V čom si pápež a Putin rozumejú

Kým Putin pápežovi tlieska, že sa nepustil do otvorenej kritiky konfliktu na Ukrajine, miestni gréckokatolícki biskupi sú sklamaní.


Najvyspelejšie ekonomiky sveta na nedávny summit G7 v Nemecku prezidenta Vladimira Putina nepozvali. Naopak, pápež František ho niekoľko dní nato prijal vo Vatikáne.

Robiť z toho závery o vzájomnom porozumení medzi Moskvou a Vatikánom by bolo prehnanou skratkou. Napriek tomu existuje niekoľko bodov, pri ktorých sa František a Putin rešpektujú.

Ukrajinský konflikt

V období silnejúceho tlaku USA a EÚ na Rusko Putinovi dobre padlo, že hlava Katolíckej cirkvi sa nepustila do otvorenej kritiky konfliktu na Ukrajine. Aj počas stretnutia s Putinom sa František obmedzil len na výzvu k dosiahnutiu pokoja a k dodržiavaniu dohôd z Minska.

"Po tom, čo sa Turci pustili do kritiky pápeža za použitie spojenia 'arménska genocída', sa Putin dokonca verejne zastal Františka."

Zdieľať

Podľa portálu Vatican Insider je Františkov opatrný postoj predmetom kritiky ukrajinských gréckokatolíckych biskupov. V kompletnom zložení sa s pápežom stretli vo februári vo Vatikáne, ale revolučných slov sa nedočkali. Práve naopak. František ich upozornil, že ako obyvatelia krajiny majú „právo aj v spoločnej forme prejaviť vaše zmýšľanie o jej osude“, ale „nie v zmysle šíriť konkrétnu politickú činnosť“.

„Pápež František a vatikánsky Štátny sekretariát zaujali rozhodný postoj k situácii na Ukrajine. Vyhli sa jednostranným vyhláseniam a vyzvali ku koncu bratovražednej vojny,“ povedal na adresu Vatikánu moskovský patriarcha Kirill.

Po tom, čo sa Turci pustili do kritiky pápeža za použitie spojenia „arménska genocída“, sa Putin dokonca verejne zastal Františka.

Veľký priestor ruskí lídri venovali aj pápežovým slovám v Sarajeve, že vo svete prebieha „istý druh tretej svetovej vojny, ktorá sa bojuje ,po kúskoch´“.

Ochrana blízkovýchodných kresťanov

Na druhej strane pápež oceňuje, že Putin si osvojil agendu ochrany kresťanských menšín na Blízkom východe. Aj keď zo zištných, neokoloniálnych dôvodov. Historickej roly ochrancu kresťanov v týchto krajinách sa naopak vzdalo Francúzsko.

K téme
Putin na stretnutie s pápežom opäť meškal

Zdieľať

František sa však pri apeloch na ochranu miestnych kresťanov vyhýba akejkoľvek kritike islamu, čomu by určite tlieskali mnohé kruhy na Západe, ale aj v Rusku.

Rovnako v prípade hroziacej vojenskej intervencie do Sýrie sa Putin aj pápež postavili proti zámeru USA.

Podľa Gianniho Valenteho z portálu Vatican Insider, z ktorého analýzy vychádzal aj tento text, rastúci rešpekt pápeža v ruskom prostredí už začal znepokojovať miestnych pravoslávnych lídrov.   

Imrich Gazda

Foto: TASR/AP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo