Proces s Kočnerom: Som si istý na 150 percent, vyhlásil prokurátor Šanta

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Proces s Kočnerom: Som si istý na 150 percent, vyhlásil prokurátor Šanta

Marian Kočner prichádza v utorok na hlavné pojednávanie v kauze falšovania zmeniek. Foto – TASR/Michal Svítok

Súd zamietol návrh premiestniť Kočnera do Bratislavy, nesúhlasil ani s tým, aby verejnosť mohla dostať informácie o svedectve Petra Tótha týkajúceho sa zmeniek.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Sila dôkazov sa posilnila z pôvodných 100 percent na 150, hovorí prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta po svedeckej výpovedi bývalého novinára a exsiskára Petra Tótha.

Obhajca Markízy Daniel Lipšic tvrdí, že z nej vyplývajú informácie o ďalších trestných činoch, ktoré doposiaľ neboli medializované. Obhajca obžalovaného Mariana Kočnera Marek Para považuje hodnotenie výpovede Tótha za predčasné.

„Objavili sa také nové skutočnosti a dôkazy, ktoré podľa môjho názoru tú obžalobu ešte umocňujú,“ uviedol Šanta na margo toho, že sa podľa neho dôkazná situácia voči obžalovaným Kočnerovi a Pavlovi Ruskovi prehĺbila napriek tomu, že sa kauza nachádza už na hlavnom pojednávaní, čiže po ukončení vyšetrovania.

„Myslím si, že aj z výpovede Petra Tótha, bez toho, aby som to špecifikoval, budú vyplývať a vyplývajú aj podozrenia z ďalšej trestnej činnosti, o ktorej sme zatiaľ nepočuli,“ povedal Lipšic.

Obsah Tóthovej výpovede zostáva pre verejnosť zatiaľ tajný. Senát k tomu pristúpil z dôvodu, že sa výpoveď bude nepochybne dotýkať aj prípadov, ktoré sú ešte v prípravnom konaní.

Tóth vo vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka pôsobil ako utajený svedok a považuje Kočnera za objednávateľa vraždy investigatívneho novinára.

Pojednávanie vo veciach falšovania zmeniek TV Markíza bude pokračovať 17. októbra v Ústave na výkon väzby Bratislava. Súd na pojednávanie 28. októbra predvolal aj bývalú spoločníčku Pavla Ruska Silviu Volzovú, ktorej vraždu si mal Rusko údajne objednať u Mikuláša Černáka.

Vypovedať má prísť aj podnikateľ Milan Fiľo a taktiež exmanželka obžalovaného Viera Rusková.

Súd zamietol návrh premiestniť Kočnera do Bratislavy

Senát Špecializovaného trestného súdu zamietol v utorok návrh, aby Mariana Kočnera premiestnili z Ústavu na výkon väzby (ÚVV) Leopoldov do ÚVV Bratislava. Rovnako odmietol presunúť pojednávania do Leopoldova.

Návrh na presun Kočnera podal jeho obhajca Marek Para, zdôvodňoval ho možnosťou porady s obhajcami.

Senát nesúhlasil ani s tým, aby verejnosť mohla dostať informácie o svedectve Petra Tótha týkajúceho sa zmeniek.

Na dvoch septembrových dňoch pojednávania v kauze falšovania zmeniek a marenia spravodlivosti vypovedali ako svedkovia bývalá riaditeľka TV Markíza Zuzana Ťapáková, súčasný šéf televízie Matthias Settele a niekdajší novinár a šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Peter Tóth.

Riaditeľ Markízy považuje zmenky za falzifikát

Súčasný riaditeľ TV Markíza Matthias Settele nemal o zmenkách pred ich medializáciou žiadne vedomosti a považuje ich za falzifikát. Vypovedal tak pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Ústave na výkon väzby Bratislava vo veci falšovania zmeniek a marenia spravodlivosti, ktorého sa podľa obžaloby dopustili Marian Kočner s Pavlom Ruskom.

Settele počas svojej výpovede za pomoci tlmočníka vysvetľoval, že Markíza podlieha veľmi prísnym interným kontrolám, ako aj externým audítorom. Deje sa tak vzhľadom na to, že je materská spoločnosť televízie CME vedená na burze v New Yorku aj v Prahe.

To má korešpondovať aj s predloženými listinnými dôkazmi, ktoré sa podľa obhajcu televízie Daniela Lipšica majú týkať auditovaných správ CME. Tie mali byť predložené americkej Komisii pre cenné papiere a burzy (SEC), „z ktorých vyplýva, že existencia zmeniek evidovaná nebola, napriek tomu, že by evidovaná byť musela“.


Generálny riaditeľ TV Markíza Matthias Settele počas hlavného pojednávania v kauze falšovania zmeniek. Foto – TASR/Michal Svítok

Kočner sa Setteleho pýtal aj na ponuku, ktorú smeroval k právnemu tímu Markízy po tom, čo mu Okresný súd Bratislava V uznal jednu zo zmeniek bez toho, aby skúmal jej pravosť. V rámci tejto ponuky mal tvrdiť, že riešenie sporu nebude Markízu nič stáť. O tejto ponuke Settele nevedel vzhľadom na to, že sa s prípadom zmeniek nezaoberá do detailov.

V komentovaní výpovedi svedka Setteleho sa však vedúca právneho oddelenia Markízy Lucia Tandlich vyjadrila, že o ponuke obžalovaného Mariana Kočnera vedela a informovala o tom aj právnych zástupcov CME.

Lipšic doplnil, že absolútne chápe, že Markíza nemala záujem vyjednávať o falšovaných zmenkách a považuje to za správny postup. „S teroristami sa nevyjednáva o ničom,“ doplnil.

Pojednávanie bude pokračovať po obedovej prestávke výsluchom bývalého novinára a niekdajšieho šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Petra Tótha. Z jeho výpovede bola verejnosť vylúčená na žiadosť obžaloby.

S Kočnerom som nemala priateľský vzťah, vypovedala Ťapáková

Bývalá generálna riaditeľka Markízy Zuzana Ťapáková nemala o zmenkách žiadnu vedomosť. Vypovedala tak rovnako ako ostatní riaditelia televízie, ktorí doposiaľ svedčili na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v kauze falšovania zmeniek televízie a marenia spravodlivosti.

„O zmenkách som sa dozvedela, až keď boli medializované,“ uviedla na začiatku svojej svedeckej výpovede Ťapáková v Ústave na výkon väzby v Bratislave. Ako generálny riaditeľ, spolukonateľ a štatutárny zástupca televízie sa musela podpisovať pod účtovné uzávierky aj výročné správy. V rámci výkonu svojej funkcie sa však o zmenkách nikdy nedozvedela. „V účtovníctve sa nenachádzali,“ dodala.


Bývalá generálna riaditeľka Markízy Zuzana Ťapáková počas hlavného pojednávania v kauze falšovania zmeniek TV Markíza. Foto – TASR/Michal Svítok

Svoj vzťah s obžalovaným Marianom Kočnerom neopisuje ako priateľský, spomína na jeho príchod do Markízy v roku 1998, ktorý bol „sprevádzaný hrubou silou“. O angažovaní sa zavraždeného právnika Ernesta Valka v kauze nemala vedomosť. Obe tvrdenia sú v konflikte s výpoveďou obžalovaného.

Prečítajte si
One Kočner show Zdieľať

Neskôr vo výpovedi odpovedala na otázky obžalovaného Mariana Kočnera. Zaujímala ho finančná situácia Markízy, ale aj jej rozprávanie o obsadení televízie. Keď sa jej pýtal na ozbrojených ľudí, tak okrem tvrdenia, že ju títo ozbrojení muži vítali na parkovisku, doplnila aj informácie o stretnutí v kancelárii riaditeľa.

„Keď sme sedeli spoločne v kancelárii pána R., tak ste nám oznámili, že novým generálnym riaditeľom je Peter Čongrády, ktorý tam sedel ozbrojený,“ doplnila.

Exriaditeľka televízie bola predvolaná už v júli na pojednávanie v Pezinku, kde sa nedostavila. Jej výsluch pokračuje otázkami prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Jána Šantu. Na pojednávaní je prítomný aj obžalovaný Kočner, Pavol Rusko dal súhlas na konanie vo svojej neprítomnosti.

Výsluch Petra Tótha sa začal v pondelok s výrazným omeškaním vzhľadom na dlhú výpoveď Mariana K. Z výpovede bola vylúčená verejnosť na návrh prokurátora Šantu. Obával sa vyzradenia informácií z prípravných konaní, vzhľadom na to, že Tóth je svedkom vo viacerých trestných veciach.

Lipšic: Tóthova výpoveď výrazným spôsobom posilnila pozíciu obžaloby

Pondelková výpoveď bývalého novinára a exsiskára Petra Tótha pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) výrazným spôsobom posilnila pozíciu obžaloby. Myslí si to obhajca televízie Markíza Daniel Lipšic.

Obhajca obžalovaného Marek Para nechcel neverejnú výpoveď svedka komentovať.


Svedok Peter Tóth počas hlavného pojednávania v kauze falšovania zmeniek TV Markíza. Foto – TASR/Michal Svítok

Podľa Lipšica bol Tóth posledné roky jeden z najbližších ľudí obžalovaného Mariana Kočnera. Jeho výpoveď označil za logickú a v kontexte toho, čo tvrdí obžaloba. Nevidí motiváciu na to, aby Tóth klamal.

Para odmietol jeho výpoveď komentovať vzhľadom na jej neverejnosť, avšak uviedol, že má Lipšic právo „uzurpovať si možno trocha predčasné hodnotiace úsudky“.

Lipšic tiež spochybnil Kočnerovo vysvetlenie k elektronickej komunikácii so Štefanom Aghom zo šifrovanej aplikácie Threema vo veci toho, čo sú „slinoviny“. Obžalovaný tvrdí, že malo ísť o dokumenty. Agh ich mal zobrať z budovy televízie v čase kauzy Gamatex.

Prečítajte si súhrn udalostí z prvého dňa vypočúvania
Pondelkové pojednávanie sa skončilo. Vypovedal Kočner, výsluch Tótha prerušili Zdieľať

Obhajcovia Markízy to spochybňujú s tým, že išlo o starý papier, na ktorý by mohli vytlačiť údajne falšované zmenky. Podľa Lipšica to má byť aj v súlade s inými dôkazmi. Doplnil, že komunikácia predchádzala znaleckému skúmaniu, na ktoré sa odvoláva obhajoba.

Advokáti obžalovaných už v pondelok ráno spochybnili prístup prokuratúry pri predkladaní komunikácie. „Je už dnes zrejmé, že tam bol selektívny prístup,“ povedal obhajca Para.

Senát ŠTS si po predložení tretieho balíka konunikácie prokurátorom Jánom Šantom vypýtal kompletnú komunikáciu vrátane tej, ktorá sa podľa Šantu netýka zmeniek.

Obžalovaní Marian Kočner a Pavol Rusko podľa obžaloby prokurátora „po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom A., ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov.

Kočner je obvinený aj z objednávky vraždy Jána Kuciaka a Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy Silvie Volzovej.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo