Proces v kauze prípravy vraždy Volzovej odročili na december

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Proces v kauze prípravy vraždy Volzovej odročili na december

Na snímke podnikateľ a bývalý riaditeľ TV Markíza Pavol Rusko pred pojednávaním. FOTO TASR – Jakub Kotian

Černák sa Volzovej ospravedlnil.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Okresný súd Bratislava II odročil v piatok po približne piatich hodinách proces s bývalým riaditeľom televízie Markíza a exministrom hospodárstva Pavlom Ruskom, ktorý je obžalovaný v prípade prípravy vraždy svojej bývalej spoločníčky Sylvie Klaus-Volzovej, na 13. decembra.

Súd pokračoval popoludní v prerušenom konaní vyjadreniami jednotlivých obžalovaných k výpovediam spoluobžalovaných. V kauze okrem Pavla Ruska figurujú aj ďalší traja spoluobžalovaní, a to na doživotný trest odňatia slobody odsúdený bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ alias Kýbel, na doživotie odsúdený banskobystrický bos Mikuláš Černák a jeho komplic Miloš Kaštan.

„Výpoveď Róberta Lališa pokladám za účelovú, má rovnakých obhajcov ako pán Pavol Rusko a Marian Kočner. Výpoveď pána Pavla Ruska je tiež účelová, je to jeho právo. Musel som si zvyknúť na jeho invektívy. Verím, že aj jeho spravodlivosť dostihne, príde ma navštíviť do leopoldovskej väznice a budem mať možnosť pracovať na jeho resocializácii,“ povedal Mikuláš Černák.

„Z môjho pohľadu je to hlúposť, nikdy k tomu nedošlo. Teatrálne sa pán Černák pani Volzovej ospravedlnil,“ zdôraznil Robert Lališ na margo výpovedí Miloša Kaštana a Mikuláša Černáka. Označil ich za objednanú lož. Černáka opätovne vyzval, aby s ním išiel na detektor lži. „Ich svedectvá považujem za absolútne nepravdivé a dokážeme svoju pravdu nielen svedectvami, ale aj listinnými dôkazmi,“ doplnil Rusko

Na odročenom pojednávaní 13. decembra budú vypočutí ďalší svedkovia. V piatok vypovedala ako poškodená svedkyňa Sylvia Klaus-Volzová.

Prvé pojednávanie sa vo veci začalo v máji tohto roka. Kýbel účasť na príprave vraždy, rovnako ako Pavol Rusko, poprel. Mikuláš Černák a Miloš Kaštan sa k činu priznali.

Polícia začala prípad riešiť na základe výpovede Černáka. Práve on mal vypovedať, že si Rusko v slovenskom podsvetí na jeseň roku 1997 objednal vraždu Volzovej, a to za odmenu 20 až 40 miliónov korún slovenských.

Váhala, či má prísť na Slovensko

Bývalá spoločníčka obžalovaného Pavla Ruska Sylvia Klaus-Volzová sa cíti byť od začiatku vyšetrovania prípravy jej vraždy opäť ohrozená. 

„Dlho som váhala, či mám vôbec prísť na Slovensko, keďže som tu už vyše dvoch rokov nebola,“ povedala pred senátom Okresného súdu Bratislava II. Podľa svojich slov sa cíti neisto a ohrozená. Rovnako uviedla, že už v roku 2017 boli náznaky, že bude kriminalizovaná a bude sa zasahovať do vyšetrovania.

„V Nemecku som požiadala orgány o pomoc a moju ochranu. Bola som tri razy na výsluchu,“ doplnila. Proces sa v piatok koná v pojednávacej miestnosti bratislavského väzenia a Klaus-Volzová je v tento deň jediná predvolaná svedkyňa.

Tvrdí, že o slovenskom podsvetí na začiatku 90. rokov nemala žiadne informácie ani sa neangažovala v politike. V roku 1997 ju mali zamestnanci televízie Markíza upozorniť na objednávku na jej odstránenie.


Obžalovaní Pavol Rusko a Róbert Lališ. Foto – TASR/Jakub Kotian

Na súde spomínala, ako spolu s Ruskom začali postupne pracovať na udelení licencie pre TV Markíza. Neskôr mal Rusko začať pracovať poza jej chrbát. Prvé problémy nastali, keď zistila, ako nakladal s financiami. Svoj podiel v televízii predala v roku 2001 za 171 miliónov korún.

Podľa jej názoru sa jej chcel Pavol Rusko zbaviť, chcel, aby odišla naspäť do Nemecka, jednoducho, aby „zmizla zo Slovenska“. Tvrdí, že ju v roku 1997 aj zastrašovali. Konfliktov s Ruskom mala viacero. Okrem financií spomenula aj prípad, keď sa jeho vtedajšia manželka chcela stať vedúcou vydania v televízii, čo odmietala Klaus-Volzová aj investori.

Varoval ju Kočner

Na to, že je ohrozená na živote a mala by si zaobstarať ochranku, ju mal v roku 1998 upozorniť aj podnikateľ Marian Kočner, ktorý je v súčasnosti vo väzbe v súvislosti s televíznymi zmenkami. Predstaviť jej ho mal Siloš Pohanka, exmajiteľ štúdia Espe.

Na viacero momentov z obdobia sporov v prípade televízie Markíza si už nepamätala. Vyhlásila, že napríklad jedného z bosov skupiny sýkorovcov, ktorého do televízie doviedol Kočner, Petra Čongrádyho, stretla len dva razy a nebola s ním v pravidelnom kontakte. Na Slovensku sa už necítila od roku 1997 „dobre“, a preto odcestovala.


Súdne pojednávanie prebieha za prísnych bezpečnostných podmienok. Foto – TASR/Jakub Kotian

Čongrády sa zjavil po prvý raz na jej stretnutí s podnikateľom Marianom Kočnerom. „Neviem, či išlo o náhodu,“ skonštatovala s tým, že od roku 1974 žila v zahraničí a s ľuďmi ako Čongrády sa nestretávala. O vyšetrovaní prípravy svojej vraždy sa dozvedela z tlače až v roku 2017.

"Chcem sa vám ospravedlniť za to, že sme prijali takúto objednávku,“ odkázal svedkyni pred jej odchodom z pojednávacej siene banskobystrický bos Mikuláš Černák. U neho si mal vraždu exriaditeľ televízie objednať.

„Ja som pani Klaus-Volzovú nepoznal. Nie je pravda, že sa stretla len dva razy s Čongrádym. Ochranku mala od Čongrádyho a nedal jej ju Marian Kočner. Nikdy sa nezmienila, že mala strach o svoj život alebo že by sa ju obžalovaný Pavol Rusko snažil zabiť,“ vyhlásil ďalší spoluobžalovaný bos bratislavskej skupiny sýkorovcov Róbert Lališ alias Kýbel.

„Hovorila nepravdu o spore v Markíze. Hovorila nepravdu o neplatnosti zmluvy s Espe štúdiom. Sama priznala, že jej hodnota v televízii bol veľmi malá. Motív akýmkoľvek spôsobom získať v roku 1997 jej podiel je nezmyslený,“ zareagoval na jej výpoveď Pavol Rusko.

Na otázku obhajcu Mareka Paru, prečo, keď mala obavy o svoj život, nešla vypovedať na políciu, uviedla, že raz políciu kontaktovala. Podľa jej slov bývalý riaditeľ televízie Markíza „nemal z ničoho strach a bol mocný a dominantný“.

Po odchode Klaus-Volzovej predseda trojčlenného senátu pojednávanie na hodinu prerušil. Po tom sa budú vyjadrovať obžalovaní k výpovediam svojich spoluobžalovaných.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo