Podľa prieskumu pre TV Markíza polovica ľudí odmieta sprísnenie potratov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Podľa prieskumu pre TV Markíza polovica ľudí odmieta sprísnenie potratov

Reprofoto: TV Markíza

TV Markíza testovala názor verejnosti na zákon, ktorý do NR SR predložil poslanec Richard Vašečka.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

TV Markíza v relácii Na telo dnes zverejnila prieskum verejnej mienky na tému dostupnosti potratov, ktorý pre ňu vypracovala agentúra Focus. Otázka testovala názor verejnosti na zákon, ktorý do parlamentu predložil poslanec Richard Vašečka.

Respondenti odpovedali na otázku: „Súhlasili alebo nesúhlasili by ste s nasledovnými zmenami interrupčného zákona?" Doba na umelé prerušenie tehotenstva by ostala zachovaná, tak ako je nastavená dnes (teda do 12. týždňa tehotenstva), ale ukončiť tehotenstvo by bolo možné len z veľmi vážnych dôvodov ako napr. znásilnenie, ohrozenie života matky alebo vážne poškodenie plodu. Prieskum robila agentúra od 1. 8. do 7. 8. 2019 na vzorke 1020 respondentov.

Súhlas so zmenou zákona vyslovilo 40,6 percenta respondentov, nesúhlas vyslovilo 50,4 percenta a vedelo odpovedať 8 percent.

Najviac so sprísnením zákona súhlasili voliči strany Za ľudí (viac ako 56 percent opýtaných), nasledovali voliči Sme rodina (53 percent).

Naopak, najväčší nesúhlas so sprísnenými pravidlami potratov vyslovili voliči SNS (60 percent), za nimi nasledovali voliči Mosta-Híd (54 percent), voliči OĽaNO (53 percent).

Podľa tohto prieskumu by s takýmto sprísnením zákona väčšinovo nesúhlasili ani voliči KDH: 52,5 percenta opýtaných sa vyslovilo negatívne, 0,1 percenta nevedelo odpovedať a iba 47,4 percenta bolo za.

Agentúra Focus vypracovala pre TV Markíza prieskum aj na ďalšie dve otázky, výsledky ktorých uverejnil Denník N. Agentúra sa respondentov pýtala na súhlas so znížením termínu dostupnosti potratov do 8. týždňa tehotenstva, pričom by potraty boli do tohto termínu dostupné buď bez udania dôvodu, resp. v ďalšej otázke len „z veľmi vážnych dôvodov“.

So znížením na hranicu 8 týždňov tehotenstva a bez udania dôvodu vyslovilo súhlas 34,6 percenta opýtaných, 55,5 percenta nesúhlasilo a 9,9 percenta nevedelo odpovedať. 

So skrátením na 8 týždňov tehotenstva a zároveň s obmedzením na iba „veľmi vážne dôvody“ súhlasilo 35,2 percenta opýtaných, nesúhlasilo 56,2 percenta a nevedelo odpovedať 8,6 percenta opýtaných.

Podobný prieskum spred roka vyšiel 48 ku 48

Podobný prieskum, ako bola prvá otázka smerujúca k zákonu Richarda Vašečku, vypracovala agentúra Focus aj minulý rok pre denník Postoj. Respondenti vtedy dostali otázku, ktorý postoj pri otázke dostupnosti potratov je pre nich najbližší, teda či sú za zachovanie status quo, povolenie potratov len zo závažných dôvodov alebo úplný zákaz potratov, pričom v druhej možnosti boli ako závažné dôvody uvedené: znásilnenie, ohrozenie života matky či poškodenie plodu.

Podľa tohto prieskumu bolo 47 percent tých, ktorí si žiadali zachovať súčasný interrupčný zákon, a 47,8 percent tých, ktorí si ho žiadajú sprísniť (úplne zakázať potraty chcelo 7,8 percent a obmedziť ich na menované závažné situácie 40 percent).

Zdroj: Agentúra Focus, 2018

V minuloročnom prieskume boli súčasne najvýraznejšími zástancami takéhoto obmedzenia dostupnosti potratov voliči KDH, kde sa za sprísnenie súčasného stavu vyslovilo 84,3 percenta respondentov.

Zdroj: Agentúra Focus, 2018

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo