Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
10. september 2019

Niekoľko pochybností o novej politike

V PS/Spolu si obľúbili vtipné videá, ale úrovni politiky tým veľmi nepomáhajú.
Niekoľko pochybností o novej politike

Reprofoto: facebook.com (Progresívne Slovensko)

Už niekoľko dní ma zo sociálnych sietí bombarduje akože vtipné video lídrov PS/Spolu. Škriepiacich sa Miroslava Beblavého s Michalom Trubanom v ňom z auta vyhodí tiež Beblavý s Trubanom. Ale už noví, konštruktívni, s uzemnenými egami.

Volič tak dostane pekne polopate ukázané, aký je rozdiel medzi starou a novou politikou. Už nie medzi starými a novými politikmi, ako to bolo ešte pred pár týždňami, lebo to už v štábe PS/Spolu pochopili, že takýto naratív by bol s ohľadom na niektoré ich kádre len ťažko udržateľný.

Tento žáner sa medzi progresívcami zjavne teší obľube, lebo aj na nedávnu drogovú aféru Michal Truban reagoval podobne infantilným videom.

O tom, čo ma na tomto štýle komunikácie vyrušuje, zámerne píšem v prvej osobe. Som si vedomý, že u niekoho iného môžu byť dojmy odlišné. Rozumiem aj tomu, čo chcú Truban s Beblavým povedať, teda že sú chvíle, keď politici musia v záujme veci potlačiť vlastné ambície a spolupracovať. Súhlas.

Len akosi nerozumiem tomu, prečo lídri druhej preferenčne najsilnejšej politickej strany, ktorí sa netaja premiérskymi a ministerskými ambíciami, cítia potrebu komunikovať s voličmi ako s hlupákmi nehodnými seriózneho posolstva. A prihovárajú sa im scénkou na úrovni vianočnej besiedky v materskej škôlke.

Alebo presnejšie, možno aj rozumiem, ale mám s tým problém. Pri tomto type oslovenia voličov si totiž vždy spomeniem na už staršiu, ale prorockú knižku Neila Postmana Uzabávať sa na smrť. Píše sa v nej aj o tom, ako sa voliči aj pod vplyvom masových médií postupne začínajú na politikov pozerať ako na súčasť zábavného priemyslu.

„Keď sa obyvateľstvo nechá rozptyľovať trivialitami, keď sa kultúrny život vymedzí ako nekonečný kolobeh zábavy, keď seriózna verejná komunikácia dostáva podobu detského bľabotania, keď sa – stručne povedané – z ľudí stane iba obecenstvo a z verejných záležitostí estráda, potom sa národ ocitol v nebezpečenstve; jeho kultúrna smrť sa stáva reálnou možnosťou,“ varoval Postman.

Ak nemá byť „nová politika“ len marketingová floskula, ale aj nové poňatie služby štátu, tak by sa okrem nových ľudí a nápadov (v čom sa PS/Spolu nedá uprieť snaha) mala usilovať aj o to, aby sa politike prinavrátila vážnosť. Nie radostne šprintovať oproti trendu jej infantilizácie. Netvrdím, že PS/Spolu sú v tejto disciplíne šampiónmi, ale v ostatnom čase sa to u nich akosi nakopilo.

Inzercia

Radi čítate Postoj?

Bez vás by sme Postoj nemohli tvoriť.

Pridajte sa k našim podporovateľom na podpora.postoj.sk

Druhá pochybnosť súvisí s videom, v ktorom Michal Truban reagoval na svoju drogovú kauzu. V časoch starej politiky sa pri takýchto problémoch zvykli politici komunikačne vytrápiť. Zvolali tlačovú konferenciu, na ktorej sa nielen snažili celú vec vysvetliť, ale museli byť tiež pripravení čeliť vlne nepríjemných otázok. Jednoducho nemali šancu vystačiť si len s dopredu pripraveným a odrecitovaným stanoviskom.

Tomu všetkému sa Michal Truban teraz vyhol. Najskôr reagoval natočeným osobným vyhlásením a vzápätí zverejnil profesionálne urobené video, v ktorom sa celú kauzu snažil relativizovať a obrátiť na humor. Samozrejme, bez toho, že by bol priamo konfrontovaný s nepríjemnými otázkami.

Ak by sa v rámci novej politiky mal stať takýto komunikačný štýl normou, tak vážne začínam mať trochu obavy.

Na konci článku vás ešte poprosím o jednu vec:

Ak radi čítate moje články na Postoji, staňte sa, prosím, členom klubu podporovateľov Postoja. 

  

Vašich 5 eur mesačne výrazne pomôže k vzniku ďalších našich článkov.
Ďakujem. Jozef Majchrák

Viac o podpore nájdete na podpora.postoj.sk

 

Odporúčame