Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. jún 2015

V Česku v roku 2013 spáchalo samovraždu takmer 50 detí, dôvodom sú najmä psychické zranenia

Z celkového počtu 48 samovrážd bolo v roku 2013 sedem obetí vo veku desať až 14 rokov. V Českej republike ročne zomrú desiatky detí na následky dopravných nehôd, úrazov a takisto samovrážd. Tie sú treťou najčastejšou príčinou úmrtia detí. V roku 2013 si v krajine vzalo život 48 detí a mladistvých d...

Z celkového počtu 48 samovrážd bolo v roku 2013 sedem obetí vo veku desať až 14 rokov.

V Českej republike ročne zomrú desiatky detí na následky dopravných nehôd, úrazov a takisto samovrážd. Tie sú treťou najčastejšou príčinou úmrtia detí. V roku 2013 si v krajine vzalo život 48 detí a mladistvých do 18 rokov. Vyplýva to z údajov Českého štatistického úradu (ČSÚ), o ktorých vo štvrtok informoval spravodajský portál Novinky.cz.

V roku 2013 zomrelo v ČR celkovo 332 detí a mladistvých od jedného roku do 18 rokov vrátane. Podľa údajov štatistikov zomrelo 170 z nich na následky chorôb, takmer rovnaký počet - 162 - zomrel pod vplyvom vonkajších okolností.

Medzi ne patria nehody, úrazy alebo práve samovraždy. Pri detailnejšom skúmaní sa ukazuje, že pri dopravných nehodách prišlo o život 58 detí, 56 ich zomrelo na následky úrazu a 48 spáchalo samovraždu.

Dôvody, ktoré vedú deti k myšlienkam, pokusu či dokonaniu samovraždy, môžu byť dlhodobé neriešené problémy vychádzajúce často z psychických zranení či chorôb. Zároveň však u detí existuje opačná situácia v podobe skratovej reakcie na nejaký podnet, vysvetlil vedúci českej Linky bezpečia Petr Porubský. Podľa neho býva dôvodom najčastejšie problém v škole, vo vzťahoch či v rodine.

Z celkového počtu 48 samovrážd bolo v uvedenom roku sedem obetí vo veku desať až 14 rokov, zvyšných 41 vo veku 15 až 18 rokov. Samovraždy detí mladších ako desať rokov sú výnimkami.

Deti najčastejšie zvolia ako spôsob samovraždy otravu alebo užitie liekov, ale výnimkou nie sú ani obesenie či skok pod vlak, citoval Porubského portál Novinky.cz. Z dlhodobého porovnávania je zrejmé, že počty samovrážd detí a mladistvých sa v posledných rokoch pohybujú okolo 40 až 50 ročne.

TASR

Inzercia

Odporúčame

Za ISIS bojuje 7 000 občanov krajín bývalého ZSSR, tvrdí veľký mufti

Za ISIS bojuje 7 000 občanov krajín bývalého ZSSR, tvrdí veľký mufti

Približne päť až sedemtisíc občanov Ruska a Spoločenstva nezávislých štátov bojuje po boku Islamského štátu. V exkluzívnom rozhovore pre agentúru TASS to uviedol sýrsky veľký mufti Ahmad Badr ad-Dín Hassún. Mufti je v Rusku na konferencii o islamskom svete. "V radoch ISIS bojuje zhruba 70-tisíc zah...

Na svete je 120 miliónov detí, ktoré nútia pracovať

Na svete je 120 miliónov detí, ktoré nútia pracovať

Na svete je 120 miliónov detí vo veku od päť do 14 rokov nútených pracovať. Na základe najnovších predpokladov to tvrdí Medzinárodná organizácia práce (ILO). Tento jav zapríčiňuje chudoba a nedostatok dôstojnej práce pre dospelých. Ďalej absencia sociálnej ochrany a neschopnosť zabezpečiť, aby vše...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.