Do súboja o prezidentskú nomináciu USA vstúpil štvrtý republikán Mark Sanford

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Do súboja o prezidentskú nomináciu USA vstúpil štvrtý republikán Mark Sanford

Mark Sanford. Foto: TASR/AP

Guvernér Južnej Karolíny Sanford kritizoval Trumpovu administratívu, ktorá je podľa neho zodpovedná za obrovské zadlženie a rozpočtové deficity.  

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Do súboja o prezidentskú nomináciu americkej Republikánskej strany vstúpil v nedeľu štvrtý uchádzač, bývalý dlhoročný guvernér Južnej Karolíny Mark Sanford, informuje agentúra AFP. V tábore demokratov sú už dve desiatky záujemcov o prezidentskú kandidatúru.

Okrem súčasného šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa a Sanforda ohlásili kandidatúru ešte dvaja republikáni: bývalý konzervatívny kongresman Joe Walsh a exguvernér štátu Massachusetts Bill Weld. Trump je podľa prieskumov jasným favoritom súboja o republikánsku prezidentskú nomináciu.

Sanford pri ohlásení svojej kandidatúry kritizoval Trumpovu administratívu, ktorá je podľa neho zodpovedná za obrovské zadlženie a rozpočtové deficity.  

"Myslím, že naša Republikánska strana stratila cestu. Prezident sám seba nazýva kráľom dlhov... a podľa mňa nás vedie zlým smerom," povedal 59-ročný Sanford v nedeľňajšom rozhovore pre televíziu Fox News.

Na otázku, či si skutočne myslí, že by mohol poraziť Donalda Trumpa odpovedal: "Ja vravím, že človek nikdy nevie, (ako veci dopadnú)."  

Sanford bol guvernérom Južnej Karolíny v rokoch 2003-2011 a od roku 2013 do januára 2019 pôsobil ako člen amerického Kongresu. O kreslo kongresmana prišiel, keď ho v republikánskych primárkach porazil stúpenec prezidenta Trumpa.

O nomináciu Demokratickej strany sa uchádza 20 kandidátov, čo je najvyšší počet v moderných dejinách USA. Je medzi nimi šesť senátorov, päť žien, traja Afroameričania, jeden Hispánec a jeden politik otvorene sa hlásiaci k homosexualite. Favoritom medzi mini je bývalý viceprezident z éry Baracka Obamu Joe Biden.

 

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo