Poľsko na európskom súde vyhralo nad Nemeckom v spore o plynovod

Súdny dvor Európskej únie v Luxemburgu. Foto: wikimedia.org (Cédric Puisney)
Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.
Poľsko zvíťazilo nad Nemeckom v spore okolo dodávok ruského plynu na pôde Súdneho dvora Európskej únie (EÚ). Súd v utorok zrušil rozhodnutie Európskej komisie (EK) z roka 2016, ktoré umožnilo ruskému koncernu Gazprom využívať väčšiu časť kapacity plynovodu Opal vedúceho do Nemecka. Poľská vláda rozhodnutie súdu privítala.
V podstate ide o konflikt o plynovod Nord Stream, keďže Opal je predĺžením tohto plynovodu, ktorý od roka 2011 prepravuje ruský plyn cez Baltské more do Európy. Opal vedie plyn cez Nemecko do Českej republiky. Gazprom mohol spočiatku využívať iba polovicu kapacity Opalu, EK mu však na podnet nemeckej Spolkovej agentúry pre rozvodné siete v roku 2016 umožnila zvýšenie kapacity.
Poľsko rozhodnutie EK napadlo súdnou cestou s odôvodnením, že väčšie množstvo plynu prepraveného cez Nord Stream do strednej Európy môže obmedziť dodávky plynu cez dva konkurenčné plynovody vedúce cez východnú Európu. To podľa Varšavy ohrozuje zásobovanie Poľska a odporuje zásade solidarity v energetickom sektore.
Sudcovia dali Poľsku v zásadných bodoch za pravdu. Podľa nich EK pri schválení rozhodnutia z roka 2016 nedostatočne preverila dôsledky zmien v prevádzkovaní Opalu na energetickú bezpečnosť Poľska. Aspektmi princípu solidarity v energetickom sektore sa súdny dvor nezaoberal.
"Rozsudok obmedzuje monopol Gazpromu v Európe. To je lekcia pre všetkých, ktorí si myslia, že by mohli podnikať na energetickom trhu bez toho, aby dodržiavali pravidlá," uviedol poľský minister energetiky Krzysztof Tchórzewski.
Poľsko výrazne kritizovalo už výstavbu plynovodu Nord Stream a odmieta aj Nord Stream 2, ktorý vedie rovnobežne s prvým plynovodom cez Baltské more. Vláda argumentuje najmä tým, že EÚ sa sama robí ešte závislejšou od ruského plynu, keďže plynovody obchádzajú doterajšie prepravné trasy cez Ukrajinu a Poľsko. Nemecká vláda naproti tomu Nord Stream podporuje.
Dnes treba vedieť
V prísnej karanténe v Austrálii je pred úvodným grandslamovým podujatím sezóny už 72 tenistov. V nedeľu pribudlo k 47 zo soboty ďalších 25, keď pozitívny test na koronavírus mal aj pasažier letu z katarskej Dauhy. Šéf turnaja Craig Tiley napriek tomu vyhlásil, že podujatie sa začne 8. februára podľa plánu, aj napriek komplikáciám. Pripustil však, že situácia rozhodne nie je ideálna pre tenistov, ktorí nemôžu dva týždne opustiť hotelové izby. (tasr)
V niekoľkých bieloruských mestách pokračovali protesty proti Lukašenkovi
Demonštranti v snahe vyhnúť sa zatknutiu bezpečnostnými silami pristúpili k taktike "flashmobu" - stretnutiam na poslednú chvíľu na lokalitách vopred oznámených prostredníctvom sociálnych sietí.
Koronakríza
Viem si predstaviť, že by boli seniori zaočkovaní do Veľkej noci, vraví Krčméry
Podľa analytika Ivana Bošňáka je Slovensko s momentálnymi opatreniami na dobrej ceste.
Celoplošné testovanie by sa mohlo "rozložiť v priestore a čase" tak, aby ľudia neboli nútení ho absolvovať v jeden či dva dni. Rovnako by sa mohli vyňať z povinnosti testovania napríklad ľudia nad 65 rokov, deti alebo tí, ktorí nepotrebujú opúšťať bydliská a môžu napríklad pracovať z home officu. V relácii TV Markíza Na telo to pripustila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Dodala, že vláda rokuje o možnostiach testovania. Podľa jej slov rokuje kabinet dlhšie, lebo potrebuje prijať dobré rozhodnutie. (tasr)
„Juhoafrická mutácia je nebezpečnejšia v tom, že ide už o „vylepšenú“ verziu britského vírusu. Je možné, že ďalšia mutácia by mohla byť ešte problematickejšia," hovorí o nových mutáciách riaditeľ Virologického ústavu SAV Juraj Kopáček. Vysvetľuje, ako mutácie vznikajú, kedy môžu znefunkčniť vakcináciu, a či sa koronavírusu SARS-CoV-2 vôbec niekedy zbavíme.
Petra Vlhová obsadila v nedeľnom obrovskom slalome Svetového pohára desiatu priečku. V Kranjskej Gore zaostala o 2,41 sekundy za víťaznou Taliankou Martou Bassinovou, ktorá si zopakovala triumf zo soboty. Druhá skončila Švajčiarka Michelle Gisinová (+0,66 s) a tretia bola domáca Slovinka Meta Hrovatová (+0,73 s). (tasr)
Múzeá a kultúrne pamiatky v niektorých oblastiach Talianska budú môcť od pondelka znova otvoriť pre verejnosť. V Taliansku platí trojstupňový systém, v súlade s ktorým sú jednotlivé oblasti zaradené do žltých, oranžových či červených zón, a to v závislosti od rizika spojeného s koronavírusom. Opätovné otváranie múzeí sa týka iba oblastí, ktoré sú zaradené do najnižšej žltej zóny. (tasr)
Voľby by podľa prieskumu agentúry Median pre RTVS vyhrala strana Hlas s 21,7 percentami pred druhým OĽaNo so 14,9 percentami. Tretia by skončila s SaS 11,8 percentami. Nasleduje ĽSNS (9,2 percenta), Smer (8,2 percenta), Progresívne Slovensko (6,5 percenta) a Sme rodina (5,6 percenta). Strana Za ľudí by sa do parlamentu nedostala. KDH by skončilo so ziskom 3,7 percenta a maďarská strana SMK-MPK by mala 3,1 percenta.
Zuzana Čaputová víta zriadenie komisie na prešetrenie samovraždy Milana Lučanského. Podľa nej sa komunikácia v súvislosti s týmto prípadom mohla zvládnuť lepšie, ak by ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej pomohli aj ďalší členovia vlády.
Boris Kollár dostal výzvu na očkovanie poslancov, požiadal poslanecké kluby, aby možnosť využili poslanci v rizikovom veku či rizikovej skupine, ktorá by mala byť prednostne chránená. "Dostal som počty, za OĽANO to bude 30 ľudí, zo Smeru sedem, z Hlasu dvaja, z ĽSNS ani Sme rodina sa neprihlásil nikto. Zo strany Za ľudí traja, z SaS ôsmi. To sú pravdepodobne starší poslanci, prípadne majú chronické ochorenie, či sú onkologickí pacienti," povedal Kollár. (tasr)