EÚ pomôže Kolumbii zvládnuť prílev utečencov z Venezuely

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
EÚ pomôže Kolumbii zvládnuť prílev utečencov z Venezuely

Na snímke sprava vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová a kolumbijský prezident Iván Duque. Foto - TASR/AP

Federica Mogheriniová počas návštevy Bogoty sľúbila Kolumbii finančnú pomoc vo výške 30 miliónov eur.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Európska únia prisľúbila, že pomôže Kolumbii zvládnuť masový prílev Venezuelčanov, ktorí zo svojej krajiny utekajú v dôsledku ekonomickej a politickej krízy.

Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová počas návštevy Bogoty sľúbila Kolumbii finančnú pomoc vo výške 30 miliónov eur, ktorá má pomôcť krajine identifikovať venezuelských migrantov a začleniť ich do spoločnosti.

Podľa Mogheriniovej je spôsob, ktorým Kolumbia reaguje na prílev Venezuelčanov, "príkladom pre okolitý región a celý svet". Dodala však, že Kolumbijčania v tomto úsilí potrebujú medzinárodnú podporu.

Za posledné roky prišlo do Kolumbie približne jeden a pol milióna Venezuelčanov. Mnohí z nich sa tam zdržiavajú nelegálne a majú problémy pri hľadaní práce. Kolumbia a Venezuela majú spoločnú viac ako 2200 kilometrov dlhú hranicu.

Mogheriniová okrem toho v Bogote uviedla, že Európska únia stojí pevne sa svojím záväzkom pomôcť Kolumbii implementovať historickú mierovú zmluvu s ľavicovými povstalcami. Takmer pol storočia trvajúci ozbrojený konflikt v tejto juhoamerickej krajine si vyžiadal vyše 220.000 obetí na životoch.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo