potom, ako Fico urazil Figeľa a odkedy opozícia môže hovoriť, že stále vedľa neho vidí stáť podnikateľa Širokého, sa zdá, že Smer dokáže vládnuť iba s SNS. Matovičovi preto „stačí“ poraziť Procházku a Figeľa, a môže byť – pri troche šťastia - reálny víťaz volieb.

Na to však potrebuje dve veci: ukázať, že sa s ním možno dohodnúť a že premiérom nebude on, ale niekto všeobecne prijateľnejší. Tak vznikol nápad na trojkoalíciu s Lipšicovou Novou a Sulíkovou SaS. Nie je to bez problémov. Ale na druhej strane, Matovič už stál s Lipšicom a Sulíkom aj na mítingoch, s Lipšicom si v základných otázkach rozumie, Sulíkovi zase vďačí za svoj vstup do politiky.

No a premiérom by sa mal stať niekto štvrtý. Prvý vážny návrh znel: Richard Rybníček.

Inzercia

Všetko do seba zapadalo. Rybníček je dlhoročný kamarát s Lipšicom, Sulík mu dal kedysi ponuku ísť do SaS (ešte pred Krajcerom). Navyše ukázal, že dokáže zachrániť stratovú televíziu aj mesto pred bankrotom. A keď ide o politiku, je stredový, prirodzene konzervatívny človek. Predstaviť si ho ako premiéra nie je až také nemožné. Televíznu diskusiu s Ficom či Procházkom by pokojne zvládol.

Lenže Rybníček veľmi rýchlo povedal nie.

A tak hľadá Matovič ďalej.

Volili by ste Matovičovu koalíciu?
Bez problémov.
Keby tam bol Lipšic a ľudia z Aliancie za rodinu.
Keby tam bol Lipšic, Sulík a silný líder.
Nie, je to zahodený hlas.

Poll Maker

Celý plán však má aj riziko. Ak nebude líder koaličnej kandidátky silná a stlmeľujúca osobnosť, do popredia sa dostanú všetky možné rozpory: Sulíkov libertínsky program (sex, drogy, vulgarita) verzus Lipšicov konzervativizmus (rodina, kriminalita, náboženstvo). A keďže verejne známejší politici z Matovičovho klubu sú skôr tí konzervatívnejší (Škripek, Jurinová, Vašečka, Kuffa), ozvú sa aj oni. Už dnes vraj, hovoria politické kuloáre, „bratanie sa“ so Sulíkom prekáža polovici Matovičovho klubu.

A preto hrá Matovič na dve strany. Veľkorysú ponuku na účasť na jeho kandidátke dostali aj niekoľkí predstavitelia Aliancie za rodinu. Keby prijali, dalo by sa povedať, že Matovič vytvoril konzervatívnu koalíciu s Alianciou a Lipšicom. To by na premiéra zrejme nestačilo, ale KDH, Sieť a tak trochu aj Smer a SNS by museli spozornieť.

To najdôležitejšie je však niečo iné: Je predstaviteľné, že by Matovič prešiel vývojom a stal sa súčasťou spektra? Je možné, že by sa raz mohol stať súčasťou vlády a túto vládu by pri prvej príležitosti nerozbil? Dokáže si niekto predstaviť, že by v politike mohol vidieť niečo viac ako hry? A vôbec, nestratil by pritom tento trnavský originál iskru v oku?

Jaroslav Daniška
Autor je redaktor časopisu .týždeň.
Foto: TASR/Štefan Puškáš

Odporúčame

Jaroslav Daniška: Najväčší problém kampane

Jaroslav Daniška: Najväčší problém kampane

Sledujem prezidentské diskusie, sledujem prudký vývoj na domácej scéne a teším sa na volebnú noc. Ale jedna vec mi v tejto kampani zúfalo chýba. 800px-bratislava-grassalkovicov_palac-2.jpg Považujem to za najväčšie sklamanie tejto kampane. Mám dokonca pocit, že práv...

V čom si pápež a Putin rozumejú

V čom si pápež a Putin rozumejú

Kým Putin pápežovi tlieska, že sa nepustil do otvorenej kritiky konfliktu na Ukrajine, miestni gréckokatolícki biskupi sú sklamaní. Najvyspelejšie ekonomiky sveta na nedávny summit G7 v Nemecku prezidenta Vladimira Putina nepozvali. Naopak, pápež František ho niekoľko dní nato prijal vo Vatikáne. Ro...

Je možné obrátiť moslimov?

Je možné obrátiť moslimov?

Po vysokej škole som sa prihlásil pracovať pre Laických misijných pomocníkov losangeleskej arcidiecézy. Po príprave ma poslali do južnej Nigérie a pridelili ma ku Kolégiu sv. Rodiny v Abaku, kde som spolu s írskymi misijnými kňazmi a domácimi laickými učiteľmi vyučoval stredo- a vysokoškolákov latin...