Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
12. jún 2015

V čom si pápež a Putin rozumejú

Kým Putin pápežovi tlieska, že sa nepustil do otvorenej kritiky konfliktu na Ukrajine, miestni gréckokatolícki biskupi sú sklamaní. Najvyspelejšie ekonomiky sveta na nedávny summit G7 v Nemecku prezidenta Vladimira Putina nepozvali. Naopak, pápež František ho niekoľko dní nato prijal vo Vatikáne. Ro...

V čom si pápež a Putin rozumejú

Kým Putin pápežovi tlieska, že sa nepustil do otvorenej kritiky konfliktu na Ukrajine, miestni gréckokatolícki biskupi sú sklamaní.


Najvyspelejšie ekonomiky sveta na nedávny summit G7 v Nemecku prezidenta Vladimira Putina nepozvali. Naopak, pápež František ho niekoľko dní nato prijal vo Vatikáne.

Robiť z toho závery o vzájomnom porozumení medzi Moskvou a Vatikánom by bolo prehnanou skratkou. Napriek tomu existuje niekoľko bodov, pri ktorých sa František a Putin rešpektujú.

Ukrajinský konflikt

V období silnejúceho tlaku USA a EÚ na Rusko Putinovi dobre padlo, že hlava Katolíckej cirkvi sa nepustila do otvorenej kritiky konfliktu na Ukrajine. Aj počas stretnutia s Putinom sa František obmedzil len na výzvu k dosiahnutiu pokoja a k dodržiavaniu dohôd z Minska.

"Po tom, čo sa Turci pustili do kritiky pápeža za použitie spojenia 'arménska genocída', sa Putin dokonca verejne zastal Františka."

Zdieľať

Podľa portálu Vatican Insider je Františkov opatrný postoj predmetom kritiky ukrajinských gréckokatolíckych biskupov. V kompletnom zložení sa s pápežom stretli vo februári vo Vatikáne, ale revolučných slov sa nedočkali. Práve naopak. František ich upozornil, že ako obyvatelia krajiny majú „právo aj v spoločnej forme prejaviť vaše zmýšľanie o jej osude“, ale „nie v zmysle šíriť konkrétnu politickú činnosť“.

„Pápež František a vatikánsky Štátny sekretariát zaujali rozhodný postoj k situácii na Ukrajine. Vyhli sa jednostranným vyhláseniam a vyzvali ku koncu bratovražednej vojny,“ povedal na adresu Vatikánu moskovský patriarcha Kirill.

Po tom, čo sa Turci pustili do kritiky pápeža za použitie spojenia „arménska genocída“, sa Putin dokonca verejne zastal Františka.

Veľký priestor ruskí lídri venovali aj pápežovým slovám v Sarajeve, že vo svete prebieha „istý druh tretej svetovej vojny, ktorá sa bojuje ,po kúskoch´“.

Inzercia

Ochrana blízkovýchodných kresťanov

Na druhej strane pápež oceňuje, že Putin si osvojil agendu ochrany kresťanských menšín na Blízkom východe. Aj keď zo zištných, neokoloniálnych dôvodov. Historickej roly ochrancu kresťanov v týchto krajinách sa naopak vzdalo Francúzsko.

K téme
Putin na stretnutie s pápežom opäť meškal

Zdieľať

František sa však pri apeloch na ochranu miestnych kresťanov vyhýba akejkoľvek kritike islamu, čomu by určite tlieskali mnohé kruhy na Západe, ale aj v Rusku.

Rovnako v prípade hroziacej vojenskej intervencie do Sýrie sa Putin aj pápež postavili proti zámeru USA.

Podľa Gianniho Valenteho z portálu Vatican Insider, z ktorého analýzy vychádzal aj tento text, rastúci rešpekt pápeža v ruskom prostredí už začal znepokojovať miestnych pravoslávnych lídrov.   

Imrich Gazda

Foto: TASR/AP

Odporúčame

Vatikán chce súdiť biskupov, ktorí kryli sexuálne zneužívania

Vatikán chce súdiť biskupov, ktorí kryli sexuálne zneužívania

Rozhodnutie pápeža Františka brať biskupov na zodpovednosť privítala aj jedna z obetí zneužívania. Pápež schválil vytvorenie novej súdnej sekcie v rámci Kongregácie pre náuku viery, ktorá má súdiť biskupov obvinených z krytia sexuálnych deliktov. František si tak osvojil návrh, ktorý mu predložil ka...

Je možné obrátiť moslimov?

Je možné obrátiť moslimov?

Po vysokej škole som sa prihlásil pracovať pre Laických misijných pomocníkov losangeleskej arcidiecézy. Po príprave ma poslali do južnej Nigérie a pridelili ma ku Kolégiu sv. Rodiny v Abaku, kde som spolu s írskymi misijnými kňazmi a domácimi laickými učiteľmi vyučoval stredo- a vysokoškolákov latin...

Všetko najlepšie, „sommo poeta“! 750 rokov Danteho

Všetko najlepšie, „sommo poeta“! 750 rokov Danteho

Ak máme veriť odborníkom – a občas im nie je dôvod neveriť – niekedy počas týchto dní v znamení blížencov si pripomíname 750. výročie narodenia najväčšieho katolíckeho básnika a možno aj najväčšieho básnika v celých ľudských dejinách, Danteho Alighieriho. 562px-dante03a.jpg ...