Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
19. september 2019

Macron plánuje bioetickú reformu. Bude platiť „manželstvo a deti pre všetkých“?

Plánovaná novela bioetického zákona priznáva všetkým ženám pod 43 rokov právo na umelé oplodnenie.
Macron plánuje bioetickú reformu. Bude platiť „manželstvo a deti pre všetkých“?

Ilustračná fotografia. Foto: Peter Kneffel (dpa)

Francúzski poslanci budú od 24. septembra debatovať o novele bioetického zákona z dielne vládneho kabinetu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Ak ju schvália, všetky ženy pod 43 rokov budú mať nárok na šesť pokusov o umelé oplodnenie.

Dosiaľ majú prístup k asistovanej reprodukcii financovanej z verejného zdravotného poistenia len heterosexuálne páry, ktoré žijú spolu aspoň dva roky, pričom aspoň jeden partner musí predložiť lekárske potvrdenie o diagnostikovanej neplodnosti.

Podľa plánovanej novely sa má z verejných zdrojov financovať aj „social freezing“, totiž zmrazovanie embryí bez medicínskej indikácie, aby ženy pri kariére nemuseli brať ohľad na biologické hodiny. 

V ústrety pluralite modelov rodiny 

Vláda prezidenta Macrona zdôvodňuje plánované opatrenia rastúcou pluralitou modelov rodiny. V správe pred parlamentným plénom Jean-Louis Touraine, poslanec vládnucej strany „La République en Marche“ (LRM), hovoril o práve stať sa slobodnou matkou. Legislatíva sa musí prispôsobiť novým trendom rodinného spolunažívania, zdôrazňoval Touraine.

Aj „Comité consultatif national d'éthique“ (CCNE) podporuje plány Macronovej vlády. Je to vraj v zmysle slobody a rovnosti, že nielen heterosexuálne páry môžu siahnuť po umelom oplodnení. Výbor síce dáva na zváženie, že takáto reforma právneho postavenia „hlboko zmení vzťahy dieťaťa k svojmu rodinnému prostrediu“, ale ten istý výbor zároveň uisťuje, že plánované zmeny sú v súlade s právom ženy na sebaurčenie.  

Je otázne, či parlament schváli Macronove plány. Poslanci sa musia zaoberať vyše 2000 pripomienkami k novele bioetického zákona. Že to nepôjde ľahko, naznačili už začiatkom septembra vypočutia viacerých psychiatrov pred parlamentnou komisiou: niektoré slobodné ženy sú labilné a môžu nadobudnúť pocity viny, že svoje dieťa vychovávajú bez otca. Absencia tretej osoby, ktorá by mohla fungovať ako sprostredkovateľ, vedie v niektorých prípadoch k takým vzťahom medzi matkou a dieťaťom, ktoré sú „značne patologické“, varovali psychiatri.
 

Už štyri roky hájime vaše postoje:

Denník Postoj vznikol v septembri 2015, aby chránil konzervatívne hodnoty a vyvažoval spoločenskú debatu. Robíme to radi a naplno už od začiatku, preto ak radi čítate naše články, podporte nás teraz. 

  

Aj vašich 5 eur mesačne výrazne pomôže k vzniku ďalších našich článkov.
Ďakujeme, redakcia denníka Postoj.

Viac o podpore nájdete na podpora.postoj.sk


Ak parlament schváli Macronovu novelu bioetického zákona, vo Francúzsku začne platiť popri zásade „manželstvo pre všetkých“ aj zásada „deti pre všetkých“. Slobodné ženy, lesby, ako aj plodné páry si tak budú môcť na náklady verejnosti nechať v laboratóriu vyrobiť a vyselektovať deti, a to kedykoľvek a takmer toľko, koľko chcú.

Inzercia

Spustením procesu novelizácie bioetického zákona francúzsky prezident splnil svoj predvolebný sľub. Neodradilo ho, že tým sotva naráža na súhlas medzi voličmi napravo od stredu. Už Macronov predchodca Francois Hollande sľuboval podobné reformy, z dôvodu protestov hnutia „Manif pour tous“ ich však nepresadil.   

Francúzski biskupi varovali pred plánovanou bioetickou reformou

Parížsky arcibiskup Michel Aupetit označil Macronovou vládou vytýčené novinky za „zmenu paradigmy, pri ktorej sa medicína stane službou, ktorá plní individuálne priania“. Spoločne s biskupom Ericom de Moulins-Beafortom, predsedom Konferencie biskupov Francúzska (KBF), a arcibiskupom Pierrom d'Ornellasom, predsedom Bioetickej komisie pri KBF, predstavil 16. septembra v parížskom „Collège des Bernardins“ stanovisko KBF.    

Aupetit vidí nebezpečenstvo, že sa medicína urobí závislou od „trhu s asistovanou reprodukciou“. Prevážia finančné záujmy, ako aj túžba dospelých po moci, varoval parížsky arcibiskup. „Dieťa na želanie“ sa tak stane produktom.

Povinnosť demonštrovať proti reforme

Arcibiskup Pierre D'Ornellas vyjadril pochybnosť o tom, či si občania Francúzska želajú takúto „revolúciu práva na potomstvo“. Odborník na bioetiku pri KBF vyhlásil, že si želá bioetiku „v harmonickom svete s vďačnosťou za terapeutické inovácie, z ktorých profitujú chorí“.

Predseda KBF Eric de Moulins-Beafort vyzval na účasť na demonštrácii 6. októbra v Paríži proti reforme, ktorá bude znamenať elimináciu otcov. Demonštráciu s mottom „Liberté, égalité, paternité“ (Sloboda, rovnosť, otcovstvo) organizuje približne 20 spolkov, medzi nimi organizátori „Manif pour tous“.  

Francúzsko musí prehodnotiť právny status embryí

Parížsky arcibiskup pochválil vo svojom stanovisku právny stav v Nemecku, kde embryo nie je považované za vec, ale za osobu a je chránené princípom ľudskej dôstojnosti. Aupetit si myslí, „že už je načase, aby Francúzsko, ktoré sa hrdí, že je kolískou ľudských práv, prehodnotilo právny status embryí“.    

Inzercia

Inzercia

Odporúčame