Fejtón: O čakárňach

Čakanie sa nám, mladým dynamickým a flexibilným ľuďom, ako hlásajú naše životopisy a motivačné listy, nespája s ničím príjemným. Využívame každú možnosť objednať sa na presnú hodinu, lekárov si vyberáme a meníme podľa toho, či v ich čakárni nestrávime viac ako 15 minút.

Keď však na ženu príde tehotenstvo, s návštevami u lekárov sa musí vyrovnať. Možností, ako si skrátiť čas v čakárni, je nespočetné množstvo. Môže si osvojiť háčkovanie, umenie paličkovanej čipky, prípadne stružlikanie z dreva a ovládnuť trh s handmade výrobkami, zabiť čas a zvýšiť si príjem na materskej tým, že niekoho z prítomných obohrá v kartách, pozrieť si v repríze všetky kvalitné seriály zo slovenskej produkcie, veď každá moderná čakáreň má na čestnom mieste vystavený televízor s naladeným správnym programom, či len tak jednoducho - zdieľať útrapy i radosti tehotenského života a rozdať nevyžiadané rady ostatným kolegyniam čakateľkám. Alebo len posedávať a načúvať, o čom sa ostatné kolegyne čakateľky rozprávajú.

Okrem zdieľania informácií, kto má koľko detí a ktoré vedné odbory už v predškôlkarskom veku ovládajú na expertnej úrovni, prípadne v ktorej športovo-pohybovej disciplíne by na lopatky položili aj Žiga Pálffyho a Tomiho Kida, hoc aj naraz, je obľúbenou témou to, ako sa potomok bude volať. „Páčia sa nám s manželom slovenské mená. Budeme mať teda Annu,“ vraví jedna pani. Druhá nadšene súhlasí – aj oni budú mať dievčatko so slovenským menom, kam sa hrabe tá, prepytujem, exotika. Na Slovensku po slovensky, bude to pekne ľubozvučne Jasmínka.

K téme
Fejtón: Na stojáka

Zdieľať

Alebo taká čakáreň u zubára. Napriek hrejivej oranžovej maľovke, nápaditej výzdobe v podobe papyrusov s egyptskými bohmi a veselej hudbe z rádia, kde hrajú iba hity, sa popri jemných zvukoch vŕtačky nenápadne plazí strach. Preto malého chlapca určite poteší, že jeho mama vzhliadne od smartfónu a chce mu útrpné čakanie skrátiť príjemnou konverzáciou a troškou ľudskej pozornosti. Zaostrí na žiacku knižku, ktorú malý napäto žmolí v rukách a povie: „Ukáž, nech sa pozriem.“ A je to tu, celá čakáreň si vypočuje, aké má drobec známky a ako je to možné. Chápem, čakať na stretnutie so zubárovým skúmavým pohľadom a následne nemilosrdnou vŕtačkou nie je dosť, treba to mladému trošku osladiť. Na druhej strane, možno v prívale toľkého záujmu aj pozabudol, kto je za dverami.

Toľko sa o iných ľuďoch človek dozvie, kým len tak podaromnici na niečo čaká. Ako svojho času Rišo Müller spieval, že oddnes chodí iba po schodoch, ja si môžem zanôtiť, že oddnes žiadne objednávanie, najbližšie lekárovi poviem: „Pán doktor, neobjednávajte ma, ja si celkom rada počkám.“

Gabriela Vanacká

Foto: Flickr

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo