Ennio Morricone zložil omšu pre pápeža Františka

Oscarový skladateľ Ennio Morricone skomponoval omšu na počesť 200. výročia obnovenia jezuitského rádu. Pomenoval ju po súčasnom pápežovi.

„Missa Papae Francisci“, ako 86-ročný Morricone nazval svoje nedávne dielo, mala premiéru 10. júna v Kostole najsvätejšieho mena Ježišovho v Ríme. „Moja žena ma roky žiadala, aby som napísal omšu, ale nikdy som nebol rozhodnutý,“ povedal skladateľ pre Vatikánsky rozhlas. 

Omšu, ktorú pomenoval snáď po najznámejšom jezuitovi súčasnosti, odpremiérovali členovia rímskeho orchestra Sinfonietta spolu so speváckym zborom z Akadémie svätej Cecílie v Ríme a zborom z rímskeho Operného divadla.

Morricone sa téme jezuitov venoval už v minulosti, keď napísal hudbu k oscarovej snímke Misia z roku 1986. "Film zobrazuje príbeh jezuitov v Južnej Amerike, ktorí boli po niekoľkých rokoch v roku 1750 rozpustení. Istým spôsobom som sa podieľal na ich zrušení a teraz som súčasťou osláv 200. výročia ich obnovy,“ hovorí umelec.

Napriek tomu, že skladateľ považuje túto omšu za experiment, hudobne sa vraj pridŕžal liturgie a tradície. „Ostal som verný forme, ktorú máme v gregoriánskej hudbe,“ dodal. Morricone si tiež myslí, že Missa Papae Francisci ukázala schopnosť prispôsobiť tradičnú hudbu súčasnému modernému jazyku hudby.

Pápež sa na uvedení omše, ktorá nesie jeho meno, nezúčastnil. Morricone počas svojej kariéry skomponoval hudbu k viacerým oscarovým filmom. V roku 2007 dostal Oscara za celoživotné dielo.  

Daniela Matejovičová

FOTO: Flickr.com

VIDEO: Youtube.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo