Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
10. september 2019

Ak je niekto v Británii pokrytec, je to predovšetkým Corbyn

Pri patovej situácii v zásadnej veci sú voľby legitímnym riešením. Fér nehrá ten, kto ich odmietne, nie ten, kto ich presadzuje.
Ak je niekto v Británii pokrytec, je to predovšetkým Corbyn

Predseda labouristov Jeremy Corbyn počas vystúpenia v britskom parlamente 4. septembra 2019. Foto: TASR/AP

Boris Johnson včera prehral aj ďalšie kľúčové hlasovanie, ktorým chcel opäť presadiť predčasné voľby na 15. október.

Poslanci hlasovali v pomere 293 za, 46 proti, 303 nehlasovalo, pričom na schválenie bola potrebná dvojtretinová väčšina, čiže 434 hlasov.

Súčasne sa oddnes začalo päťtýždňové prerušenie rokovania parlamentu, ktoré na Johnsonovu žiadosť schválila britská kráľovná a bude trvať do 14. októbra. Johnson si ňou chcel vynútiť, aby mu parlament neprekážal v presadení brexitu.

Toto tzv. „prorogation“ čelí veľkej kritike a výsmechu zo strany opozície, no v britskej histórii nie je novinkou. Ako v nadväznosti na emotívnu atmosféru upozornil v ostrom článku rešpektovaný historik Andrew Roberts, napr. v roku 1997 toto riešenie použil Johnsonov predchodca konzervatívny premiér John Major (ktorý teraz, paradoxne, plánuje Johnsona za to žalovať na súde, čo je podľa Robertsa prejavom čistého pokrytectva) či pred ním v roku 1948 Corbynov predchodca labouristický premiér Clement Attlee.

Nedá sa povedať, že by Johnson v celom procese nerobil chyby. Základné línie sporu však ležia inde. Zdieľať

Že vôbec nejde o nápad uletených demagógov, svedčí aj to, že presne takéto presadenie brexitu už v apríli vo veľkej analýze navrhoval profesor John Finnis QC. Profesor Finnis je popri napr. Sirovi Rogerovi Scrutonovi ďalším z radu vzdelaných osobností, ktorí dlhodobo podporujú vystúpenie z EÚ.

Nedá sa povedať, že by Johnson v celom procese od svojho zvolenia neurobil chyby. Pravdepodobne nemusel tak tvrdo zaobchádzať s konzervatívnymi poslancami, ktorí neboli naklonení k možnosti brexitu bez dohody, čím si ich v konečnom dôsledku popudil a stratil ich podporu v kľúčových hlasovaniach. V konzervatívnych novinách The Telegraph za to zožal tvrdú kritiku Johnsonov poradca Dominic Cummings. (Hoci o deň neskôr sa za Cummingsa postavil editor Telegraphu Daniel Capurro, podľa ktorého sa presadenie brexitu inak urobiť nedalo.)

Môžeme sa tiež sporiť o tom, či Johnsonovi naozaj ide o presadenie lepšej dohody alebo od začiatku priamo plánuje tvrdý brexit, hoci tvrdí niečo iné.

Opäť patová situácia

Základné línie zápasu však ležia inde. Labouristi sa pod vedením Jeremyho Corbyna dlhodobo snažia zamedziť brexitu bez dohody, čo je samo osebe, samozrejme, legitímny cieľ. Súčasne sa však Corbyn vyjadroval, že si praje predčasné voľby, čo, na druhej strane, ako líder opozície nemôže nevítať.

Ani teraz za ich vypísanie však jeho poslanci nehlasovali. Corbyn tvrdil, že je proti predčasným voľbám, dokým nie je zabezpečená výhodná dohoda o brexite, resp. odklad brexitu. Čo v súčasnosti naozaj nie je. Ak si to však rozmeníte na drobné, Corbynov argument proti predčasným voľbám je úplne falošný.

Corbyn tvrdil, že je proti predčasným voľbám, dokým nie je zabezpečená výhodná dohoda o brexite, resp. odklad brexitu. Ak si to však rozmeníte na drobné, jeho argument je úplne falošný. Zdieľať

Vieme, že britský parlament sa opäť dostal do patovej situácie, keď na jednej strane stojí Johnson a jeho konzervatívci, ktorého zvolili s jasným programom tvrdého prístupu k EÚ a s možnosťou presadenia brexitu bez dohody, ak by už iná alternatíva nezostala. Na druhej strane je väčšina poslancov parlamentu, ktorí tento prístup nezdieľajú.

Pričom do 19. októbra je nutné buď uzavrieť dohodu o brexite, alebo Veľká Británia 31. októbra opustí EÚ automaticky. Deň pred termínom 18. októbra sa pritom koná eurosummit, kde teoreticky stále existuje možnosť uzavretia dohody.

Radi čítate Postoj?

Bez vás by sme Postoj nemohli tvoriť.

Inzercia

Pridajte sa k našim podporovateľom na podpora.postoj.sk

Corbyn by mohol ako volebný víťaz presadiť, čo len chce

Johnsonovo riešenie uskutočniť predčasné voľby ešte pred termínom 19. októbra mohlo byť elegantným riešením tohto patu. Čistým a úplne demokratickým. Premiér ponúkol opozícii možnosť presadiť si vlastnú víziu ako na podnose. „OK, opäť došlo k patovej situácii, nech sa páči, vyhrajte voľby a presaďte si, čo len chcete.“

Ak by Corbyn voľby vyhral, pokojne by sa mohol pred uplynutím kľúčových termínov obrátiť na EÚ so žiadosťou o odklad brexitu a s prísľubom, že jeho vláda už pripraví dohodu, ktorá bude všetkými stranami schválená. Teda presne to, čo teraz žiada od Johnsona.

Prípadne by mohol aj vypísať opakovanie referenda o vystúpení z EÚ, čo od neho okrem iných pred niekoľkými dňami žiadal aj bývalý labouristický premiér Tony Blair. Síce by to bolo porušením všetkých prísľubov britskej verejnosti, ktorá bola politickými elitami pred tromi rokmi uisťovaná, že jej hlasovanie o brexite bude skrz-naskrz záväzné a nebude sa opakovať. V Británii by potom zrejme nasledovali aj nejaké podoby občianskej neposlušnosti, prípadne nepokojov, pretože Briti, ktorí záväzne hlasovali za brexit, by sa s opakovaním referenda len tak nezmierili. Británia predsa nie je banánová republika, aby jej občania museli dovtedy opakovať hlasovanie, dokým z neho nevyjde výsledok prijateľný pre niektorú skupinu.

Corbyn by však po svojom volebnom víťazstve mohol teoreticky urobiť, čo by len chcel.

Nie Johnson, ale Corbyn obchádza verejnosť

Veľmi dobre však vie, že verejná mienka nahráva Johnsonovi. V čase, keď sa britský premiér ujal funkcie, jeho Konzervatívna strana bola v stave, že pod vedením Mayovej od začiatku roka vytrvalo strácala verejnú podporu, až sa v prieskumoch dostala z úrovne 40 na 20 percent. Hlasy jej plynulo odoberala nová Brexit Party Nigela Faragea, v júni ich v popularite dokonca predbehla. Od zvolenia Johnsona sa títo voliči vracajú späť a konzervatívci majú dnes v prieskumoch opäť nad 30 percent.

Johnson ponúkol labouristom potenciálne víťazstvo ako na podnose. Corbyn mohol svoj program presadiť. To, že nemá podporu verejnosti, je predsa jeho, nie Johnsonov problém. Zdieľať

Popularita labouristov v súčasnej turbulentnej atmosfére pomerne výrazne kolíše, no stále majú menšiu podporu ako konzervatívci, v niektorých prieskumoch aj o viac ako o 10 percent.

Súčasne platí, že hlavnou otázkou volieb by v tomto čase bolo, či verejnosť chce vystúpiť z EÚ aj za cenu tvrdého brexitu alebo nie a prípadne v nej aj zostať. V podstate by to už malo črty druhého referenda. Jeho zástancovia ho, paradoxne, odmietli.

Johnson ponúkol labouristom potenciálne víťazstvo v celej veci ako na podnose. Ak súčasne Corbyn hovorí, že nezahlasuje za predčasné voľby, pretože „nechce dopustiť katastrofu odchodu bez dohody“, potom je to z jeho strany čisté pokrytectvo. Mohol voľby vyhrať a svoj program presadiť. To, že nemá podporu verejnosti, je predsa jeho, nie Johnsonov problém.

Ešte malá poznámka na záver. Ak sledujete, ako veľké svetové aj slovenské médiá o tejto téme informujú, nemôžete si nevšimnúť, že do veľkej miery iba preberajú stanoviská labouristov a britskí konzervatívci a zástancovia brexitu sú vykreslení ako pouliční nevzdelaní demagógovia, ktorí rozvracajú britskú demokraciu. Nemusíte byť Johnsonovým obdivovateľom, ale ak chcete mať realistickejší obraz, čítajte aj konzervatívne médiá, inak sa manipulácii nevyhnete.

Na konci článku vás ešte poprosím o jednu vec:

Ak radi čítate moje články na Postoji, staňte sa, prosím, členom klubu podporovateľov Postoja. 

  

Vašich 5 eur mesačne výrazne pomôže k vzniku ďalších našich článkov.
Ďakujem. Lukáš Obšitník

Viac o podpore nájdete na podpora.postoj.sk

 

Odporúčame