Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. jún 2015

Arcibiskup Sokol uspel na Ústavnom súde

Ústavný súd rozhodol, že základné práva arcibiskupa Jána Sokola v súvislosti s jeho súdnym sporom s vydavateľom časopisu .týždeň boli porušené. Ústavný súd zároveň zrušil rozsudok Krajského súdu v Trnave z mája 2013 a uznesenie Najvyššieho súdu SR z októbra 2014. Oba tieto verdikty boli v Sokolov ...

Arcibiskup Sokol uspel na Ústavnom súde

Ústavný súd rozhodol, že základné práva arcibiskupa Jána Sokola v súvislosti s jeho súdnym sporom s vydavateľom časopisu .týždeň boli porušené.

Ústavný súd zároveň zrušil rozsudok Krajského súdu v Trnave z mája 2013 a uznesenie Najvyššieho súdu SR z októbra 2014. Oba tieto verdikty boli v Sokolov neprospech. Ústavný súd vec vrátil krajskému súdu na ďalšie konanie.

O sťažnosti arcibiskupa rozhodoval na neverejnom zasadnutí 10. júna I. senát Ústavného súdu v zložení Marianna Mochnáčová, Peter Brňák a Milan Ľalík. Konštatoval, že verdiktmi súdov došlo k porušeniu základného práva sťažovateľa na súdnu ochranu a spravodlivé súdne konanie. Krajský súd v Trnave je povinný uhradiť Sokolovi trovy konania.

K téme:
Sokol verzus .týždeň

Zdieľať

Emeritný trnavský arcibiskup podal žalobu na vydavateľa časopisu .týždeň spoločnosť W Press za uverejnenie článkov z mája 2009, podľa ktorých mal previesť pol miliardy slovenských korún (16,6 milióna eur) na účet bývalého agenta Štátnej bezpečnosti Štefana Náhlika. Ako napísal šéfredaktor týždenníka Štefan Hríb, peniaze mali pochádzať z predaja cirkevných pozemkov pod supermarketom Tesco na Zlatých pieskoch v Bratislave.

V žalobe sa Sokol domáhal ochrany osobnosti a poskytnutia náhrady nemajetkovej ujmy vo výške 50-tisíc eur. Okresný súd v Trnave v marci 2012 jeho žalobu zamietol, sudkyňa sa v zdôvodnení odvolala na slobodu prejavu, zakotvenú v Dohode o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Sokol následne podal odvolanie, ktoré zamietol krajský súd, neúspešné bolo aj jeho dovolanie na Najvyššom súde SR.

TASR, rp
Foto: TASR/Pavel Neubauer

Inzercia

Odporúčame

Školákom chýba rodičovská kontrola, vonku sa túlajú aj 11-roční

Školákom chýba rodičovská kontrola, vonku sa túlajú aj 11-roční

Stretávať sa s priateľmi po ôsmej hodine večer môžu každý deň aj niektorí 11-roční slovenskí školáci. V prieskume to uviedlo asi 12 percent opýtaných detí v tomto veku. V spomínanom čase sa so známymi stretáva aj 17 percent 13-ročných a takmer 30 percent 15-ročných. Tretina až polovica všetkých op...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.