Do súboja o prezidentskú nomináciu USA vstúpil štvrtý republikán Mark Sanford

Do súboja o prezidentskú nomináciu USA vstúpil štvrtý republikán Mark Sanford

Mark Sanford. Foto: TASR/AP

Guvernér Južnej Karolíny Sanford kritizoval Trumpovu administratívu, ktorá je podľa neho zodpovedná za obrovské zadlženie a rozpočtové deficity.  

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Do súboja o prezidentskú nomináciu americkej Republikánskej strany vstúpil v nedeľu štvrtý uchádzač, bývalý dlhoročný guvernér Južnej Karolíny Mark Sanford, informuje agentúra AFP. V tábore demokratov sú už dve desiatky záujemcov o prezidentskú kandidatúru.

Okrem súčasného šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa a Sanforda ohlásili kandidatúru ešte dvaja republikáni: bývalý konzervatívny kongresman Joe Walsh a exguvernér štátu Massachusetts Bill Weld. Trump je podľa prieskumov jasným favoritom súboja o republikánsku prezidentskú nomináciu.

Sanford pri ohlásení svojej kandidatúry kritizoval Trumpovu administratívu, ktorá je podľa neho zodpovedná za obrovské zadlženie a rozpočtové deficity.  

"Myslím, že naša Republikánska strana stratila cestu. Prezident sám seba nazýva kráľom dlhov... a podľa mňa nás vedie zlým smerom," povedal 59-ročný Sanford v nedeľňajšom rozhovore pre televíziu Fox News.

Na otázku, či si skutočne myslí, že by mohol poraziť Donalda Trumpa odpovedal: "Ja vravím, že človek nikdy nevie, (ako veci dopadnú)."  

Sanford bol guvernérom Južnej Karolíny v rokoch 2003-2011 a od roku 2013 do januára 2019 pôsobil ako člen amerického Kongresu. O kreslo kongresmana prišiel, keď ho v republikánskych primárkach porazil stúpenec prezidenta Trumpa.

O nomináciu Demokratickej strany sa uchádza 20 kandidátov, čo je najvyšší počet v moderných dejinách USA. Je medzi nimi šesť senátorov, päť žien, traja Afroameričania, jeden Hispánec a jeden politik otvorene sa hlásiaci k homosexualite. Favoritom medzi mini je bývalý viceprezident z éry Baracka Obamu Joe Biden.

 

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo