Materstvo v Poľsku môže byť IN. Pomôcť má reklama

V Poľsku sa v týchto dňoch začal šíriť reklamný spot, ktorý vyzýva ženy, aby neodkladali materstvo na úkor kariéry. Niektorých Poliakov pobúril.

Súčasťou kampane poľskej nadácie Mamy i Taty (mamy a otcovia) s názvom Neodkladaj materstvo na potom je klip, ktorý zobrazuje ženu okolo štyridsiatky. Prechádza sa po luxusnom byte a konštatuje svoje úspechy.

"Urobila som kariéru, bola som v Tokiu aj Paríži, kúpila som si dom, ale nestala som sa matkou. Ľutujem to," hovorí žena vo videu, na ktorého konci sa akoby z diaľky ozve detský hlas.

Pozrite si video: 

Antikoncepcia ako synonymum modernosti

Nadácia chce prostredníctvom kampane upozorniť na konkrétnu hodnotu materstva, ktoré by malo byť prirodzenou túžbou žien a nemalo by sa považovať za nejakú formu útlaku alebo povinnosti.

Cieľom reklamy je tiež upozorniť na riziká hormonálnej antikoncepcie, ktorú bez hlbšej vedomosti o jej účinkoch užívajú denne milióny poľských žien. Iniciátori kampane tvrdia, že hormonálna antikoncepcia je často synonymom modernosti, zdrojom slobody a emancipačným úsilím žien. Tie si však len málo všímajú jej odvrátenú tvár.

„Za takýto spôsob života čoraz viac a viac žien platí príliš vysokú cenu. Odkladajú materstvo na neskôr a potom často už nemôžu prirodzene otehotnieť alebo sa úplne pripravia o šancu porodiť,“ píšu na svojej webstránke. Dôvodom vzniku reklamy, ktorá sa pre mnohých stala terčom výsmechu, má byť aj nízka pôrodnosť v Poľsku. 

Nadácia je v Poľsku známa aj svojimi predchádzajúcimi kampaňami, ktoré sa venovali téme celoživotného manželstva či rozvodov. Kampaň Neodkladaj materstvo na neskôr sa uskutoční od júna do septembra a jej výsledkom bude správa o fenoméne oneskoreného materstva a úlohe, ktorú v ňom zohráva hormonálna antikoncepcia.

Daniela Matejovičová

Video: youtube.com

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo