Šanca, že Maďari a Poliaci nebudú na pranieri, je dosť vysoká

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Šanca, že Maďari a Poliaci nebudú na pranieri, je dosť vysoká

ezignovaná predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v Európskom parlamente 19. septembra 2019 v Štrasburgu. Foto: TASR/AP

Rozhovor s Christophom Schiltzom, hlavným korešpondentom Die Welt v Bruseli, o budúcej politike Ursuly von der Leyenovej voči strednej a východnej Európe.

Čo očakávate od pani Ursuly von der Leyenovej, ako sa bude pod jej vedením Európska komisia správať ku krajinám strednej a východnej Európy? Ako chce zmeniť status quo?

Očakávam, že hádky o právnom štáte poľavia. Tiež očakávam, že von der Leyenová bude podstatne viac prítomná vo vašom regióne, ako bol Jean-Claude Juncker. Samozrejme, implikuje to, že krajiny strednej a východnej Európy budú zároveň s tým na vyššom mieste na zozname bruselskej agendy. Rovnako to predpokladá a vyžaduje, že štáty strednej a východnej Európy budú schopné konštruktívnych návrhov v oblastiach viac integrovanej únie v ekonomických, politických a bezpečnostných otázkach.

Ursula von der Leyenová bola zvolená za šéfku Európskej komisie vďaka hlasom Kaczynského strany Právo a spravodlivosť. Poľsko má aktuálne v jej návrhu novej komisie pre krajinu ekonomicky dôležitý rezort poľnohospodárstva. Je možné očakávať, že von der Leyenová bude inak pristupovať k Poľsku a inak k Maďarsku?

V prvom rade očakávam, že maďarský kandidát na komisára László Trócsányi neprejde hlasovaním o dôvere v Európskom parlamente. Podobne si myslím, že nebude akceptovaná rumunská kandidátka Rovana Plumbová a veľmi pravdepodobne ani francúzska kandidátka Sylvie Goulardová.

Pokiaľ ide o Poľsko vs. Maďarsko, myslím si, že von der Leyenová bude k Maďarsku, Poľsku aj ďalším štátom pristupovať rovnako. Som o tom dosť pevne presvedčený. A pokiaľ viem, von der Leyenová sa bude usilovať zaviesť ročný monitorovací systém, ktorý bude preskúmavať porušenie zásad právneho štátu v každej členskej krajine EÚ. Chápem to tak, že šance, že Maďarsko a Poľsko nebudú v tejto veci na pranieri, sú dosť dobré.

Ak vznikne monitorovací systém hodnotiaci porušovanie práva vládou, pravdepodobne to prinesie nové konflikty medzi štátmi a EÚ, keďže dnes v Európe napriek proklamáciám nezdieľame rovnaké hodnoty, príkladom je náboženská sloboda, definícia manželstva, ale aj iný prístup k základným ľudským právam, ako je právo na život, právo na eutanáziu, vzťahy cirkvi a štátu a podobne. Podľa vás, ako môže tento návrh von der Leyenovej predísť eskalácii kultúrnych vojen naprieč EÚ?

Neočakávam s tým väčšie problémy, existujú predsa ľudské a demokratické hodnoty zdieľané všetkými štátmi EÚ. A práve to je oblasť, kde má dochádzať k hodnoteniu. Možno sa objavia menšie dišputy v niektorých prípadoch, ale to nespochybňuje zmysluplnosť nového prístupu.

Zelená agenda stojí medzi prioritami Ursuly von der Leyenovej veľmi vysoko, najvyššie medzi cieľmi na prvých sto dní. Správa sa pri tom nová šéfka Európskej komisie ešte ako politička CDU a ide o vnútronemeckú tému a odkaz tamojším voličom alebo máme do činenia s novou super ambicióznou európskou agendou?

Von der Leyenová bola vždy skutočná európska politička. Vyrastala v Bruseli, žila vo viacerých štátoch EÚ, lepšie ako mnohí iní vie, čo Európa znamená. Nebude sa v Bruseli správať ako nemecký patriot alebo nemecký stranícky politik. Bude sa snažiť plniť rolu honest broker (dôveryhodný sprostredkovateľ, pozn. red.) pre novú zelenú politiku v Európe.

Zelené strany majú úspech v Nemecku, Beneluxe, čiastočne v Škandinávii alebo Francúzsku (Macron). Pani predsedníčka von der Leyenová povedala, že chce, aby politika Green Deal nanovo zjednotila Európu.  Ako sa jej to môže podariť, ak zelená politika nemá podobnú popularitu na juhu a východe Európy, de facto od Rakúska na východ a Talianska na juh? Nemyslíte, že je pravdepodobnejšie, že to povedie k novému rozdeleniu EÚ?

Čaká nás veľa diskusií a veľa konfliktov, to som si istý. Rovnako, že von der Leyenová dobre vie, že základné ekonomické a štrukturálne podmienky v rôznych členských štátoch sú dosť rôzne. Poviem to takto, keby som žil vo východnej alebo strednej Európe, veľmi by som sa toho neobával.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo