Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. jún 2015

NR SR: Poslanci sa vyjadria k migrantom, o stanovisko NR sa chce oprieť premiér

Riešenie migračných výziev, ktorým čelí EÚ, bude témou debaty aj v pléne NR SR. Oznámil to dnes predseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD) s tým, že o výsledné stanovisko parlamentu by sa chcel oprieť aj predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) na budúcotýždňovom summite premiérov. "Cítim, že poslan...

Riešenie migračných výziev, ktorým čelí EÚ, bude témou debaty aj v pléne NR SR. Oznámil to dnes predseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD) s tým, že o výsledné stanovisko parlamentu by sa chcel oprieť aj predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) na budúcotýždňovom summite premiérov.

"Cítim, že poslanci NR SR s k tomu chcú vyjadriť. Preto sa počas schôdze dohodneme, na ktorý termín diskusiu zaradíme," avizoval Pellegrini. Väčšinový postoj politikov na Slovensku voči kvótam, podľa ktorých by sa mali migranti nachádzajúci sa v Taliansku a Grécku, rozdeliť do krajín EÚ, je odmietavý. SR by mala prijať 785 migrantov.

Miroslav Kadúc (OĽaNO) pri schvaľovaní zmien programu 53. schôdze navrhoval zaviazať špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika vypracovať správu o stave, vývoji a štruktúre korupčných trestných činov na území SR. "Keď som sa na korupčné trestné činy pýtal generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, odpovedal mi, že je to v kompetencii pána Kováčika," vysvetlil Kadúc. Jeho návrh však neprešiel.

Neuspela ani Magdaléna Vášáryová (nezaradená), ktorá si od ministra kultúry Mareka Maďariča (Smer-SD) pýtala správu o dianí v Matici slovenskej. "Matica musí vrátiť 150-tisíc eur kvôli spackanej digitalizácii," povedala.

Väčšina poslancov zároveň opätovne odmietla zaradiť na rokovanie pléna mimoriadnu správu verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej. Ombudsmanka predložila dokument ešte v auguste 2013. Rokoval o nej ľudskoprávny výbor, do pléna sa však nikdy nedostala.

"Po takmer dvoch rokoch od predloženia správy je stav taký, že Európska komisia už začala voči SR konanie vo veci diskriminácie detí vo vzdelávaní. V správe som uviedla poznatky o nezákonnom vysťahovaní a o neposkytnutí pomoci rodinám a deťom pri ich vysťahovaní z Nižných Kapustníkov v októbri 2012 a v súčasnosti už médiá informovali o tom, že časť rómskych rodín z Nižných Kapustníkov sa presunula do Bruselu a tretí rok žije v provizóriu a v lete v mestskom parku," upozornila 20. mája Dubovcová.

TASR

Inzercia

Odporúčame

 Polícia násilne presunula migrantov z taliansko-francúzskych hraníc

Polícia násilne presunula migrantov z taliansko-francúzskych hraníc

Polícia s použitím sily presunula časť afrických utečencov, ktorí päť dní nechceli odísť z hraničného priechodu v talianskom meste Ventimiglia, z taliansko-francúzskych hraníc. Uviedla agentúra AP. Nelegálni migranti v pondelok naďalej odmietali opustiť hranice v nádeji, že sa dostanú do severnejší...

Do parlamentu by sa dostalo šesť strán, vedie Smer-SD

Do parlamentu by sa dostalo šesť strán, vedie Smer-SD

Ak by sa voľby konali v júni, brány parlamentu by prekročilo šesť politických strán. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky agentúry FOCUS. Agentúra FOCUS prieskum realizovala 2. až 10. júna na vzorke 1018 respondentov. Najviac hlasov, a to 35,3 percenta, by získal Smer-SD, čo by mu vynieslo 69 posl...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.