Muž dal zo seba urobiť ženu, teraz je nešťastný a pýta od lekárov odškodné

Sexuológovia stanovili diagnózu, navrhli hormonálnu liečbu a operáciu, teraz hovoria, že rozhodnutie bolo na pacientovi.

Zmeny pohlavia z mužov na ženy a naopak sa zjavne stávajú novým biznisom. Prinášajú klinikám príjmy za operácie a farmaceutickým firmám tržby z hormonálnej liečby. Hlavne aby bolo dosť záujemcov.

Že niekedy zákazníci vlastne ani nevedia, čo chcú, ukazuje posledný prípad v Českej republike. Muž sa dal v minulosti preoperovať na ženu, pretože ho lekári presvedčili, že je transsexuál. Potom však zistil, že ako žena nie je šťastný a žaluje ich o náhradu škody. Informoval o tom tamojší portál aktualne.cz.

Diana Polyáková má 47 rokov a je invalidka. Ešte pred pár rokmi sa volala Gabriel, ktorý jazdil po Prahe električkou. Má jedno dieťa z pôvodného manželstva a bol presvedčený, že ako muž nemôže byť šťastný, musí sa zmeniť na ženu.

Poškodenie do smrti

Gabriel sa tak dal preoperovať, ale už to ľutuje. Zistil, že nie je transsexuál, ako si pôvodne myslel. Nie je šťastný ani v novom tele a za zákrok žiada odškodné 17 miliónov českých korún (700-tisíc eur) od nemocníc, pretože ho „do smrti poškodili“.

Operáciu mu odporučili aj známi sexuológovia Petr Weiss a Ivo Procházka, ako píše aktualne.cz. "Určili mi chybnú diagnózu," hovorí. Tvrdí, že k presvedčeniu o transsexualite ho dotlačili názory odborníkov. Medzičasom zistil, že nie je transsexuál, ale trpí poruchou osobnosti.

„Až keď som preplávala na druhý breh, zistila som, že nie som transsexuál," vysvetľuje Polyáková.

Sexuológ Weiss nechce o prípade hovoriť, bráni sa však, že nikoho neprehovárajú a pacienti sú si vedomí rizík tohto postupu: „Pacienti k nám chodia s prosbou o zmenu, sami si podávajú žiadosť. Každý v nej podpisuje, že spätná zmena pohlavia už nie je možná.“

Všeobecná fakultná nemocnica v Prahe pre aktualne.cz potvrdila, že o diagnóze nemali od začiatku pochybnosti ani skúsení sexuológovia. Zo záznamov vraj vyplýva, že rok a pol po zákroku nemala Diana žiadne ťažkosti a transsexualizmus bol „úplne jasný“.

Ladislav Jarolím z motolskej nemocnice, ktorý ju operoval podobne ako ďalších zhruba 400 ľudí tvrdí, že je skôr možné, že Polyáková chce z prípadu iba vytĺcť peniaze, ako že by urobili omyl v diagnóze.

Tlak lekárov

Český portál informuje, že pôvodný Gabriel mal vzťahy so ženami a dokonca žil aj v manželstve, z ktorého má dcéru. No potom sa zamiloval do muža a to ho priviedlo k zmene pohlavia.

Sexuológ Weiss mu po štvorhodinovom pohovore stanovil ako diagnózu transsexualizmus, začal brať lieky a komisia schválila jeho žiadosť, aby ho preoperovali. Problémy nastali po nej, keď začal mať depresie a zistil, že jej nová identita nevyhovuje.

„Transsexuáli sa odmalička líčia, je to ženská duša v mužskom tele a trápi sa v ňom. Ja som sa ale nikdy v mužskom tele netrápil," hovorí Polyáková a potvrdzuje, že ju k operácii dotlačili lekári.

Nestála ju nič, pretože zákrok za zhruba 100-tisíc Kč (4000 eur) preplatila zdravotná poisťovňa, doplatiť bolo treba iba 50-tisíc korún (zhruba 2000 eur) za prsné implantáty. Ako však vysvetľuje, nebaví ju nosiť ich. Ďalších 50-tisíc zaplatila za laserové odstránenie fúzov.

Peniaze si Polyáková napožičiavala a teraz má obrovské dlhy, kvôli depresiám a zdravotnému stavu prišla aj o prácu. Neskôr lekári začali tvrdiť, že im pri testoch klamala.

Odškodné žiada aj preto, že operáciu podľa nej pokazili a tým jej spôsobili zdravotné problémy. Aj sociálni úradníci oficiálne uznali, že sa operácia negatívne odrazila na jej zdraví.

Priznali jej plný invalidný dôchodok s príjmom vyše osemtisíc korún (300 eur) kvôli poruche osobnosti a depresiám. Pred šiestimi rokmi sa obrátila na súdy a žiada milióny za ušlú mzdu a „sťažené spoločenské uplatnenie a bolestné". Prípad sa však naťahuje, jeden súd už prehrala.

Podobný prípad sa objavil pred zhruba desiatimi rokmi vo Veľkej Británii, kde muža irackého pôvodu Sama Hašamiho preoperovali na Samanthu Kane. Vtedy zhruba 40-ročný Brit zaplatil za operáciu niekoľko tisíc libier, žaloval však lekára za to, že zle určil diagnózu. Žiadal peniaze späť, ako aj svoje mužské pohlavné orgány.

Peter Kremský

Ilustračné foto - TASR/AP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo