Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. jún 2015

Začala sa mimoriadna schôdza ku Gorile, Smer-SD za program zahlasoval

Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Smer-SD) dnes otvoril mimoriadnu schôdzu pléna ku kauze Gorila.  Rokovanie 40 podpismi iniciovala opozícia, ktorá nie je spokojná s krokmi špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika pri vyšetrovaní tohto prípadu. Poslanci Smeru-SD, ktorí majú väčšinu, za pro...

Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Smer-SD) dnes otvoril mimoriadnu schôdzu pléna ku kauze Gorila. 

Rokovanie 40 podpismi iniciovala opozícia, ktorá nie je spokojná s krokmi špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika pri vyšetrovaní tohto prípadu. Poslanci Smeru-SD, ktorí majú väčšinu, za program rokovania zahlasovali. Ak by to neurobili, schôdza by sa nekonala.

Výsledkom zasadnutia má byť podľa opozície uznesenie NR SR s konštatovaním, že "dôsledné vyšetrenie kauzy Gorila a postavenie podozrivých osôb pred spravodlivosť je kľúčovým pre demokratický a právny štát". Zároveň má parlament vyjadriť "znepokojenie na krokmi špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktoré výrazne sťažujú dôsledné vyšetrenie kauzy Gorila".

Pellegrini oznámil, že do pléna pozval aj Kováčika a poslanci hlasovaním vyslovili súhlas s tým, aby mohol vystúpiť. Šéf parlamentu zároveň presadil, že ak to bude potrebné, rokovať sa bude aj po 19. hodine, kým nevystúpia všetci, ktorí chcú ku kauze niečo povedať.

Opozícia sa najskôr dvakrát pokúsila riešiť Kováčikove kroky na pôde brannobezpečnostného výboru, špeciálny prokurátor však ani raz neprišiel. Ospravedlnil sa s tým, že prípad je stále živý a že príde referovať až po skončení vyšetrovania a vydaní meritórneho rozhodnutia. "Dušan Kováčik marí vyšetrovanie kauzy, zamieta žiadosti vyšetrovateľov o zbavenie mlčanlivosti kľúčových svedkov. Ide pritom o kľúčové výpovede, ktoré by potvrdili autenticitu spisu Gorila," povedal Daniel Lipšic (nezaradený).

Kritické stanovisko ku schôdzi vydal partner skupiny Penta Jaroslav Haščák, ktorý ju označil za protiprávnu. "Poslanci navrhujú, aby podozriví v kauze Gorila, vrátane mňa, boli postavení pred spravodlivosť, keďže je to kľúčové 'pre demokratický a právny štát'. Zároveň navrhujú prijať uznesenie, v ktorom vyjadria 'znepokojenie nad krokmi špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika'. Skupina poslancov hrubo porušuje princípy parlamentnej demokracie a právneho štátu," povedal.

TASR

Inzercia

Odporúčame

Poliaci sa neboja utečencov z juhu, ale z východu

Poliaci sa neboja utečencov z juhu, ale z východu

Od 90. rokov 20. storočia bola hlavnou krajinou pôvodu žiadateľov o azyl v Poľsku Ruská federácia - išlo o ľudí utekajúcich pred vojnou v Čečensku. Hoci poľská hranica s nečlenskými krajinami Európskej únie je dlhá vyše 1000 kilometrov, nepreniká cez ňu veľké množstvo utečencov v porovnaní s krajin...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.