Pravica prepadla, v Madride nastupuje ultraľavica

Oproti voľbám pred štyrmi rokmi stratila pravica zhruba dva a pol milióna voličov.

Španielske hlavné mesto Madrid zažilo cez víkend výraznú zmenu. Po 24 rokoch bude na jeho čele stáť ľavicová primátorka. Od roku 1991 viedla Madrid stredopravicová strana PP. Informuje o tom nemecký portál Deutsche Wirtschaftsnachrichten (DWN).

Právnička na dôchodku Manuela Carmena bola kandidátkou koalície Ahora Madrid, do ktorej sa spojili ultraľavicová strana Podemos a socialisti (PSOE).

Bývalá sudkyňa má 71 rokov a mestská rada ju zvolila do funkcie potom, čo Ľudová strana (PP) terajšieho premiéra Mariana Rajoya v nedávnych komunálnych voľbách utrpela výrazné straty a stratila väčšinu v mestskom parlamente.

Madrid však nie je jediný, kde pravica prepadla. Podľa DWN vládla PP doteraz v 35 z 52 hlavných miest španielskych provincií, vo voľbách však stratila väčšinu v zhruba polovici z nich. Popri Madride k nim patria napríklad Valencia, Sevilla, Zaragoza, Cádiz alebo Palma de Mallorca.

Oproti voľbám pred štyrmi rokmi stratila podľa agentúry Reuters zhruba dva a pol milióna voličov. Strana má z desiatich najväčších miest Španielska primátorov už iba v dvoch – Málage a Murcii.

Ľudová strana pod vedením Mariana Rajoya sa v posledných rokoch dostala pod tlak kritiky nielen z opozície, ale aj z vlastných radov. Rajoy priznal, že jej veľmi uškodili najmä korupčné škandály a vysoká nezamestnanosť – bez práce je v Španielsku stále každý štvrtý práceschopný obyvateľ.

Konzervatívni voliči jej vyčítajú obrat doľava a politiku, ktorá sa snaží príliš zapáčiť bruselským úradníkom. Body tak získavajú nové strany, okrem Podemosu napríklad aj opačne, konzervatívne a protrhovo zameraná strana Ciudadanos.

Peter Kremský

Ilustračné foto - TASR/AP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo