Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
15. jún 2015

Ennio Morricone zložil omšu pre pápeža Františka

Oscarový skladateľ Ennio Morricone skomponoval omšu na počesť 200. výročia obnovenia jezuitského rádu. Pomenoval ju po súčasnom pápežovi. 11067805825_4ea8828f9d_o_1.jpg „Missa Papae Francisci“, ako 86-ročný Morricone nazval svoje nedávne dielo, mala premiéru 10. júna...

Ennio Morricone zložil omšu pre pápeža Františka

Oscarový skladateľ Ennio Morricone skomponoval omšu na počesť 200. výročia obnovenia jezuitského rádu. Pomenoval ju po súčasnom pápežovi.

„Missa Papae Francisci“, ako 86-ročný Morricone nazval svoje nedávne dielo, mala premiéru 10. júna v Kostole najsvätejšieho mena Ježišovho v Ríme. „Moja žena ma roky žiadala, aby som napísal omšu, ale nikdy som nebol rozhodnutý,“ povedal skladateľ pre Vatikánsky rozhlas. 

Omšu, ktorú pomenoval snáď po najznámejšom jezuitovi súčasnosti, odpremiérovali členovia rímskeho orchestra Sinfonietta spolu so speváckym zborom z Akadémie svätej Cecílie v Ríme a zborom z rímskeho Operného divadla.

Morricone sa téme jezuitov venoval už v minulosti, keď napísal hudbu k oscarovej snímke Misia z roku 1986. "Film zobrazuje príbeh jezuitov v Južnej Amerike, ktorí boli po niekoľkých rokoch v roku 1750 rozpustení. Istým spôsobom som sa podieľal na ich zrušení a teraz som súčasťou osláv 200. výročia ich obnovy,“ hovorí umelec.

Inzercia

Napriek tomu, že skladateľ považuje túto omšu za experiment, hudobne sa vraj pridŕžal liturgie a tradície. „Ostal som verný forme, ktorú máme v gregoriánskej hudbe,“ dodal. Morricone si tiež myslí, že Missa Papae Francisci ukázala schopnosť prispôsobiť tradičnú hudbu súčasnému modernému jazyku hudby.

Pápež sa na uvedení omše, ktorá nesie jeho meno, nezúčastnil. Morricone počas svojej kariéry skomponoval hudbu k viacerým oscarovým filmom. V roku 2007 dostal Oscara za celoživotné dielo.  

Daniela Matejovičová

FOTO: Flickr.com

VIDEO: Youtube.com

Odporúčame

Prorocký príbeh arménskej genocídy, ktorý Hitler zakázal

Prorocký príbeh arménskej genocídy, ktorý Hitler zakázal

Rok 2015 predstavuje sté výročie arménskej genocídy rukami osmanských Turkov, jednej z mnohých genocíd dvadsiateho storočia. Zahynulo počas nej niečo medzi 1 a 1,5 milióna Arménov, zväčša na následky vyčerpanosti a chorôb po tom, čo ich vyhnali z domovov a vyslali na pochod smrti naprieč sýrskou púš...

Sedem zhavranelých bratov: Pravda vždy zvíťazí

Sedem zhavranelých bratov: Pravda vždy zvíťazí

Kde bolo, tam bolo, žila raz režisérka Alice Nellis, ktorá vedela, že v slovenských kinách je už priveľa adaptácií na zahraničnú nôtu, a preto stavila na dôverne známu ľudovú slovesnosť. A dobre urobila. 7.jpg Bohdanka je hlavnou hrdinkou snímky Sedem zhavranelých br...