Odišla na strednú školu do USA, nový otec ju znásilnil

Ísť či nejsť počas štúdia do zahraničia? Stráviť istý čas v cudzine je dnes pre študentov veľkým lákadlom. Treba byť však ostražitý.

Vo väčšine prípadov sa študenti, ktorí absolvovali stáž alebo štúdium v inej krajine, vracajú plní pozitívnych dojmov a praktických skúseností. Zahraničný pobyt im okrem zlepšenia jazykových schopností tiež ponúka možnosť spoznať inú kultúru, nových ľudí a nazbierať kontakty, ktoré sa im môžu skôr či neskôr zísť.

O tom, že študent sa domov nemusí vracať len s dobrými dojmami, nedávno napísala na svojom blogu študentka Lucia Hrdličková, ktorá strávila niekoľko mesiacov v Spojených štátoch. „Hosťovský otec bol entuziastický, emocionálny, nadšený, výbušný, hádavý  a veľmi, povedzme... dotykovo zameraný,“ opisuje svoje skúsenosti študentka. 

Referencie vyzerali dobre

Lucia sa rozhodla ísť do zahraničia počas tretieho ročníka strednej školy. Podľa informačného listu o svojej budúcej hostfamily mala jeden školský rok stráviť u manželského páru, ktorý vychoval päť detí a aktuálne sa staral o svoju šesťročnú vnučku. Keďže vlastné deti s nimi už nežili, rozhodli sa manželia zapojiť do výmenného programu.

Dovtedy hostili už štyroch zahraničných študentov. Organizácia, prostredníctvom ktorej chcela Lucia vycestovať, ju vyzvala, aby prijala prvú pridelenú rodinu. Iná sa jej vraj už nemusí ujať. „Mali toľko detí a toľko študentov, musia to byť fajn ľudia,“ pomyslela si študentka.

Vraj - iný kraj, iný mrav

Hosťovský otec bol voči Lucii už od začiatku až priveľmi pozorný. V jeden večer ju pozval na jazdu motorkou do neďalekého parku. Ponuku prijala. „Bála som sa. Hrozne. Tej motorky. Strach bol naozaj na mieste, len démona som zle identifikovala,“ konštatuje študentka.

Počas prechádzky v parku ju hosťovský otec znásilnil. S odstupom času hodnotí, že to nebol spontánny a už vôbec nie jeho prvý takýto počin. A v jej prípade ani nie posledný.

„Nebolo to raz a nebolo to znásilnenie, kde sa pevne rozdeľujú úlohy násilník vs. obeť.“ Tvrdí, že všetko sa to dialo pod tlakom profesionálnej manipulácie, keď ju s cieľom „akože ochrániť" obaja rodičia až príliš strážili.

Vysielajúcu organizáciu nekontaktovala. Hovorí, že postupne si zvykla na všetko, čo sa v jej hostfamily dialo. Dlhý čas všetko ignorovala a nesťažovala sa. Vydržala. Emocionálne prejavy hosťovského otca zvaľovala na inú kultúru.

Hanbila sa povedať pravdu

Nemlčala večne. Len čo sa však ozvala, s hosťovským otcom si prestali rozumieť a napokon z nej ako obete spravil spoluvinníka, čím si zabezpečil jej mlčanie. „Ale v rodine som zostala, lebo človek potreboval nejaký dobrý dôvod na jej výmenu. A ja som žiadny nemala. Žiadny, ktorý by som bola schopná povedať nahlas,“ spomína Lucia.

Navyše si bola vedomá nemalej finančnej straty, ktorú by spôsobila rodičom. „Samozrejme, dnes viem, že konečná strata bolo stonásobne väčšia. Ale dnes som už dospelá a vtedy som nebola,“ hodnotí.

Urobiť po vôli hlavne hostiteľskej rodine

Lucia s odstupom času agentúre, ktorá jej pobyt sprostredkovala, vyčíta nepoctivú komunikáciu. Všetko, čo od nich počula, boli iba odporúčania, ako čo najviac vyhovieť americkej strane. Nikdy jej vysielajúca inštitúcia nepovedala, aby ich pri akomkoľvek probléme kontaktovala.

„Samozrejme, že pri niektorých veciach je nemysliteľné, aby ste dlhšie zostávali v zahraničí. Ale nikto vás nemôže poslať domov kvôli nahláseniu obťažovania. Hovorte. Nebuďte ako ja vtedy,“ vyzýva študentov Lucia.

Mladá študentka tiež píše, že podľa jej skúseností viaceré americké agentúry, zrejme s cieľom zamiesť podobné prípady pod koberec, takýchto "výmenných" študentov posielajú domov. Nevrátia im peniaze, no nenájdu im ani novú rodinu. 

Veľká americká kauza

Lucia s veľkou pravdepodobnosťou nie je jediná, ktorá si prešla takýmto trápením. Mnohí však mlčia. Spoločnosť NBC News napríklad v roku 2012 zistila, že v Amerike bolo znásilnených, sexuálne obťažovaných alebo zneužívaných množstvo zahraničných študentov. Dokonca prostredníctvom programu, ktorý koordinovalo americké Ministerstvo zahraničia.

V jednom z najzávažnejších prípadov dokonca prišli na to, že najmenej štyria zahraniční študenti boli v priebehu dvoch rokov zneužívaní rovnakým hostiteľským otcom. A to aj napriek tomu, že už prvý zneužitý študent na problém upozornil. Investigatívne vyšetrovanie NBC News vtedy ukázalo dva hlavné nedostatky systému.

Nedostatok dohľadu môže umožniť sexuálnym predátorom zneužiť tento program. A ďalej, existujú dôkazy, že pokiaľ v minulosti došlo k sexuálnym zneužitiam, študentov poslali späť do krajiny s malou alebo žiadnou podporou zo strany výmenných organizácií alebo ministerstva zahraničných vecí,“ píše NBC News.

V Amerike sa výmenných pobytov, spravovaných ministerstvom zahraničia, údajne zúčastní viac ako 25-tisíc zahraničných študentov ročne. Slovenskí študenti tiež nasledujú aktuálny trend a počas svojho štúdia zvyknú stráviť nejaký čas v cudzine.

Podľa údajov Ministerstva školstva SR prostredníctvom ním koordinovaných programov za posledné dva roky do cudziny priemerne vycestovalo takmer štyritisíc vysokoškolákov a približne 1500 študentov stredných škôl ročne.

Daniela Matejovičová

Foto: Flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo