Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. september 2019, 18:09

Predseda europarlamentu: Trvanie na vyňatí írskej poistky je mrhanie časom

Predseda europarlamentu: Trvanie na vyňatí írskej poistky je mrhanie časom

Predseda Európskeho parlamentu David-Maria Sassoli. Foto: TASR/AP

Rozhovory o brexite stagnujú kvôli požiadavke premiéra Johnsona, aby z dohody vyrokovanej jeho predchodkyňou Mayovou bola odstránená takzvaná írska poistka.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Spojené kráľovstvo zatiaľ nepredložilo žiadne nové návrhy, ktoré by mohli odblokovať rozhovory o brexite. Uviedol to vo štvrtok predseda Európskeho parlamentu David Sassoli na tlačovej konferencii po stretnutí s hlavným vyjednávačom EÚ pre brexit Michelom Barnierom a po zasadnutí Konferencie predsedov v EP, do ktorej okrem neho patria aj lídri politických frakcií v europarlamente.

Rozhovory o brexite stagnujú kvôli požiadavke britského premiéra Borisa Johnsona, aby z príslušnej dohody, vyrokovanej jeho predchodkyňou Theresou Mayovou, bola odstránená takzvaná írska poistka. "To je mrhanie časom," povedal šéf EP na margo postoja predsedu britskej vlády.

Ďalej konštatoval, že "Spojené kráľovstvo nenavrhlo nijaké alternatívy, nič, čo by bolo právne v poriadku a uskutočniteľné". "Nanešťastie" signály, ktoré EÚ z Londýna dostáva, nenaznačujú, že existuje nejaká iniciatíva, ktorá by mohla rokovania o brexite znovu naštartovať, dodal Sassoli. 

"Nemyslím si, že diskusie o írskej poistke skutočne niekam povedú," zdôraznil. 

V prípade, že by sa Bruselu a Londýnu podarilo dosiahnuť novú dohodu o brexite, zákonodarný zbor EÚ je poslednou inštanciou, ktorá musí takýto dokument schváliť.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami