Palestínčania varovali Izrael pred pripojením území na západnom brehu Jordánu

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Palestínčania varovali Izrael pred pripojením území na západnom brehu Jordánu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu počas tlačovej konferencie v Tel Avive. Foto - TASR/AP

Izraelský premiér Netanjahu chce v prípade znovuzvolenia pripojiť územia v Predjordánsku.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Palestínčania v utorok odsúdili vyhlásenia izraelského premiéra Benjamina Netanjahua o rozšírení zvrchovanosti Izraela nad územiami na západnom brehu Jordánu a varovali, že takýto krok by mal negatívne následky. Informoval o tom na svojej webovej stránke denník The Jerusalem Post.

"Netanjahu je hlavným ničiteľom mierového procesu a akýkoľvek nerozumný krok, ktorý podnikne, na ňom zanechá negatívne následky," povedal palestínsky premiér Muhammad Štajja.

"Palestína nie je súčasťou Netanjahuovej predvolebnej kampane," povedala a dodal, že ak Netanjahu verí, že pripojenie osád na západnom brehu rieky Jordán mu z krátkodobého hľadiska prinesie viac hlasov, potom z dlhodobého hľadiska on aj Izrael prehrajú.

Štajja varovanie vyslovil počas stretnutia so španielskym generálnym konzulom v Jeruzaleme. Palestínsky premiér Španielsko a ďalšie krajiny EÚ vyzval, aby urýchlili proces uznania palestínskeho štátu s cieľom podporiť riešenie v podobe dvoch štátov.

Úrady palestínskych autonómnych území uviedli, že palestínske vedenie v najbližších dňoch absolvuje mimoriadne stretnutie s cieľom prediskutovať následky Netanjahuovho vyhlásenia, že v prípade znovuzvolenia v septembrových parlamentných voľbách pripojí k Izraelu okupované územia na západnom brehu rieky Jordán. Informovala o tom agentúra AFP.

Podľa premiéra existuje len jedno miesto, kde môže Izrael bezprostredne po voľbách uplatniť svoju zvrchovanosť.

"Dnes oznamujem svoj zámer, že po vytvorení novej vlády uplatním zvrchovanosť Izraela nad Jordánskym údolím a severným pobrežím Mŕtveho mora," povedal Netanjahu, ktorého vyjadrenia sprostredkovala agentúra Reuters.

Netanjahu takisto uviedol, že mierový plán vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý má byť zverejnený niekoľko dní po voľbách, poskytne "historickú príležitosť" na pripojenie Západného brehu a ďalších oblastí. Informoval o tom na svojej webovej stránke izraelský denník Haarec.

Haarec pripomenul, že Netanjahu sa aj pred parlamentnými voľbami v apríli tohto roku zaviazal, že vyhlási izraelskú suverenitu nad židovskými osadami na časti Izraelom okupovaného Západného brehu rieky Jordán.

Premiérovi sa po aprílových voľbách napriek víťazstvu nepodarilo vytvoriť novú vládu. Termín nových volieb bol stanovený na 17. septembra.

Izrael okupuje Západný breh od šesťdňovej vojny z roku 1967. Z pohľadu medzinárodného práva sú židovské osady postavené na týchto územiach ilegálne a bránia pokračovaniu mierového procesu, keďže sa rozprestierajú na územiach vnímaných Palestínčanmi ako súčasť ich budúceho štátu.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo