Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. september 2019, 06:12

Vláda prerokuje vojenské zastúpenie SR v zahraničí i bezpečnostnú situáciu

Vláda prerokuje vojenské zastúpenie SR v zahraničí i bezpečnostnú situáciu

Zasadnutie vlády 21. februára 2019 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar

Vládny kabinet sa bude zaoberať aj správou o zabezpečení dodávok energií a riešení prípadných núdzových stavov.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Vojenské zastúpenie Slovenska v zahraničí má prejsť zmenami, ktoré si vyžiada reorganizácia síl v rámci NATO. Podľa návrhu, o ktorom bude v stredu rokovať vláda, by zmeny nemali ovplyvniť počty príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR mimo územia Slovenska.

Vládny kabinet sa na svojej 169. schôdzi bude zaoberať aj ďalším návrhom, ktorý predkladá ministerstvo obrany, v tomto prípade ide o rozšírenie pôsobnosti mnohonárodného ženijného práporu. Jednotku ako nástroj regionálnej spolupráce vytvorili na základe dohody medzi vládami Maďarska, Rumunska, Slovenskej republiky a Kabinetom ministrov Ukrajiny v roku 2002 pôvodne s cieľom zasahovať a pomáhať miestnemu obyvateľstvu v prípade prírodných katastrof v povodí rieky Tisa. Po novom by sa malo pôsobenie práporu rozšíriť aj o povodie Dunaja.

O prírodných katastrofách hovorí aj Správa o bezpečnosti SR za rok 2018, ktorej návrh predloží na rokovanie vlády SR premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Podľa správy bolo v SR v roku 2018 zaznamenaných 251 mimoriadnych udalostí, najčastejšie išlo o povodne, nálezy alebo úniky neznámych látok a poplašné správy. Správa sa taktiež venuje kybernetickej bezpečnosti, konštatuje, že škodlivé informačné pôsobenie a kybernetické útoky zaznamenali aj v SR, tieto snahy však "nemali charakter intenzívnej, špecificky zameranej hybridnej kampane".

Z ekonomických tém sa bude vládny kabinet zaoberať aj správou o zabezpečení dodávok energií a riešení prípadných núdzových stavov. Podľa materiálu, ktorý predkladá Ministerstvo hospodárstva (MH) SR, sú zásobníky plynu takmer plne naplnené. "V zásobníkoch, ktorých celková kapacita je 4,66 miliardy kubických metrov (m3), bolo k 21. augustu 2019 uskladnených viac ako 4,16 miliardy m3, teda viac ako 89 percent z celkovej kapacity," uvádza v správe rezort hospodárstva.

Vláda bude takisto schvaľovať členstvo SR v Medzinárodnom inštitúte pre aplikované systémové analýzy (IIASA) i šesťmiliónový účelový transfer, ktorý Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) môže použiť na opravy a údržby v rámci protipovodňových opatrení. Vodohohospodári plánujú opraviť sústavu vodných diel Hričov - Mikšová - Považská Bystrica, čerpaciu stanicu úžitkovej vody vodnej stavby Nováky a vodnú stavbu Dolná Hodrušská.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami
pred 8 hodinami

Futbalisti Slovana Bratislava sa stali víťazmi Slovenského pohára. Vo finále si zverenci trénera Jána Kozáka ml. poradili s MFK Ružomberok 1:0 a získali prestížne double. O víťazstve „belasých“ rozhodla úspešná penalta slovinského útočníka Alena Ožbolta v 48. minúte. Slovan vyhral Slovenský pohár rekordný 16-krát a tento výsledok tiež rozhodol o tom, že sa budúci týždeň bude hrať ligová baráž o Európsku ligu UEFA. (TASR)

pred 9 hodinami

Vyše tri milióny Američanov mali doposiaľ pozitívny výsledok testu na koronavírus, oznámil americký viceprezident Mike Pence. "Doposiaľ sme otestovali viac ako 39 miliónov Američanov," povedal Pence novinárom a dodal, že z ochorenia sa v krajine vyliečilo už 1,3 milióna ľudí. Spojené štáty sú najviac zasiahnutou krajinou na svete, kde ochoreniu podľahlo už vyše 130-tisíc ľudí. (TASR)

pred 11 hodinami

Slovenské hádzanárky sa v prvej fáze európskej kvalifikácie MS 2021 stretnú v 1. skupine s Ukrajinou, Izraelom a Luxemburskom. Rozhodol o tom stredajší žreb v sídle Európskej hádzanárskej federácie vo Viedni. (TASR)