Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. jún 2015

Posledný pokus o dohodu s Gréckom nevyšiel, z Bruselu odišiel MMF aj premiér Tsipras

Zo strany predsedu Európskej komisie (EK) Jeana-Clauda Junckera to bol "posledný pokus" o dosiahnutie dohody o poskytnutí zvyšnej sumy zo záchranného úveru. Napätie spojené s gréckou krízou vzrástlo ešte viac, keď včera technický tím Medzinárodného menového fondu (MMF) prerušil rokovania s gréckou ...

Zo strany predsedu Európskej komisie (EK) Jeana-Clauda Junckera to bol "posledný pokus" o dosiahnutie dohody o poskytnutí zvyšnej sumy zo záchranného úveru.

Napätie spojené s gréckou krízou vzrástlo ešte viac, keď včera technický tím Medzinárodného menového fondu (MMF) prerušil rokovania s gréckou stranou v Bruseli a vrátil sa do Washingtonu.

Dôvodom sú pretrvávajúce veľké názorové rozdiely. Ako v tejto súvislosti uviedol hovorca MMF Gerry Rice, obe strany "sú od dohody stále príliš vzdialené". Informovali o tom agentúry Reuters, AP a DPA.

"Vo väčšine kľúčových oblastí medzi nami panujú aj naďalej veľké názorové rozdiely," povedal Rice a dodal, že ani v poslednom období sa tieto rozdiely nepodarilo zmierniť. Podľa hovorcu fondu je však MMF s Gréckom aj naďalej v kontakte, no "loptička je momentálne na gréckej strane dvorca".

Brusel opustila aj celá grécka delegácia. Aj ona ako dôvod uviedla pretrvávajúce rozpory. Ako dodal Rice, ide najmä o otázku dôchodkov a daní. Pesimisticky sa dnes vyjadrili aj zástupcovia Európskej únie (EÚ).

Tí zhodnotili dnešné stretnutie predsedu Európskej komisie (EK) Jeana-Clauda Junckera s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom. Neprinieslo žiadny výsledok, pričom, ako uviedli zdroje z EÚ, zo strany Junckera to bol "posledný pokus" o dosiahnutie dohody o poskytnutí zvyšnej sumy zo záchranného úveru.

Na otázku, či nemajú v súvislosti s procesom záchrany Grécka obavy z toho, čo bude nasledovať po odchode tímu MMF a gréckej delegácie z Bruselu, diplomat z EÚ uviedol, že "ak by proces postupoval tak ako má, Juncker by sa dnes s Alexisom Tsiprasom stretať nemusel. "Predseda Juncker urobil posledný pokus, aby sa dohodu podarilo uzatvoriť," uviedol diplomat.

Inzercia

K rozhodnutiu technického tímu MMF došlo krátko potom, ako predseda Európskej rady Donald Tusk varoval grécku vládu, aby "prestala hazardovať s budúcnosťou svojej krajiny a urobila kľúčové rozhodnutia, ktoré pomôžu Grécku zabrániť devastujúcemu defaultu".

Podľa Tuska musí grécky premiér prestať naťahovať čas predkladaním nerealizovateľných požiadaviek a jeho vláda by mala byť realistickejšia. Zároveň dodal, že budúcotýždňová schôdzka ministrov financií eurozóny bude pravdepodobne rozhodujúcou pre určenie osudu Atén.

"Myslím si, že grécka vláda by mala byť viac realistická," povedal predseda Európskej rady. "Už nie je čas na hazardné hry. Obávam sa, že sa blíži deň, keď niekto oznámi, že je dohrané," povedal Tusk.

Podľa odhadov odborníkov má Grécko peniaze na splátky dlhov a výplaty štátnych zamestnancov a dôchodcov nanajvýš do konca júna. Potom bude musieť pravdepodobne vyhlásiť bankrot a opustiť eurozónu. Grécko odmieta reformy, ktoré mu navrhujú veritelia a žiada ďalšie pôžičky.

TASR

Odporúčame

Za ISIS bojuje 7 000 občanov krajín bývalého ZSSR, tvrdí veľký mufti

Za ISIS bojuje 7 000 občanov krajín bývalého ZSSR, tvrdí veľký mufti

Približne päť až sedemtisíc občanov Ruska a Spoločenstva nezávislých štátov bojuje po boku Islamského štátu. V exkluzívnom rozhovore pre agentúru TASS to uviedol sýrsky veľký mufti Ahmad Badr ad-Dín Hassún. Mufti je v Rusku na konferencii o islamskom svete. "V radoch ISIS bojuje zhruba 70-tisíc zah...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.