Konzervatívec Jeb Bush ohlásil v USA prevrat

Vo svojej reči zdôraznil slobodu podnikania a rozhodovania, silnú zahraničnú politiku a prevrat vo Washingtone.

Bývalý republikánsky guvernér Floridy John Ellis Bush, zvaný Jeb, včera ohlásil svoju dlho očakávanú kandidatúru na prezidenta USA. Stal by sa ním už ako tretí z rodiny po svojom otcovi Georgovi a bratovi Georgovi W. Bushovi.

Voľby sa budú konať na jeseň 2016 a 62-ročný konzervatívny politik ešte musí zvíťaziť v primárkach, ktoré prebehnú v rámci Republikánskej strany. Tá potom nominuje svojho kandidáta do volieb. Nový prezident preberie svoj úrad v januári 2017.

Jeb Bush oznámil svoju kandidatúru v emocionálnej reči v Miami na Floride, v štáte, ktorému v rokoch 1999 až 2007 vládol ako guvernér. Sľúbil prevrat vo Washingtone, ktorý podľa agentúry Reuters nazval „statickou metropolou tejto dynamickej krajiny“.

Podľa neho musí vyschnúť tento prameň problémov: „Nepotrebujeme ďalšieho prezidenta, ktorého uznávajú iba rozmaznané elity vo Washingtone. Potrebujeme prezidenta, ktorý je ochotný rozbiť celú tú kultúru vládnutia v hlavnom meste.“

Vo svojej reči útočil na silný štát, sľuboval podporu slobodného podnikania a tiež viac priestoru pre súkromné a komunitné školy a sociálne služby, ktoré Obamova vláda obmedzuje. Oznámil, že by v krajine chcel vytvoriť 19 miliónov nových pracovných miest.

Pokiaľ ide o zahraničnú politiku, vyjadril sa Bush podľa očakávania oveľa silnejšie, ako je zvykom pri liberálnych kandidátoch. Potvrdil podporu silnej americkej zahraničnej politiky pre Izrael i kubánsku opozíciu.

„Naši nepriatelia sa nás už neboja a naši priatelia nám už nedôverujú,“ kritizuje jeden z najvýraznejších spomedzi desiatich konzervatívnych kandidátov zahraničnú politiku terajšieho prezidenta Obamu i liberálnej prezidentskej kandidátky Hillary Clintonovej.

Vo svojej reči sa priamo v španielčine obrátil aj na voličov hispánskeho pôvodu, o ktorých sa predpokladá, že podobne ako naposledy môžu rozhodnúť prezidentské voľby.

„Chcem, aby každý moje slová počul, vrátane mnohých, ktorí dokážu vyjadriť svoju lásku k tejto krajine v inom jazyku,“ povedal Jeb Bush vo svojom prejave na Floride, ktorým ohlásil svoju kandidatúru na prezidenta USA.

Peter Kremský

Ilustračné foto - TASR/AP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo