Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. jún 2015

Američania chcú do strednej a východnej Európy poslať vojakov a ťažké zbrane

Plán Pentagónu mohol byť pre Rusko aj pre amerických spojencov v regióne presvedčivým dôkazom o odhodlaní USA brániť Európu. Pentagón chce rozmiestniť vo východnej Európe a v Pobaltí tanky, bojové vozidlá pechoty a ďalšie ťažké zbrane pre približne 5000 amerických vojakov. Oznámil to v sobotu (13.6....

Plán Pentagónu mohol byť pre Rusko aj pre amerických spojencov v regióne presvedčivým dôkazom o odhodlaní USA brániť Európu.

Pentagón chce rozmiestniť vo východnej Európe a v Pobaltí tanky, bojové vozidlá pechoty a ďalšie ťažké zbrane pre približne 5000 amerických vojakov.

Oznámil to v sobotu (13.6.) denník New York Times (NYT) s odvolaním sa na amerických a spojeneckých predstaviteľov. Rozmiestnenie zbraní má údajne odradiť Rusko od prípadnej ďalšej agresie v Európe.

V prípade, že bude tento plán schválený, bude to podľa zmienených novín prvýkrát od konca studenej vojny, keď Washington umiestni ťažké zbrane v nových členských krajinách NATO, ktoré v minulosti tvorili súčasť sovietskeho bloku. Experti to označujú za výrazný zvrat v doterajšej politike Pentagónu.

Po veľkom rozšírení NATO v roku 2004 Spojené štáty a ich spojenci v nových členských krajinách trvale nerozmiestnili vojakov ani zbrane, keďže sa usilovali o spoluprácu s Ruskom.

Množstvo vojenskej techniky, s ktorým počíta navrhovaný plán, je malé v porovnaní so zbraňami, ktoré by mohlo nasadiť Rusko proti krajinám na východnom okraji NATO, alebo zhromaždiť v blízkosti svojich hraníc. Podľa NYT by však plán Pentagónu mohol byť pre Rusko aj pre amerických spojencov v regióne presvedčivým dôkazom o odhodlaní USA brániť Európu.

TASR

Inzercia

Odporúčame

Arcibiskup Sokol uspel na Ústavnom súde

Arcibiskup Sokol uspel na Ústavnom súde

Ústavný súd rozhodol, že základné práva arcibiskupa Jána Sokola v súvislosti s jeho súdnym sporom s vydavateľom časopisu .týždeň boli porušené. Ústavný súd zároveň zrušil rozsudok Krajského súdu v Trnave z mája 2013 a uznesenie Najvyššieho súdu SR z októbra 2014. Oba tieto verdikty boli v Sokolov ...

Školákom chýba rodičovská kontrola, vonku sa túlajú aj 11-roční

Školákom chýba rodičovská kontrola, vonku sa túlajú aj 11-roční

Stretávať sa s priateľmi po ôsmej hodine večer môžu každý deň aj niektorí 11-roční slovenskí školáci. V prieskume to uviedlo asi 12 percent opýtaných detí v tomto veku. V spomínanom čase sa so známymi stretáva aj 17 percent 13-ročných a takmer 30 percent 15-ročných. Tretina až polovica všetkých op...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.